A rekkenő hőséget végre megtörte egy napokig tartó hidegfront. Elszórtan kisebb-nagyobb mennyiségű csapadék áztatta a földeket, ezzel kissé hátráltatva az aratást. A napraforgónak és a kukoricának talán még időben érkezett, megmentve azt a további károsodástól. Bár a kapás kultúrák helyzete így sem megnyugtató, és még a kártevők sem hátrálnak.

A tarlóhántás halaszthatatlan feladat

Az őszi árpát már betakarították, és az őszi búza betakarítása is jól halad. A szalma bálázása, elszállítása és a tarlóhántás sürgető feladat, hiszen az esők után tömeges gyomkelés várható. A kikelt gyomok gyorsan nőnek, virágoznak és magot nevelnek, ennek megakadályozása végett a tarlóhántás nem halasztható. Amennyiben nehezen irtható gyomfajok vannak a területen (pl. fenyércirok, mezei acat, aprószulák stb.), akkor a vegyszeres gyomirtás elvégzése most a legalkalmasabb.

tarló

A minél előbbi tarlóhántás fontos feladat a gyomok elleni védekezésben – fotó: Lepres Luca

Valahol még megmenekülhet a kukorica

A lehűlés és az esők megállították a kukoricaállományok megsemmisülését. Sok helyen azonban már visszafordíthatatlan a kár. Azok az állományok, melyek fejlődése ennek ellenére nem állt meg, már hozzák a címert, virágoznak, és a csőkezdeményeken is megjelent a bajusz.

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) lárvái, melyek zömében L3-as fejlettségűek, a levélhüvelyen keresztül károsítanak, illetve a szárban felfelé haladnak a kukoricacső irányába rágva magukat.

Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) imágóinak száma emelkedő tendenciát mutat, és megkezdődött a párosodásuk is. Az imágók károsítása a virágzáskor történik, a címerben a pollent, majd a nővirágzaton a bibeszálat fogyasztják. A védekezés akkor szükséges ellenük, ha az egyedszám az árukukoricában: 5-6 bogár/növény, vetőmag-kukoricában: 0,5-1 bogár/növény. A védekezés elhagyása terméskötődési problémákat okozhat.

A takácsatka-kártétele (Tetranychus urticae) is átmenetileg lecsökken, de a visszatérő napsütés újra aktivizálja a kártevőt.

A napraforgó számára utolsó pillanatban jött az eső

A napraforgó számára is utolsó pillanatban érkezett az eső. A növény általánosan virágzik, sőt néhol már elvirágzik, de a tányérok és a növény magassága általában elmaradnak a várttól.

napraforgó

Ez a napraforgótábla egészen szép - a hőség és az aszály hatása csak a tányérméret-csökkenésben mutatkozik – fotó: Lepres Luca

napraforgó

Sajnos azonban nem minden gazda ilyen szerencsés... – ebből sem lesz a virág – fotó: Lepres Luca

Betegségek tekintetében sok változás nem történt. Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi) lassú terjedése volt tapasztalható az elmúlt hetekben és jelenleg is.

Újdonság, hogy megjelent és gyenge fertőzöttséget ért el a fehérpenészes szártőbetegség (Sclerotinia sclerotiorum), és a hosszantartó forróság meghozta a hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) fertőzését is. A betegség korai tünetei hervadás, lankadás formájában mutatkoznak a növényeken, mely könnyen összetéveszthető az aszály okozta tünetekkel.

A napraforgó kártevői közül a poloskák (Miridae) népessége emelkedik, lassan, de folyamatosan.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.

Indexkép: Tóth István