Az elmúlt napokban eső is többször áztatta a talajokat, kezd helyreállni a csapadék egyensúly, bár még van adóssága az időjárásnak jócskán. A csapadékban még mindig tapasztalható eltérés a különböző tájegységek között, pl. az Alföld déli részén kevesebb esett, mint máshol, de ahhoz már elég, hogy lehessen talajelőkészítést végezni, s meginduljon az őszi káposztarepce kelése. Bőségesen áztatta csapadék a nyugat Dunántúl területeit, ott néhol 100 mm feletti mennyiséget mértek az utóbbi hét során.

A következő napokra csapadékot és ismétlődően csapadékot ígér a meteorológiai előrejelzés, valószínűleg a hét közepe lesz a csapadékosabb, de marad a hét végére is. Eddig nem okozott gondot az eső, sőt, sokkal inkább örömteli a megérkezése. Sokat segített a talajmunkákban, a vetésben, s a repce csírázásában is. Szerencsére a betakarítást sem állította meg, vagy legalább is nem hosszú időre. A következő néhány napra ezt nem lehet elmondani, valószínűleg meg kell állni a kombájnokkal, de ez még nem veszélyezteti a betakarítás sikerét.

Ilyenkor már egyre kevesebb a kinn levő kultúra, egyre kevesebb a növényvédelmi tennivaló. A repce vetését már befejezték, szépen elmunkált táblák jelzik a vetés megtörténtét, de sok helyen már ennél is több a látnivaló, hiszen sorol a növény. Délen megfigyelték a földibolhák betelepedését, északabbra még egészséges, kártevőtől mentes a kelő állomány. Érdemes figyelni a növény fejlődését, a kártevők betelepedését. Elsősorban a földibolha esélyes, de később a repcedarázs is felkeresi a táblákat. Szerencsére a jó talajállapot sokat segít a kis növényeknek, a gyors fejlődés segít átvészelni, kinőni a bolha kártételét.

A betegségek tekintetében ősszel a fómás levélfoltosságra kell számítani, de az is nagyban függ a terület termesztési előzményétől és a szomszédos táblák idei veteményétől, esetleg árvakeléstől. Természetesen, amennyiben a mögöttünk levő termelési ciklusban repce volt, esetleg az árvakelése még ott van a tarlón, akkor nagy a kitettség, nagy a fertőzési veszély.

pocok

Pocok járatok (szaporosnak a rágcsálók) – fotó: Agroinform.hu

Készítik a talajt az őszi kalászosok alá is, hamarosan indul az őszi árpa vetése, de a búza ideje is közelít.

A kukorica betakarítása folyamatos, növényvédelmi teendő már nincs. Amennyiben a kártevők rágása nyomán a fuzáriumos csőpenész jelentkezik – kedvező számára a jelenlegi csapadékos időjárás – akkor a betakarítás gyorsítása ad megoldást. Jelenleg a betegség jelenléte 1-3 % közötti, egyelőre nem ad okot aggodalomra.

kukorica

Megérett a kukorica, jöhet a betakarítás – fotó: Agroinform.hu

A napraforgó táblák is egyre fogyatkoznak. A betakarított táblákon az ott maradt, kb. 1 m magasságú szármaradvány jól mutatja a betegségek tüneteit, ilyenkor jól meg lehet figyelni azokat. A táblák bejárása, értékelése tanulságos lehet a jövőre nézve.

A botritiszes tányérrothadás lassan terjed, jelenleg a tányérok 2-3 %-a beteg. A közeljövő esős napjai megállítják a betakarítógépeket, illetve segítik a betegség terjedését. A megfigyelés azt szolgálja, hogy a betakarítási sort helyesen lehessen megállapítani.

Szedik a burgonyát. A korai szedésű gumók hamarabb vizet vesztenek, a későbbiek pedig a nedvesség, sár miatt nehezebben tárolhatók. A gondos átválogatás segít csökkenteni a tárolási veszteséget.

A paradicsom betakarítása is a végéhez közelít. Egyre nagyobb a minőségromlás, a rothadás veszélye. Érdemes a fertőzött gumókat összeszedni, eltávolítani, hogy a fertőző tömeget ilyen úton is csökkentsük.

paradicsom

Felhagyott paradicsomállomány – fotó: Agroinform.hu

A fejes káposzta részben szedés alatt van, részben még a fejet neveli. A kései betakarítású, tárolásra vagy savanyításra szánt állományok még sokáig kinn lesznek, így azokra még figyelni kell. Az egyre inkább hűvös, párás hajnalokon tartós nedvesség alakul ki a növények felszínén, ami kedvez a gombabetegségek támadásának. Ilyenkor érdemes ilyen szemmel is vizsgálni az állományokat, s időben védekezni. Ebben az időszakban és körülmények között leginkább a káposztaperonoszpóra fertőzésére kell számítani, míg a legnagyobb kárral a szklerotiniás -, illetve botritiszes fejrothadás fenyeget.

A kártevők közül ismertek a bagolylepkék és a káposztamoly. A káposztalégy lárvája már kevésbé támadja a nagyobb töveket, bár a korábbi károsítás tüneteit most is láthatjuk. A senyvedő, nem fejesedő töveknél joggal gyanakodhatunk a káposztalégy lárváira.

káposzta

Káposztalégy kártétele miatt fejletlen káposztatő – fotó: Agroinform.hu

Halad a szőlő szüretelése is. A híradások jó minőségről szólnak. Nagy kérdés, hogy a szürkepenész milyen kárral fenyeget, milyen eséllyel támadja meg a fürtöket. Az eddig terjedő időszakban a kórokozó fertőző tömegének felszaporodása mérsékelt volt, így az csökkenti a betegség fertőzését. Az időjárás most a betegség számára kedvező fordulatot vett, de reméljük hamarosan szárazabb napok jönnek, s a szellős, napos körülmények között a betegség nem tud elhatalmasodni. Ahol fellép, ott leginkább a szüret gyorsítása segít, de járványos, nagy kárral fenyegető fertőzéssel nem kell számolni.

Aki tárolni akarja a szebb fürtöket, az mindenképpen a lazább fürtöket válassza ki tárolásra, s az esetleges beteg bogyók, fürtrészek kivágása segít a tárolhatóság biztosításában. Természetesen az alacsony hőmérsékleten (2-5 °C) való tárolás biztosít hosszabb időtartamot.

Az almát is szedik folyamatosan. Ahol elmaradt az ültetvény öntözése, ott kisebb méretű gyümölcsöket lehet szedni, illetve tapasztalható a korai gyümölcshullás is, amelyet főleg az aszályra lehet visszavezetni. Az almamoly aktív volt ezen a nyáron, sok a károsított gyümölcs. A tárolóba helyezés előtt alapos átvizsgálást kíván a termés, hogy megelőzzük a tárolás során fellépő rothasztó betegségeket.

Az őszibarack kései fajtáit szedik, sajnos csak napok kérdése és vége a szezonnak. Hasonló megállapítást lehet tenni a szilva szüretelésére is. Lehet készülni a fák, a lombozat őszi “fertőtlenítésére”.

A parlagfű tömege is jelentősen csökkent, köszönhetően a tarlók elmunkálásának és a napraforgó táblák deszikkálásának. Lassan elöregszik és összeesik a gyomnövény zöld tömege. További segítséget kaptak az allergiások, az ismétlődő esők kimossák a levegőből a parlagfű pollenjét.

parlagfű

Még mindig virágzik a parlagfű – fotó: Agroinform.hu

Még egy gondolat a virágkedvelőknek, azoknak, akik a teraszra, erkélyre, az ablakpárkányra muskátlit tettek: a gyapottok bagolylepke egyre kevesebb tápnövényt talál a határban, így felkeresi a lakóövezetben a muskátli töveket. Ha azt tapasztaljuk, hogy a növény egyre szebb, egyre több bimbót hoz, és mégsem virágzik, akkor vizsgáljuk meg a bimbókat, s valószínűleg megtaláljuk a furatokat a bimbók oldalában, amit a gyapottok bagolylepke lárvája rágott ki.

Ha még több növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre és a folyamatosan frissülő rajzási táblázatokra kíváncsi kattintson ide. Az Agroinform Növényvédőszer-adatbázisa elérhető ide kattintva.