A mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005. (V. 6.) FVM–GKM–KvVM együttes rendelet módosításáról szóló 4/2022. (II. 8.) AM rendelet megjelenésével kialakításra kerültek a drónos permetezés jogszabályi feltételei, melyet mi is összefoglaltunk röviden EBBEN a cikkünkben.

Az Agroinform.hu arról kérdezte az ABZ  Drone-t, hogy mikorra várható az első hivatalos drónos permetezés, valóban csak foltok kezelésére lesz-e alkalmas ez a technológia, és hogy pontosan mit szabályoz az új keretrendszer.

Keczer Máté, az ABZ Drone UAV műveleti igazgatója elmondta, hogy általánosságban a permetező drónok használatának jogszabályi kereteit két irányból érdemes megvizsgálni:

  • Egyrészt a permetező drón egy légi jármű, ezért alapul kell venni a légi járművekre vonatkozó jogszabályokat.
  • Másrészt a permetező drón a 44/2005. rendelet módosítása szerint már hivatalosan kijuttató eszköznek számít, és mivel permetezésről beszélünk, így a növényvédelmi keretrendszernek is meg kell felelni, mind az eszközöknek, mind pedig az eszközt használóknak.

A drónok használatát meghatározó keretrendszer szerint a legkisebb kockázatú, nyílt kategóriában is vannak előírások, ilyen például a drónok kötelező regisztrációja és a megfelelő kompetencia tanúsítvány megszerzése.Keczer Máté

Keczer Máté, az ABZ Drone UAV műveleti igazgatója – Fotó: ABZ Drone

A permetező drónok méretéből és funkciójából adódóan azonban már egy magasabb kockázatú műveleti kategóriába tartoznak, hiszen használatuk jóval nagyobb kockázatot jelent egy szabadidős eszköz használatához képest. A speciális műveleti kategóriában, a nyílt kategória előírásain kívül, kettő engedély közül az egyik beszerzésére lesz szükség:

  • műveleti engedély vagy
  • könnyű UAS üzembentartói tanúsítvány.

A növényvédelmi és légügyi szabályoknak való megfelelés elválaszthatatlanok egymástól: a légi permetezés bejelentésekor már igazoltan rendelkezni kell a fenti engedéllyel, a növényvédelmi kezeléseket csak az végezheti majd el, aki légügyi oldalról is megfelel az előírásoknak.

A hagyományos értelemben vett légi permetezéshez hasonlóan minden évben, az első kezelés előtt minimum 30 nappal le kell majd adni egy légi kijuttatási tervet. Ezen túlmenően a légi kijuttatás bejelentésköteles, azaz a például a másnapra tervezett légi kijuttatást be kell jelenteni a megelőző napon.

Milyen képzések teljesítése szükséges a drónos permetezéshez?

A mostani jogszabály-módosításban azt is pontosították a jogalkotók, hogy milyen képzések megléte szükséges ahhoz, hogy a növényvédelmi kezelést drónnal végezze el valaki. Ebben az esetben is légyügyi és növényvédelmi oldalról kell közelíteni:

  • egyrészt a kijuttatást végző személynek rendelkeznie kell a légi jármű vezetéséhez szükséges képzettséggel,
  • illetve egy kifejezetten a mezőgazdasági célú légi járművekre szabott végzettséggel. Ezzel kapcsolatban a Nébih tesz közzé egy olyan tematikát, amely alapján a képzést végző szervezeteknek fel kell építeniük a képzést.

Légi kijuttatásra alkalmas drónok

A Nébih előírása szerint a légi kijuttatásra alkalmas drónok akkor használhatóak permetezésre, ha a típusok átesnek egy minősítési eljáráson, melyet a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Laborközpontjában végeznek. Mert, bár a 44/2005-ös rendelet szerint a drón már hivatalosan is kijuttató eszköznek számít, forgalomba csak akkor kerülhet ilyen céllal, ha típusminősítéssel rendelkezik. Az ABZ Drone számos drónt forgalmaz, az összes, permetezésre alkalmas drón típusminősítése folyamatban van.

drónok

A Nébih előírása szerint a légi kijuttatásra alkalmas drónok akkor használhatóak permetezésre, ha a típusok átesnek egy minősítési eljáráson – Fotó: ABZ Drone

Tényleg csak foltkezelésre lesz alkalmas a permetező drón?

A drónok a mezőgazdaságban jelenleg rendkívül új eszköznek számítanak, azaz nincs kialakult, több évtizedes gyakorlata a használatuknak. Emiatt nem is csoda, hogy sokan nem látják benne a lehetőséget, és inkább csak a hagyományosan alkalmazott, jól bevált technológiában bíznak. Emellett azonban népes tábor alakult már ki azokból az innovatívan gondolkodó gazdálkodókból is, akik befogadóak és próbálják megismerni az új technológiát és ebben a rejlő lehetőségeket, előnyöket. A hidas permetező és a drónos kijuttatás jól meg fog férni egymás mellett, hiszen mindkettőnek vannak előnyei" – mondja Keczer Máté.

Véleménye szerint azért terjedt el, hogy a drónos kijuttatás inkább csak foltpermetezésre lesz használható, mert amikor ezek az eszközök bekerültek a piacra, akkor még nem volt szó nagy szórási szélességről és megfelelő kapacitásról.

A DJI Agras T30 esetében például azonban már 8 méteres szórási szélességről beszélhetünk, a hivatalos teljesítményadatok alapján 70-80 hektárt is le lehet permetezni vele egy nap alatt.

„A területi teljesítményt nem lehet azonban összehasonlítani egy hidas permetezőével, a drónos kijuttatásnak más erényei vannak: nincs taposási kár, takarékoskodni tudunk a vízzel és az engedélyokirat által engedélyezett mértékig a növényvédő szerrel is" – fejtette ki a szakember.

Összességében tehát a drónos permetezés használható lesz nagyobb területek kezelésére is, de ebben azok fognak lehetőséget látni, akik nem feltétlenül időt, hanem inkább inputanyagot akarnak megtakarítani, és hatékonyabban szeretnék felhasználni a növényvédő szert. Ez pedig a mezőgazdaság előtt álló fenntarthatósági és környezetvédelmi kihívásokkal, az inputanyagok árának robbanásszerű növekedésével összefüggésben mára a legfontosabb szempontok közé került.

Mennyire kell elszakadni a rutinoktól annak, aki drónos permetezésre adja a fejét?

Keczer Máté felhívta a figyelmet arra az egyértelmű tényre, hogy a növényvédelmi kezelés, bármilyen eszközzel is történjen, óriási felelősség.

  • A drónos kijuttatás esetében azonban a szokásosnál is nagyobb jelentősége van az időjárási körülményeknek (szél, hőmérséklet), hiszen repülésbiztonsági okból egy bizonyos távolság megtartására van szükség, ami növeli a növényvédő szer elsodródásának esélyét.
  • A maximális repülésbiztonság szempontjából fontos, hogy vegyük figyelembe, milyen hatása lehet a kezelésnek a légtér többi résztvevőjére, illetve milyen kockázatokkal kell számolni a földfelszínen tartózkodókra vonatkozóan.
  • Alapos tervezést, precizitást, koncentrációt és magas szintű tudatosságot igényel a drónos permetezés ahhoz, hogy csak az előnyeit tudjuk élvezni.

mezőgazdasági drón

A növényvédelmi kezelés, bármilyen eszközzel is történjen, óriási felelősség – Fotó: ABZ Drone

Mikor fog megtörténni az első hivatalos drónos permetezés Magyarországon?

A szükséges engedélyek, minősítések megszerzésén és képzéseken elvégzésén kívül nélkülözhetetlen az, hogy a növényvédő szerek engedélyezési okiratában megtörténjenek azok a módosítások, amelyek a drónos kijuttatásra vonatkozó előírásokat tartalmazzák. Fontos kritérium ugyanis a rendeletmódosításban az, hogy csakis olyan növényvédő szer juttatható ki drónnal, amelynek meg van a pilóta nélküli járművekre vonatkozó kijuttatási engedélye.

Jelen pillanatban ilyenből nem sok van Magyarországon, de elkerülhetetlen, hogy a gyártók nagyon rövid időn belül végig vigyék a szükséges módosításokat.

„Az ABZ Drone véleménye az, hogy a legelső, minden szabálynak megfelelő drónos permetezésre a következő növényvédelmi szezonban fog sor kerülni, de annak esélyét sem lehet elvetni, hogy már az idei szezon közepére összeáll minden" – fogalmazott Keczer Máté.

ABZ Drone

Amiben addig is lehet számítani az ABZ Drone Kft.-re: mindenben állnak azoknak a gazdáknak a rendelkezésére, akik a gazdálkodásuk során szeretnék bevezetni a drónos technológiát.

A jogszabály által előírt, légügyi engedélyezéshez szükséges feltételeknek való megfelelésben a tanácsadói hálózat tud segítséget nyújtani.