A Mars talajában megtalálható minden szükséges tápanyag az emberiség legfontosabb élelmiszerének, a rizsnek a termesztéséhez – közölte Abhilash Ramachandran planetológus egy konferencián a ScienceNews jelentése szerint. Mint az a TradeMagazin oldalán olvasható, ezzel együtt a növénynek némi segítségre lenne szüksége ahhoz, hogy túlélje a marsi talajban kimutatott, általában a növények számára mérgező vegyi anyag, a perklorát jelenlétét. Kollégáival a tudós a Mojave sivatag bazaltjából előállított, marsi talajt imitáló földbe ültetett rizst nevelt. A „kontrollcsoportot" pedig a palántaföldbe és a két talajféleség különböző kombinációiba ültetett palánták jelentették.

A mesterséges marsi talajban növekvő rizs hajtásai vékonyabbak, gyökerei pedig szálkásabbak voltak, mint a palántaföldben, illetve a különböző keveréktalajokban nevelt társaié.


A kutatók perklorátot tartalmazó talajban is megpróbálkoztak a rizs termesztésével, egy vadrizsfajtát és két genetikai mutáció­val rendelkező fajtát alapul véve. A talaj kilogrammonkénti 3 gramm perklorát-­koncentrációja közepette egyetlen rizsnövény sem nőtt, ám 1 grammos koncentráció esetén a vadon élő fajta már gyökeret eresztett, egy mutáns vonal pedig hajtást és gyökeret is növesztett. Az eredmények arra engednek következtetni, hogy a sikeres mutáns egyik módosított génjének átalakításával lehetségessé válhat egy, a Marson jellemző körülményeknek ellenálló rizsfajtát fejleszteni.