A modernfarmer.com hírportál idéz egy mondást, amely azt tanácsolja, hogy ha citromot vágnak a fejedhez, akkor kezdj el limonádét gyártani.

A „The Bug Picture" (TBP) kenyai vállalat munkatársai ezt figyelembe véve, a levegőben körülöttük milliószámra csapongó sáskákat nézve felfedezték, és gyakorlatilag bebizonyították, hogy azok testéből hasznos anyagot, nevezetesen bioműtrágyát lehet készíteni. Már maga az ötlet is fantasztikus, mivel nem mindenkinek jut eszébe, hogy a növényeket elpusztító kártevőket azok táplálására használja fel.

Amint Laura Stanford, a TBP alapítója és igazgatója elmondta, a több milliárdos egyedszámú rajokban támadó sáskák teste csaknem teljes egészében fehérjékből épül fel, így abból egyszerű őrlési és komposztálási művelettel (és esetleg kevés más műtrágya hozzáadásával), kiváló minőségű talajjavító anyagot, sőt részben értékes állati takarmányt lehet előállítani.


A TBP csapata ma már rendszeresen kutatja, és éjjel-nappal üldözi a sáskarajokat, és azok tetemeiért kilónként 50 kenyai shillinget (0,46 USD) kap. A kártevők gyérítése és az olcsó műtrágya tulajdonképpen kettős hasznot jelent. A TBP emellett növényvédő szerek alapanyagát képező, vadon növő növények begyűjtésével is foglalkozik. Bár a sáskajárások időrendje rapszodikus, így a „sáskaműtrágya" folyamatos termelése nehezen lehetséges, de a forrás kimeríthetetlennek látszik. Egy közép-afrikai „vadászat" során, pl. hat hét alatt 4,3 tonna sáskatetemet sikerült begyűjteni.

Indexkép: Envato