The Nature Conservancy bemutatta a "Soil Your Undies" kihívás eredményeit. Magyarul "Ásd el a gatyád"-ra fordíthatnánk, a kísérlet lényege, hogy fehér pamut alsóruházatot ástak el különböző művelésű földeken, majd 40 nap után kiásták, és összehasonlították az eredményt.

Magyarországon az ELKH ATK Talajtani Intézet "Alsóban az élet" névvel karolta fel a kezdeményezést, végül 1200-an ástak el alsóneműt az ország különböző pontjain, és 60 nap után vizsgálták.

Azonos területen óriási különbségek

Az amerikai kísérletben a földek között volt talajművelés nélküli (no-till, direktvetés), takarónövényes, és hagyományos művelésű is. A gatyák közül is volt, ami nagyrészt egyben maradt, és volt, amiből a derékgumin kívül minden lebomlott.

Az egészséges talajélet minden természetest feldolgozott

Az egészséges talajélet minden természetest feldolgozott – fotó: The Nature Conservancy


"A kihívás eredményei önmagukért beszélnek: ahol egészséges a talajélet, zajlanak a biológiai folyamatok, ott az alsógatyák nagy része eltűnt" – számolt be Ben Wickerham, a program egyik koordinátora. "Természetesen az egészséges talaj nem csak annyit tesz, hogy lebontja a pamut gatyákat, hanem védik az ivóvízkészletet, és elősegítik a jó terméshozamot is azzal, hogy ellenállóvá teszik a növénykultúrákat a szárazsággal vagy áradással szemben."

A terepmunka során esővíz-elvezetési bemutatót is tartottak a Michigan Állami Egyetem munkatársai, amivel demonstrálták a termőréteg lemosódását, majd tapasztalatcserét tartottak a gazdák különböző művelési szokásairól.

A videón 25mm eső hatását mutatják be azonos földtípusok esetén, melyek művelése különböző: (balról jobbra) hagyományosan művelt, művelés alól kivett, művelésbe nemrég visszavett, 15 éve szántás nélkül művelt.

Többféle gondot okoz a talajerózió

"Felkavarja a gyomrom minden alkalom, amikor látom, hogy egy rendesebb eső elmossa a termőréteget. Ezért is dolgozom együtt több más gazdával is, hogy minél szélesebb körben tudjuk terjeszteni a talajegészséget fenntartó gyakorlatokat" – nyilatkozott Wayde Bierlein, és bátorít mindenkit, aki akár egy kicsit is érdeklődik a talajmunkák nélküli művelésen, vagy egyéb talajvédő dolgok iránt, hogy nyugodtan keressék fel. A Talajegészségügyi- és tápanyagprogram vezetője, Mary Fales kiemelte, hogy Michiganben és az amerikai Közép-Nyugaton sokat tesznek az információáramlásért a gazdák tapasztalatcserélő csoportjai.

Ha a nedves viszonyok között tömörödik a talaj, sokan ragaszkodnak a szántáshoz, azonban az emiatt lemosódó rétegek tápanyagveszteséget is jelentenek, és a vizeket is szennyezik. Egy kutatás szerint egy régóban a legsérülékenyebb területeket vizsgálva az derül ki, hogy már 40% szántásnélküli művelés majdnem teljesen megszünteti a problémát.

A vízbázist is védi az egészséges termőtalaj

A Saginaw Bay 5,5 millió hektáros vízgyűjtő területén kiváló minőségű földek vannak, bőséges vízellátással, a jó körülmények pedig olyan kultúrák termesztését is engedik, amelyek a tágabb régióban nem élnek meg. Rengeteg település kapja az ivóvizet erről a területről, amely rengeteg madárnak is otthont biztosít, és végül jó minőségű vízzel táplálja a Huron-tavat, amely a világ harmadik legnagyobb édesvizű tava. A talajegészséget fenntartó művelési gyakorlat, mint a szántás elhagyása, takarónövények vetése jó a terménynek is, de a vízminőségnek is, így végső soron mindenki nyer ezzel.

Közösségi tudománnyal a magyar talajért: Alsóban az élet

A Talajtani Intézet 2021 áprilisában kezdődő bugyielföldelési programban 1193 gazdálkodó és kiskerttulajdonos eltérő földhasználatú területeken ásott el közel 2000 helyszínen pamutbugyit. Idén augusztusban értékelték ki az eredményeket, melyekről a kutatók a Mezőhír mellett a Magyar Gazda című műsorban is beszámoltak:

A kiásott alsóról készült digitális fotókat képelemző szoftverrel elemezték, és összevetették a bomlásmentes alsóról készült referenciafotóval. A pamut alsók közel harmada 16–25%-os bontási kategóriába esett, míg az alsók csupán 12%-a tartozott az 50%-os vagy afeletti kategóriákba.