A magyar talajok rossz állapotáról egyre több szó esik, a kardinális kérdés pedig az, hogy milyen lehetőségek vannak ennek megváltoztatására. Az biztos, hogy nem az a megoldás, hogy egyik pillanatról a másikra le kell mindenkinek cserélnie a gépparkját, vagy teljesen át kellene alakítani mindent az agrotechnológiájában. A kezdő lépés a megoldáshoz a legtöbb gazdának már ott van a kezében, talajvizsgálati eredmények formájában.

A baj csak az, hogy sok esetben a talajvizsgálati adatok elemzése és az elővetemény-hatással, elvárt hozammal történő kalkuláció, valamint az ezekre épülő, szakszerű tápanyag-utánpótlási terv elkészítése hiányzik a folyamatból. A TIMAC AGRO által indított YIELD SERVICE program ezeket a hiányosságokat pótolja immár 10 éve. A rendszer működéséről, tapasztalatairól Kürthy-Molnár Zoltánnal, a TIMAC AGRO Hungária Kft. marketing menedzserével beszélgettünk.

Kürthy Zoltán

Kürthy-Molnár Zoltánnal, a TIMAC AGRO Hungária Kft. marketing menedzsere – Fotó: TIMAC AGRO

Agroinform: Mi a legfőbb érv a tudatosabb tápanyag-gazdálkodás mellett?

Kürthy-Molnár Zoltán: Az, hogy milyen terméseredményt várhatunk el, az időjárás és a talaj alapvető adottságai mellett attól is függ, hogy milyen tápanyagok érhetőek el a növények számára a talajban. A tápanyag-utánpótlásnak ez a lényege: szeretnénk, ha minden szükséges tápanyag ténylegesen rendelkezésre állna. Hogy mennyi az elég és a túl sok, nem is olyan egyértelmű, viszont ennek egzakt meghatározása nélkül csak vaktában megy a műtrágyázás, tápanyag-utánpótlás.

Ha valamelyik tápelemből például túl sok van, akkor azzal akár az ellenkezőjét érhetjük el annak, mint amit szerettünk volna.

Vegyük példaként a cinket és a foszfort. A két elem egymás antagonistája. Kukorica esetében mind a két tápelemre nagyon nagy szükség van, a foszforra már az induláskor, cinkre pedig a gyökérfejlődés kezdete után, leginkább a termékenyülés időszakában. Viszont, ha ez a két elem túl sok és egymáshoz viszonyítva nem megfelelő mennyiségben van jelen a talajban, akkor gátolják egymás – növények általi – felvehetőségét.

Amennyiben tehát úgy használunk foszforos és cinkes kiegészítést, hogy nem vizsgáljuk meg, milyen ezen elemek esetében a talaj tápanyag-szolgáltató képessége, akkor pont az ellenkezőjét érhetjük el annak, mint amit eredetileg terveztünk.

Hasonló a helyzet a túlzott nitrogéntrágyázás esetén is, ezzel a réz felvételét tudjuk gátolni. A réznek óriási szerepe van a növények ellenálló-képességének növelésében, de lehet állati, takarmányozási és egészségügyi vonatkozása is a takarmánynövények csökkent réztartalmának. Ezért van szükség tudatosságra.

Sokan készíttetnek talajvizsgálatot, hiszen több támogatás esetén is kötelező. A vizsgálatok eredményei viszont nem hasznosulnak a gyakorlatban?

Az igazság az, hogy nagyon régóta készülnek talajvizsgálatok, egyrészt az AKG program előírásai miatt, de a nitrátérzékeny területen gazdálkodók számára is kötelező. Mi azon szeretnénk változtatni, hogy a talajvizsgálati eredmény ne csak egy dokumentum legyen, amivel igazolni tudják a gazdálkodók, hogy jogosultak egy-egy támogatásra, hanem a talajvizsgálatból adódó eredményt tudatosan fel is használják a tápanyag-utánpótlási tervük készítése során.

Éppen ezért mi már 10 éve dolgozunk a YIELD SERVICE programon, ennek ismerete és használata minden szaktanácsadónk számára kötelező. Komplex tápanyag-gazdálkodási tervet adunk a gazdáknak, amivel nem csak a kötelezettségeknek tudnak megfelelni, hanem a tápanyag-utánpótlást a gyakorlatban, új alapokra tudják helyezni.

Ha pedig precíziós tápanyag-utánpótlásról van szó, akkor a gazdaságossági kérdések még inkább előtérbe kerülnek. Például, a talajvizsgálati eredmények és NDVI felvételek alapján határozzuk meg, hogy egy bizonyos területre például mennyi nitrogént kell kijuttatni, és a lehatárolt menedzsment zónákban hogyan kell a nitrogénadagokat megosztani.

Úgy gondoljuk, hogy ez egy nagyon összetett feladat. Mióta a mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatására kiírt pályázat elkezdődött, nagyon sokan vágtak bele a precíziós gazdálkodásba, vásároltak ennek megfelelően gépeket és vettek igénybe professzionális szolgáltatáscsomagot. Azonban sok esetben a tápanyag-utánpótlással csak odáig jutnak a gazdák továbbra is, hogy ugyan rendelkezésre állnak a tápanyagadatok, a kijuttatási fájlok, de a tápanyagok – differenciált kijuttatása azonban nem vagy nem ez alapján történik.

talaj

A tudatosabb tápanyag-gazdálkodás kifizetődő – Fotó: Shutterstock

A ti rendszeretekkel átlátható és egyértelmű a gazdák számára, hogy mit kezdjen a talajvizsgálati eredménnyel?

A mi partnereink olyan dokumentumot kapnak a kezükbe, ami a talajaik valós értékeit mutatja és azt is egyértelműen látják, hogyan érdemes végezni a tápanyag-utánpótlást ahhoz, hogy ne legyenek felesleges költségeik és jobb terméseredményt vagy jobb talajállapotot tudjanak elérni.

Általában 5 évente zajlanak talajvizsgálatok, mivel a mintavételezést mi GPS-koordináták alapján végezzük, ezért 5 év után pontosan ugyanarra a pontra vissza tudunk térni az újabb mintavételért, így egyértelműen látható, hogy történt-e változás a talajállapotban.

A rendszerben "önreflexió" is van, azaz ellenőrizhető, hogy az általunk tett javaslat mennyiben járult hozzá a talajállapot javításához, a jobb terméseredményhez. 10 év során hatalmas adathalmaz áll már rendelkezésre, látjuk, hogy a gyakorlatban valóban tudatosabbá lehet tenni a tápanyag-gazdálkodást, mindezt úgy, hogy nem plusz adminisztrációs terhet kapnak a vállukra a gazdálkodók. A talajvizsgálat alapján készült tápanyag-gazdálkodási terv tökéletesen használható az elektronikus gazdálkodási napló feltöltése során is.

A szaktanácsadóink mind képzett agrárszakemberek és nem csak tápanyag-utánpótlás kapcsán tartják a kapcsolatot a gazdálkodókkal, hanem agrotechnika és növényvédelem terén is képesek segítséget nyújtani. A YIELD SERVICE működésének 10 éve alatt komoly sikereket értünk el és nagyon jó visszajelzéseket kapunk. Összesen körülbelül 500 partnerrel dolgozunk együtt az 50 hektárostól egészen az 5000 hektáros gazdálkodóig, de van külön megoldásunk a 4-5 hektáros kertészetek részére is. Talajminta-vételezést ez idő alatt mintegy egymillió hektáron végeztünk.

Nagyon nagy különbségek vannak az országon belül a talajviszonyok tekintetében. Miben különböznek a javaslataitok egy Duna-Tisza közi és a békési terület esetében?

Teljesen mindegy, hogy valaki 3 aranykoronás vagy 40 aranykoronás területen gazdálkodik, a lényeg a tudatosabb tervezés. Megnézzük, hogy egy gyengébb adottságú talajon melyek azok a lehetőségek, amivel a termésátlagokat az ottani talajadottságokhoz viszonyítva esetleg feljebb tudjuk vinni. Az is előfordul, hogy nem is a tápanyag-utánpótlás a kulcs, hanem valamilyen agrotechnikai váltásra van nagyobb szükség a jobb eredményhez. Van, hogy kiderül, feleslegesen juttatott ki a gazdálkodó egy területre több tápanyagot, mert nem ér el vele jobb termést, így ezután csökkentheti a költségeit.

Az ilyen helyzetekre fény derül az olyan talajvizsgálatokból, amelyeknek az eredményét értelmezzük is, nem csak az íróasztalfióknak készültek.

Természetesen egy jobb adottságú területen mások a szempontok, mások az elvárások, de a lényeg mindenhol ugyanaz, legyen tudatosabb a tápanyag-utánpótlás.

A szolgáltatásunk viszont nem csak arról szól, hogy veszünk egy talajmintát, készül egy tápanyag-gazdálkodási terv, hanem minden esetben egyeztetünk a gazdálkodóval, hogy mi az ő üzemi technológiája és költségkerete. A javaslatok alapvetően nem a mi termékeink használatáról szólnak, hanem a szükséges/javasolt hatóanyagokról. A mi termékeinket akkor tesszük be a javaslatba, ha például egy biostimulátorral vagy talajkondicionálóval rövid időn belül jobb eredményt érhet el a gazdálkodó, figyelembe véve, hogy milyen lehetőségei, elvárásai vannak.

A forgatás nélküli talajművelésről mit gondolsz? Egyre több gazdálkodó érdeklődik iránta.

Azt gondolom, hogy racionálisan kell ezt néznünk, 4,5 millió hektár mezőgazdasági terület van Magyarországon, amit nem lehet egyöntetűen kezelni. Mi mindig az adott táblának, az adott talajtípusnak megfelelően, a gazdálkodó lehetőségeihez alkalmazkodva fogalmazzuk meg a javaslatainkat. Mi azt tanácsoljuk a gazdáknak, hogy ne a megszokások szerint gazdálkodjanak és ezt a saját működésünk esetén is szem előtt tartjuk, mi sem a megszokások szerint adunk javaslatokat, hanem figyeljük az új irányzatokat, és ezeket is folyamatosan beépítjük a működésünkbe.

Miért lesz érdemes a standotokat felkeresni a PREGA konferencián?

A PREGA-n meg tudjuk mutatni, hogy milyen dokumentáció készül a programunk keretében, illetve készül az új katalógusunk a YIELD SERVICE-ről, ebből mindenki tájékozódhat majd.

A 10 éves évfordulónk kapcsán az idei évben olyan akcióval rukkolunk elő, ami miatt még inkább érdemes lesz a YIELD SERVICE szolgáltatásunkat választani. Az idei évben ráadásul "nitrátforduló" is van, tehát nagyon sok gazdának idén jár le az ötéves mintázása, illetve az AKG-ban szükség lesz az új talajmintákra.

Várjuk a standunkra azokat a gazdálkodókat, akik már hosszabb-rövidebb ideje a partnereink és azokat is, akik azon gondolkodnak, hogy a tápanyag-gazdálkodást a jövőben tudatosabban szeretnék végezni. Remélem, hogy hasznos beszélgetések helyszíne lehet a standunk!

Találkozzunk a PREGA-n!

PREGA – Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás 2024 – részletes program

Időpont: 2024. február 6-8.

Helyszín: Budapest, Aquaworld Resort****

Biztosítsd be a helyed már most! Program és jegyvásárlás: www.prega.hu

Köszönjük a PREGA 2024 támogatóinak és partnereinek a közreműködésüket.

Támogató: Timac AGRO HUNGÁRIA Kft. – Yield Service

Kiemelt szakmai támogató: Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft.

Kiemelt Szakmai Partner: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Finance Corner Partner: MBH Bank Agrárcentrum

Szekciótámogatók: AgroVIR Kft. és 4iG Nyrt.

Szakmai partnerek:
Agrár Szaktanácsadók Egyesülete / Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSz) / FruitVeb – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet / Gabonatermelők Országos Szövetsége (GOSZ) / Kukorica Klub Egyesület / Magyar Precíziós Állattenyésztési Egyesület / Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület / MEGFOSZ (Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége) / MEGOSZ (Mezőgépgyártók Országos Szövetsége) / Növényvédelmi Szövetség / Vetőmag Szövetség

Médiapartnerek:
Agrofórum / Horizont Média (Agrárágazat – Mezőhír - Gépmax), Agrofórum / Magyar Mezőgazdaság / NAK lap / Foodinform.hu

Kiállító partnerek:

ABZ Drone Kft. / Agmatech Kft. / Agrobook.hu Kft. (agronet.hu) / Agrofeed Kft. / AgroVIR Kft. / Altoterra Kft. / Amazonen-Werke Kft. / Bayer Hungária Kft. / Boehringer Ingelheim RCV GmbH & Co KG / CHH Műszaki KFT / Creatiger Kft. / Cubilog Kft. / DAS-GEOD Kft.  (AgroMAP) / Debreceni Egyetem / Derby-Túr Kft. / Gordius Solutions Tender Kft. / GrECo Hungary Kft. / Güttler Kft. / Ihász Kft. / Kertcenter Kft. / Légtér.hu Kft. / Magyar Államkincstár / MBH Bank / MouldTech Kft. / OkosFarm (Senit Kft.) / Omikron Informatikai Kft.OrganicLife Kft. / Petrányi-Autó Kft. / Plantadrone Kft. / Precision Planting LLC / Sencrop S.A.S. / Servitec Kft. / Simplexion Informatikai Kft. / STUDIUM GROUP 2020 Kft. / Techwave Hungary Zrt. / Telepfelügyelet.hu / T-Markt Kereskedőház Kft. / Tomelilla Agrotechnika Kft. / Unical kazán és hőszivattyú képviselet / Vaderstad Kft. / Valkon 2007 Kft. / Valrom Industrie S.R.L. / Vertinetik Kft. / Wallis Motor Pest / Waterscope Zrt. (DFuture) / World from Space, s.r.o. (DynaCrop.hu)