Míg tavaly május hónapban elhúzódó, hűvös és száraz körülményekkel kellett szembesülni a hazai termelőknek, addig idén egy csapadékosabb, sokkal kellemesebbnek mondható időjárás fogadja a határt szemlélőket. Jelen évjárat más kihívásokkal szembesíti a kukoricatermesztőket, amelyre a Bayer különböző készítményei tudnak megoldást kínálni.

A csapadékos, olykor zivataros április miatt az idei kukoricavetések zöme ideális időpontban történt, a magok nedves rétegben, 10 °C-ot meghaladó talajhőmérsékletű magágyban csíráznak, növekednek.

Ideális körülmények esetén a legtöbb DEKALB hibrid robbanásszerű, egyenletes állományt indít, amelyek közül kiemelkedő korai fejlődési eréllyel rendelkezik a DKC4109 és DKC5206 legújabb hibridjeink. Genetikai lilulásra hajlamos kukoricáink vetése esetén (DKC4391, DKC4709, DKC4712, DKC4917) fontosnak tartjuk kihangsúlyozni ezt a jelleget, amely a növény teljes életciklusát végigkíséri, viszont ez a tulajdonság nem jár termésdepresszióval. A relatív foszforhiány kizárása esetén, az egyre melegedő hőmérséklet hatására a kis növénykék néhány hét alatt mérséklik az antociánt termelő pigment működését.

Határszemle során érdemes a „gyanúsnak" tűnő táblákra és táblafoltokra fókuszálni

Ehhez kiváló segítséget nyújt a Climate FieldView rendszerében megtalálható Egészségtérkép funkció, amely megvilágítja a táblán belül található erősebb és gyengébb részeket. Egy sötétzöld, erősebb vegetációs tömeget mutató részen akár gyomfolt vagy vetési hiba is jelentkezhet, míg a pirossal jelölt részeken egyértelműen kevesebb biomassza található, amelynek helyszíni vizsgálata során deríthetjük ki annak valódi okát (talajfolt, vetési hiba, rovarkár, vadkár).

Climate FieldView Egészségtérkép – példa

Climate FieldView Egészségtérkép, példa – fotó: Bayer Crop Science

Amennyiben időben detektáltuk a problémát és lehetőségünk van „utánanyúlni", feltétlenül tegyük azt meg.

A Bayer készítményei közül néhány lehetőség erre:

  • Kukoricabarkó táblaszéli megjelenése esetén Decis Mega készítmény használata
  • Kukorica levélbetegségek és fuzáriumos betegség megjelenése esetén Propulse és Prosaro készítmény használata
  • Gyomok ellen herbicid készítmények

Az április végi, kifejezetten csapadékos időjárás nem csak a kukorica, hanem a gyomnövények fejlődéséneknek is jót tett. Gyakorlatilag kihagyhatatlan alkalom a preemergens és korai poszt anyagok alkalmazására. A nedves talaj mellett kevesebb bemosó csapadék is elegendő a preemergens készítmények bemosódásához, hatáskifejtéséhez. A kukoricával együtt kelő gyomok elleni, időbeni védekezés biztosítja a korai gyomosodásra egyébként érzékeny kultúrnövény konkurensek nélküli gyors fejlődését.

A Bayer kukorica gyomirtó szereit tekintve a termelők több lehetőség közül választhatnak. Preemergens készítmények közül a Merlin Flexx és az Adengo használható fel legkorábban, közvetlenül a vetés után kijuttatva, vagy akár vetéssel egy menetben, erre alkalmas kijuttató eszközzel, sávkezelés formájában is.

Azok a termelők, akik szeretnék kihasználni a preemergens készítmények levélen keresztüli hatékonyságát, alkalmazhatják az ún. ülepedett magágyba történő vetést, amelyet preposzt technológiának is neveznek. A vetőágy előkészítését követően célszerű megvárni a gyomnövények első hullámának kelését, majd ezt követően végezni a vetést. A két termék kijuttatása pedig a kukoricára nézve preemergensen, viszont a gyomokra nézve már posztemergensen történjen.

Mit nyerhetünk ezzel a módszerrel?

Kihasználható a készítmények poszt aktivitása, keverhetünk adjuvánsokat, illetve műtrágyát a permetlébe hatásfokozás céljából, amelyet korai posztemergensen már nem tehetünk meg. Azokon a területeken, ahol kényszerű vetésváltás következett be, ki kellett művelni a sikertelen fejlődésű, őszi növényeket, repcét vagy kalászost. A talajmunkát túlélő fejlett „elővetemény" elpusztítására indokolt lehet 1,5-2 l/ha Roundup kombinációja is.

Májusi határszemle kukoricaföldeken

Kukoricaföld – fotó: Bayer Crop Science

Később, klasszikus posztemergens időszakban a visszagyökeresedett, gyakran virágzó „kultúrgyomokkal" még a legacélosabb termékeknek is meggyűlik a baja, a tetemes plusz költségekről, terméskiesésről már nem is beszélve.

Klasszikus korai poszt kijuttatási időszakról akkor beszélünk, amikor a kétszikű gyomok nem haladják meg a négy leveles, az egyszikűek pedig a gyökérváltás időszakát. Ekkor egy jól kivitelezett korai poszt kezeléssel kiiktathatjuk a már kikelt gyomokat, valamint amennyivel később kezeltünk, annyival tovább tart a készítmények hatástartama.

Sok éves tapasztalat alapján a Merlin Flexx Aspect T kombináció, valamint az Adengo szakmérnöki adagja ad megbízható hatékonyságot a már kikelt, illetve csírázó gyomok ellen. Abban az esetben, ha időjárási okok miatt időben nem tudjuk elvégezni a korai poszt kezeléseket, a gyomok megerősödnek, az Aspect T kombinációs partner minden esetben javítja az ideálisnál fejlettebb gyomok elleni hatékonyságot. Évelő kétszikűek ellen a kukorica fejlettségének megfelelően választhatunk akár 2,4-D, akár dikamba kombinációs terméket is ebben az időszakban. A Bayer palettájáról a Dicopur Top-ot javasoljuk.

További információ: agro.bayer.co.hu

Bayer Crop Science