200 éve vetettek szóját először Magyarországon, amely jubileum alkalmából a Sumi Agro Hungary Kft. szója szakmai napot tartott az ország két helyszínén.

A rendezvény mohácsi programjai történelmi emlékhelyünk festői környezetében és egyben az ország talán egyik legjobb adottságú termőterületein kerültek bemutatásra.

A gyomirtás kardinális kérdés!

A 200 éves évfordulóra sikerült két gyomirtási technológiai újdonságot is bemutatnia a Sumi Agro fejlesztőinek. Ezen apropó alkalmából a társaság a hazai szójatermesztés gazdálkodói és a téma iránt érdeklődők számára szakmai napot tartott. A programok során a Sumi Agro munkatársai 2 éves kísérletek gyakorlati tapasztalatait osztották meg a gazdálkodókkal.

Szója gyomirtási technológiai kísérleti parcellák a Sumi Agro bemutatóján – fotó: Agroinform.hu

A Szója Nap programjain két helyszínre bontva vehettek részt a termelők. Az obszervatórium előadásain a résztvevők az elméleti tudásukat mélyíthették el – míg a herbáriumban 54 kisparcellán mutatta be a Sumi Agro a legkülönbözőbb gyomirtási technológiák tanulságait. Szabó Roland, a Sumi Agro Hungary Kft. szakmai- és termékmenedzsere szerint a gazdálkodók visszajelzései alapján az a legfontosabb, hogy naprakész információkat kapjanak – gyomirtás szempontjából az egyik legproblémásabb növényről: a szójáról.

"Egyszerre kellene nagyon markáns gyomirtási teljesítményt megvalósítani úgy, hogy mindeközben a szóját a lehető legjobban kíméljük."

– nyilatkozta Szabó Roland. A szakember arra a közismert problémára is kitért, miszerint a szójában alkalmazható aktív hatóanyagok és engedélyezett gyomirtó szerek száma nem bővül, hanem folyamatosan szűkül, ezzel is megnehezítve a termelők dolgát.

Sumi Agro "Szója Nap" herbárium állomás Mohács határában, madártávlatból – fotó: Agroinform.hu

"A probléma marad, miközben a választási lehetőség, illetve a szerrotáció nagyon korlátozott. – Így kellene egyre hatékonyabban és egyre eredményesebben gazdálkodni. Ez egy igazán nagy kihívás."

Folyamatos problémák elé állítja a termelőket a parlagfű, a fehér libaparéj és a varjúmák is.

Ha valakinek ez sem lenne elég, a gazdákat sújtó nehézségek közé kell még sorolnunk az időjárási anomáliákat is, amelyek közül például az özönvíz és a jég is végig söpört a mohácsi bemutató parcelláink állományain. Minket sem kímél a szélsőséges időjárás, ám ez sokkal súlyosabb probléma, amikor egy termelő gazdaság jövedelmezőségét veszélyezteti mindez." – számolt be észrevételeiről Szabó Roland.

"Felhívnám a figyelmet az ajánlott gyomirtási dózis betartásának fontosságára!"

– figyelmeztetett a szakember.

A kísérleti táblák állományai között szándékosan dupla gyomirtószer-dózissal kezelt parcellákat is bemutatott a Sumi Agro csapata, azzal a céllal, hogy elrettentsék a látvánnyal a gazdálkodókat a pontatlan vegyszer-adagolástól.

Jaj, csak szóját ne...!

Gyakran hallhatjuk, hogy a termelők félelmeiket vagy távolságtartásukat fejezik ki a szójatermesztéssel kapcsolatban. Egy részről érthető ez a hozzáállás, ám sok esetben alaptalanok a félelmek.

Szabó Roland a Szója Nap előadásai alkalmával kiemelte a szójatermesztésben a termőhelyi adottságok jelentőségét.

"A szója növény rendkívül igényes – többek között a légköri páratartalomra, így ahol a területi adottságok nincsenek meg, ott nem szabad kockáztatni és ajánlott más kultúrával foglalkozni.

Ahol azonban a klimatikus viszonyok és a szándék is megvan arra, hogy mindent a pontos időben megadjunk a szójanövénynek, amit a technológia kíván – ott a termelők számíthatnak a Sumi Agro szakembereinek- és a készítményeinek a segítségére."