A gyümölcs- és zöldségfélék kártevőirtásának javítása, és ezáltal a termelés fellendítése érdekében globális K+F együttműködési megállapodást írt alá a BASF Digital Farming és a Pessl Instruments. Az együtt működés során a BASF Digital Farming piacvezető alkalmazásának képfelismerését és elemző képességét egyesítik a Pessl hardveres és szoftveres kapacitásaval, elsősorban az automatizált iSCOUT® kártevő csapdájával.

Automatizált iSCOUT® kártevő csapda

Automatizált iSCOUT® kártevő csapda – Fotó: Pessl Instruments

Az új kártevőfigyelő és modellező rendszerek támogatni fogják a precíziós gazdálkodást és elősegítik a növényvédő szerek hatékonyabb felhasználását. Előnyösek lesznek a gazdálkodóknak és pozitív hatást fejtenek ki a fenntarthatóság és a biológiai sokféleség szempontjából is.

Az együttműködés első szakaszában egy átfogó kártevőfigyelő és modellező rendszer kifejlesztése a szőlőfajták és az almatermésű növények számára, már el is kezdődött. A nyerges szőlőmoly és az almamoly detektálására irányuló teljesen automatizált kártevő-felismerő és -figyelő szolgáltatást kezdetben Argentínában, Brazíliában, Európában és Indiában fogják a xarvio SCOUTING alkalmazáshoz kapcsolni. A tervek szerint 2022-től lesz elérhető ez a szolgáltatás.

„A gyümölcs- és zöldségtermesztés egyik legnagyobb kihívása az, hogy időben rendelkezésre álljanak a művelési területre vonatkozó kártevőfigyelési adatok, amelyekkel pontosan azonosíthatók a károkozással járó vagy kezelhető stádiumok a kártevők életciklusán belül” – mondta Bjoern Kiepe, a BASF Digital Farming xarvio Agronómiai Osztály vezetője.

A második szakaszban a szójabab, a gyapot és a kukorica kapásnövények védelmét fogják célozni. A poloskák, a gyapottok-bagolylepke és az őszi sereghernyó megfigyelésére és modellezésére fognak összpontosítani.

„A kártevők megfigyelésével arra törekszünk, hogy ne csak a rovarfajtákat és a fertőzött növények számát jegyezzük fel, hanem mindenekelőtt igyekezzünk elősegíteni a károsodás megelőzését. A mesterséges intelligenciával ellátott precíziós mezőgazdasági berendezések lehetővé teszik, hogy még részletesebben górcső alá vegyük a termőterületet érő stresszhatásokat, és a döntéshozatalt is megfelelőbben támogatják.

Az iSCOUT teljesen önálló, napenergiával működő rovarcsapdával a nap 24 órájában figyelemmel kísérhetjük a kártevők jelentette kockázatot,

feldolgozhatjuk ezeket az adatokat, és közel valós időben elküldhetjük őket a xarvio SCOUTING alkalmazásnak képfelismerés céljából. Ez ugródeszkát jelent a gazdálkodók számára, ugyanis a rovarok így még alaposabban megfigyelhetők, és még jobb védekezés biztosítható időtől és helyszíntől függetlenül” – foglalta össze Gottfried Pessl, a Pessl Instruments alapítója és vezérigazgatója.