Az Európai Unió fontolgatja azt a javaslatot, amely lehetővé tenné, hogy a szankciókkal sújtott Orosz Mezőgazdasági Bank (Rosszelhozbank) leányvállalatot hozzon létre, amely ismét csatlakozna a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerhez. Brüsszel ezzel a lépéssel próbálná megóvni a fekete-tengeri gabonamegállapodást, amely július 17-én lejár – írja a vg.hu a Financial Times értesülése alapján.

kikötő

Újra veszélyben a gabonaegyezmény – fotó: pixabay.com

Meg akarják győzni Vlagyimir Putyint a gabonaegyezmény újabb meghosszabbításáról

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy Moszkva nem látja értelmét az egyezmény meghosszabbításának, mivel a megállapodással kapcsolatban a Nyugat „felháborítóan" viselkedett.

Oroszország többször is meghosszabbította a megállapodást a kedvező változások reményében. Azonban amit most látunk, az nem ad okot arra, hogy beleegyezzünk a status quo fenntartásába

– ezt már Oroszország ENSZ-képviselője, Gennagyij Gatilov nyilatkozta az Izvesztyija című lapnak.

A gabonamegállapodás létrejöttekor, az ENSZ-szel tavaly kötött hároméves paktumban Moszkva egyik követelése volt az orosz bank visszaengedése a SWIFT-be.

A brit gazdasági napilap értesülése szerint az uniós vezetők is egyeztettek múlt heti csúcstalálkozójukon a kérdésről. Az ötlet támogatói szerint ugyanis ez lenne a „legkevésbé rossz opció" arra, hogy Vlagyimir Putyint meggyőzzék a gabonaegyezmény újabb meghosszabbításáról: a brüsszeli vélemények szerint az orosz fenyegetés most komolyabb, mint bármikor.


Az Orosz Mezőgazdasági Bank teljes egészében állami tulajdonban van

Financial Times cikke szerint a javaslat egyben azt is megmutatja, hogy mennyire kétségbeesetten igyekeznek megőrizni a gabonamegállapodást a nyugati kormányok, amely az ország hatalmas mezőgazdasági ágazatának köszönhetően pénzügyi mentőövet jelent Ukrajna számára.

Az uniós tisztviselők most azt vizsgálják, hogy a kivételezés jogszerű és megvalósítható-e  a pénzintézettel.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az Orosz Mezőgazdasági Bank teljes egészében állami tulajdonban van, a korábbi vezérigazgatója, Dmitrij Patrusev a jelenlegi mezőgazdasági miniszter, Putyin tanácsadójának és az orosz biztonsági tanács titkárának, Nyikolaj Patrusevnek a fia. Patrusev pedig nagy szerepet játszott az Ukrajna elleni háborúban.

hajó

Brüsszeli vélemények szerint az orosz fenyegetés most komolyabb, mint bármikor – fotó: pixabay.com

A konkrét javaslatot eddig sem a Kreml, sem az Európai Bizottság nem kommentálta

A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy az EU-tagállamoknak eddig nem sikerült megállapodni olyan szankciómentességről, amely lehetővé tenné bizonyos orosz vállalatoknak, hogy a blokkon keresztül meghatározott termékeket exportálhassanak humanitárius célokból vagy a harmadik világ ellátására. Ezt főként a keleti tagállamok ellenzik, amelyek szerint egy ilyen lépés segítene a Kremlnek finanszírozni a háborút.

A konkrét javaslatot eddig sem a Kreml, sem az Európai Bizottság nem kommentálta, a brüsszeli illetékesek viszont emlékeztettek, hogy Oroszország és harmadik fél között az európai szankciók nem vonatkoznak a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kereskedelmére.