Az FMC-Agro Hungary Kft. zöldség-gyümölcs online konferenciát tartott Kecskeméten, ahol az érdeklődők betekintést nyertek a vállalat széles termékkínálatába. A szakmai rendezvény részleteiről elsőként Tóth Jánost, az FMC-Agro Hungary Kft. szakmérnökét kérdeztük.

"Azokról a termékeinkről is beszámoltunk a partnereink számára, amelyeket már régóta nagy megelégedéssel használnak a gazdálkodók – de a legújabb készítményeinket is bemutattuk, hiszen úgy gondoljuk, hogy ezek használata nagy mértékben hozzásegítik a termelőket a sikeres gazdálkodáshoz.

A zöldség-gyümölcs online konferencia során szó esett a biostimulátor-, valamint a lombtrágya készítményeinkről is, de

az előadások középpontjában az FMC rovarölő szerei kerültek – amelyek piacvezető pozíciót töltenek be kategóriájukban Magyarországon és számos más országban is világszerte.

Az első nagy újdonságunk, amelyre nagy hangsúlyt fektettünk a szakmai napon, az a Benevia® rovarölő szer. A készítményt szántóföldi zöldségnövényekben, illetve szamócában lehet használni. A szer hatékonysága kiváló és az első visszajelzések alapján máris kiderült, hogy nagyon örülnek a gazdálkodók ennek a hiánypótló készítménynek.

A Benevia® az engedélyezett kultúrákban teljesen új hatásmechanizmust képvisel, ezáltal meg tudjuk előzni az esetleges rezisztencia-problémákat és nagy hatékonysággal tudunk védekezni az olyan jelentős kártevők ellen, mint a lisztecskék, tripszek, vagy a hagyma- és káposztalegyek.

Nagy hangsúlyt fektettünk továbbá az új biostimulátor készítményünk bemutatására, amely a RhizoMagic™ nevet kapta. Az új talaj- és növénykondicionáló készítményt a kertészet számos területén alkalmazhatják a gazdálkodók és máris nagy érdeklődés övezi ezt a terméket is." – ismertette Tóth János.

RhizoMagic™ hatásmód és hatékonyság

Szerves anyagokban gazdag természetes tengerialga-kivonat növényazonos L-aminosavakkal, nitrogénnel, foszforral, káliummal és kiegyensúlyozott mikroelem tartalommal. A RhizoMagic™ formulációjának köszönhetően könnyen kijuttatható és biztosítja a növények maximális fejlődését.

A nitrogén, foszfor, kálium és mikroelemek jelenléte a növények gyors fejlődésével egy időben biztosítja az optimális tápanyag-ellátottságot. Az aminosavak és a tengeri alga gondoskodnak a biostimulátor hatásról és a tápanyagok gyors felvételéről és asszimilációjáról.

A RhizoMagic™ növény- és talajkondicionálóból kijuttatható éves összmennyiség 6-12 liter.

Szőlő- és gyümölcskultúrák állománykezelését – amennyiben a lombfakadás megelőzi a virágzást – célszerű 2,5-3,5 l/ha adagolással kezdeni, majd elvirágzás után a tenyészidőszak hosszától függően 2-4 alkalommal folytatni 2,5-3,5 l/ha dózissal.

Zöldség kultúrákban
az első állománykezelést még virágzás előtt (permetezéssel, esetleg más, ebben az időszakban használt növényvédő szerrel együtt) 2,5-3,5 l/ha javasolt megkezdeni. A következő kezeléseket elvirágzás után a tenyészidőszak hosszától függően célszerű folytatni, 2-4 alkalommal a tenyészidőszak végéig 2,5-3,5 l/ha adagokban kijuttatva.

A gyümölcsösökben alkalmazható kártevő elleni védelem témakörében Rakos Atilla szakmérnököt kérdeztük.

"A gyümölcstermesztők kihívásaival folyamatosan foglalkozunk a kórokozók és a kártevők elleni védelem tekintetében. Kártevői oldalról az almamoly és a körtemoly elleni hatékony védekezésről – és az ellenük való sikeres védekezés eszközéről, a Coragen® rovarölő szerről érdemes most is részletesebben beszélni, hiszen ennek a készítménynek az előnyös tulajdonságai maximális védelmet biztosíthatnak a kártevők ellen.

Coragen® gyors táplálkozás-leállást eredményez a kártevőkben, és további előnye, hogy a hatása nagyon hosszú.

Valódi tojásölő-hatással rendelkezik és minden lárvastádium ellen hatékony. nagyon fontos előnynek tartjuk továbbá, hogy méhekre semmilyen veszélyt nem jelent.

– hangsúlyozta Rakos Atilla.

CORAGEN® 20 SC folyékony rovarölő szer

A készítmény kontakt, felszívódó és gyomorméreg. Valódi tojásölő hatással rendelkezik, továbbá a már kikelt lárvák minden fejlődési alakja ellen hatékony. A kezelt petékből és tojásokból a lárva nem képes kikelni, a kelés pillanatában a hatóanyaggal érintkező lárvák néhány óra múlva elpusztulnak. Tünetek: paralízis, táplálkozásgátlás, teljes pusztulás. A bénultság és táplálkozásgátlás néhány órával a kezelés után jelentkeznek, a teljes pusztulás 2-4 nappal a kezelés után történik meg.

Kiemelkedően magas biológiai hatékonysággal rendelkezik, számos lepke- és bogárfaj ellen felhasználható. Gyors hatású és nagyon alacsony dózisban hatékony a legfontosabb rágó kártevők ellen (segít meggátolni a lárvák táplálkozását a kukorica levelén, csövén és megakadályozza a szárba való berágást). Könnyen kezelhető és jól keverhető más készítményekkel. Nagyon alacsony toxicitásának köszönhetően a permetlé beszáradása után azonnal folytatható a kézi munka a növényállományban. Hosszú hatástartama megakadályozza a kártevő populáció megtelepedését és felszaporodását is. Kiváló lárva- és tojásölő hatású, valamint egyes fajoknál az imágókra is hatással van. Új hatásmódjának köszönhetően hatékony a más hatóanyagokra már rezisztens kártevő populációk ellen is. Kíméletes a hasznos élő szervezetekre.

Burgonyában a burgonyabogár első nemzedéke elleni állománypermetezést lárvakeléskor kell végrehajtani. Egy tenyészidőszakban legfeljebb kétszer alkalmazható a készítmény.

Almában kártevő moly fajok ellen feromoncsapdás rajzásmegfigyeléshez igazítva kell a kezelést elvégezni a tömeges rajzás kezdetére időzítve, az ovicid hatás érvényesülése érdekében. Egy esetleges tartós lehűlés késleltetheti a tojásrakást és a lárvakelést. Almamoly ellen a védekezést a rajzás intenzitásától függően 14-21 naponként elegendő megismételni, míg más fajok károsításának a felléptekor 14 naponkénti ismételt védekezésre lehet szükség. A maximálisan engedélyezett két kezelést egymás után javasolt elvégezni. Az alma molykártevőinek előrejelzésére az FMC-Agro Hungary Kft. a hőösszeg számításra alapozott BIOFIX előrejelzési rendszert javasolja.

Körtében, birsben, naspolyában valamennyi felsorolt kártevő esetében a szexferomon csapdával végzett rajzásmegfigyelésre alapozva, a tömeges rajzás időszakában célszerű a kezelést elvégezni. A maximálisan engedélyezett két kezelést egymás után célszerű elvégezni.

Szőlőben szőlőmolyok ellen a védekezést a rajzáscsúcsot követő 4-6. napon célszerű elvégezni. A további szükséges kezeléseket más hatásmechanizmusú készítménnyel kell végezni. A kezelések hatásosságát az időben és szakszerűen elvégzett zöldmunkák jelentősen javítják.