A foszfor nélkülözhetetlen a növények számára, ezért azt foszforműtrágyák formájában rendszeresen biztosítani kell a termesztéshez. A foszforműtrágyák nagy része jelenleg marokkói és oroszországi bányákból származik – írja a sciencedaily.com.

Ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a mezőgazdasági nagyüzemeknek 30-40 százaléka túladagolja foszfortartalmú trágyák használatát, főleg az észak-amerikai és az európai országokban.

Az ENSZ becslése szerint, jelenleg a világban évente 20.500 kilotonna foszfor műtrágyát használnak fel, ami nagy fokú pazarlást jelent.

Az angol Lancaster Egyetem munkatársai – több külföldi tudományos intézménnyel együttműködve – 28 fontos élelmiszernövény ellátása szempontjából vizsgálták a világ talajainak foszforellátottsági szintjét és utánpótlási igényét. Hangsúlyozták, hogy ezt az értékes növényi tápanyagot sokkal  takarékosabban kell felhasználni, egyébként a jelenlegi becslések szerint több mint 500 évre elegendő készletek sokkal hamarabb kimerülhetnek.

A kutatások eredményeit a Natur Food folyóiratban közölték.


A kiapadás különösen gyorsan bekövetkezhet, ha figyelembe vesszük, hogy 2050-ig a Föld 10 milliárd főre növekvő lakosságának ellátása érdekében mintegy 500 millió hektár földet kell pótlólag művelésbe vonni.

Phil Haygarth, az egyetem professzora kijelentette, miszerint „nem valószínű, hogy a következő 500 évben kifogyunk a foszforból, de csak ha annyit alkalmazunk, amennyi szükséges az optimális termés eléréséhez, és a pazarló túladagolást megállítjuk".

Indexkép: Shutterstock