A NAK a SheepNet praktikák címmel elindított cikksorozatával a SheepNet (Sharing Expertise and Experience towards sheep Productivity through NETworking) nemzetközi projekt által összegyűjtött, a juhok termelékenységének növelésére és a báránymortalitás csökkentésére irányuló jó gyakorlatokat, tippeket és praktikákat kívánja bemutatni.

A megvilágított órák számának mesterségesen előidézett manipulációs sorozatával stimulálható az anyajuhok normál tenyészidőszakon kívüli ivarzása. A fényperiódus-manipulációnak két fő szakasza van, az első az úgynevezett „hosszúnappalos”, a második pedig a „rövidnapos” fényszakasz.

A manipuláció első szakaszát javasolt a késő téli, kora tavaszi hónapokban indítani, mely során az anyajuhokat 45-60 napig 15-16 órás megvilágítás és 8-9 órás megvilágítás nélküli körülmények között szükséges tartani. Ezt követően a manipuláció második szakaszában az anyajuhokat 25-30 napig 8-9 órás „rövidnappalos” megvilágítás melletti és 15-16 órás megvilágítás nélküli körülmények között lehet tartani.

A vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a fényperiódus-manipuláció második szakaszában alkalmazott „rövidnappalos” megvilágítás következtében, a sötétség hatására az anyajuhok 60-80%-ában ivarzás indukálódik. Meg kell jegyezni, hogy bár a manipuláció nagyon hatékony módszere lehet az ivarzásindukálásnak, annak megvalósításához azonban elektromos árammal ellátott zárt istállóra van szükség, továbbá a három hónapos manipuláció nem eredményez szinkronizált ivarzást.

Indexkép: Shutterstock