A magyar óriásnyúlról 1942-ben jelent meg könyv legutóbb, így Tóth Zsigmond új könyve három generáció adósságát törleszti. A szerző bemutatja a fajta kialakulását, tanácsokat ad az óriásnyúl elhelyezésével, takarmányozásával, tenyésztésével kapcsolatban. A könyvet azok is haszonnal forgathatják, akik őshonos állataink iránt érdeklődnek.A magyar órásnyúl

A kiadvány a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával látott napvilágot – fotó: Igric Dominika / Agroinform.hu

A magyar óriásnyúl című könyv rendhagyó bemutatóját a Fővárosi Állat és Növénykert Barlangtermében tartották meg. A hangulatos rendezvény a Földművelésügyi Minisztérium és a L' Harmattan Kiadó szervezésében valósult meg és a hazai kisállattenyésztés több szaktekintélye is tiszteletét tette az eseményen.A magyar óroiás nyúl című könyv dedikálása

A magyar óriásnyúl első dedikált példánya Dr. Nagy István államtitkáré lett – fotó: Agroinform.hu

Dr. Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára köszöntő beszédében kiemelte, hogy a magyar óriásnyúl az egyetlen őshonos nyúlfajtánk, amit az Országgyűlés veszélyeztetett nemzeti kinccsé nyilvánított 2004-ben. Az agrártárca az utóbbi években aktívan támogatta a magyar óriásnyúl ügyét – a gödöllői Haszonállat­-Génmegőrzési Központban nukleuszállományt alakítottak ki, s a kistermelői mintaprogramba bevonták a fajtát.

A háztáji gazdaságok ideális állata lehet a magyar óriásnyúl, ezért is támogatta a szaktárca a fajta megismertetését és népszerűsítését is szolgáló könyv kiadását.

Persányi Miklós, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója örömmel köszöntötte az új szakkönyv megjelenését és ígéretet tett arra, hogy az állatkert átalakulását és kibővítését követően a magyar óriásnyúl is helyet kap majd a bemutatott fajok között.

"Miért pont magyar óriásnyúl?"

– Talán sok gazdában felmerül a kérdés, hogy miért érdemes a magyar óriásnyulat választani azon túl, hogy ennek a gyönyörű fajtának a megmentésében ezzel részt vehet. Ezért megkértük az könyv szerzőjét, Dr. Tóth  Zsigmondot, hogy foglalja össze az Agroinform.hu olvasói számára a magyar óriásnyúl fajta előnyeit.

"A magyar óriásnyúl kifejlett egyedeinek testtömege legalább hat kilogramm, a kívánatos legnagyobb testsúly 8,2 kiló. Ez a fajta a XX. század első harmadában alakult ki, amikor a hazánkban honos középnagy testű, vadas színű parlagi nyulakat keresztezték a nemesítési céllal behozott nagytestű belga, később német óriásokkal. A nyulak megőrizték a parlagi magyar nyúl vadas színét, ám ritkán előfordulnak ma is fekete és vöröses színű egyedei is.

Míg a XX. század közepén általában nyolc-tíz fiókát hozott világra egy-egy nőstény, addig a XX. század végére már általánossá váltak a tizenötös almok is.

A magyar óriásnyúl rendkívül ellenálló fajta, könnyen tartható, tenyészthető, nem válogatós. A kertben található nem mérgező növények legtöbbje nyugodtan adható neki, bírja a hideget és felnőtt korában is szelíd, nyugodt marad.

Kertes házban, udvarokon, falun, vagy kertvárosi övezetben, ahol tudják a gazdák biztosítani a megfelelő elhelyezést, ajánlott a tartásuk. A magyar óriásnyúl komoly gazdasági hasznot is hozhat, de kiegészítő jövedelemként, vagy egyszerűen csak kiváló, ízletes és egészséges húsa miatt is megéri foglalkozni vele.

Magyar nyulász a jószágaival – fotó: Igric Dominika / Agroinform.hu

A magyar óriásnyúl védett eleven örökségünk, ám létszámuk napjainkra igencsak megfogyatkozott. Az utóbbi években, a hathatós állami szerepvállalásnak köszönhetően számbeli növekedést tapasztalhattunk a fajtánál, ám a genetikai beszűkülés veszélye még mindig fenn áll, s ez komoly kihívást jelent a szakemberek és a tenyésztők számára."

A magyar óriásnyúl című könyv bemutatója után az esemény meghívott vendégei élőben is megtekinthették a fajtát egy anyanyúl és a hozzá tartozó szép, kiegyensúlyozott, népes alom formájában.

államtitkár úr a magyar órásnyulakkalDr. Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára a magyar óriásokkal – fotó: Igric Dominika / Agroinform.hu