A magyar agráriumban korábban igen fontosak voltak a kutyák és az ő foglalkoztatásuk. Manapság viszont szinte sehol nem találkozni olyan gazdával, aki bármilyen hazai fajtájú állattal dolgozna együtt. Úgy tűnik tehát, hogy egyre kevésbé van szükség rájuk a fejlődő mezőgazdaságban. Csak pár fajta találta meg a helyét a mostani világban.

Munkanélküli állatok

Évekkel ezelőtt még előszeretettel használták a kutyákat a szektorban, hiszen mind a haszonállatok őrzésénél, mind a terelésnél, de még gombászásnál is segédkeztek. Napjainkban azonban alig találkozhatunk velük a mezőgazdaságban, ugyanis igen kevés gazda van, aki hasznát veszi a terelőkutyának. Pedig korábban szinte minden háztartásnál megtalálhattuk mind a pulit, mind a mudit, mind a pumit. Mára viszont alig lehet látni őket, így a fajták kezdenek teljesen elértéktelenedni, ezzel együtt eltűnni.

Nagyon úgy fest tehát, hogy a modern gazdaságban a különféle berendezések és gépek mindent átalakítottak. A takarmányozás megváltozása, illetve a nagyobb területen végzett legeltetés átalakulása a korábban kedvelt és népszerű kutyafajtákat mára munkanélkülivé tette. Bár még mindig akadnak olyan terelő, őrző, valamint vadászkutyák, amelyek a mai napig hasznosak, nagyon kevesen foglalkoznak az ő kiképzésükkel. Ilyen a magyar vizsla, a különféle terrierek, vagy éppen a németjuhász és a tacskó. Mindegyiknek megvan a maga feladata, viszont sok idő, mire hasznukat lehet venni.

Túl sok időt és energiát emészt fel a nevelésük!

A fejlődő világban szinte semmire nincsen időnk, mindenhova rohanunk, mindennel gyorsan akarunk végezni és nem érünk rá arra, hogy kutyákat képezzük ki. Minden fajta igényel tanítást, ennek hossza azonban nagyban függ attól, hogy milyen kutyáról van szó. Az ebeknek meg kell ismerniük az elvárásokat, a rossz tulajdonságaikat pedig muszáj a háttérbe szorítani és a jókra helyezni a hangsúlyt.

Az emberek alig tartanak már haszonállatokat, így terelőkutyákra sincs szükség - forrás: pexels.com

Viszont az átlagembernek se ideje, se pénze erre, ráadásul egyre kevesebb helyen foglalkoznak azzal, hogy kutyákat idomítsanak. Ez hatással van az őshonos kutyákra, hiszen egyre kevesebb a kuvasz, a puli, helyüket a kisebb, családtagként tartott állatok vették át. Belegondolva, sokkal egyszerűbb egy yorki-val, egy törpe tacskóval, vagy éppen egy mopsszal, amik szinte semmit sem csinálnak. Némelyiknek persze van mozgásigénye, de ezt napi 1-2 sétával bőven le lehet tudni.

Így áll most a hazai kutyatenyésztés világviszonylatban

A magyar fajtákat, mint például az agár vagy a komondor, mára már nem egészen úgy használják, ahogy azt eredetileg kellene. A komondort nem látni a pásztorok mellett - hiszen pásztorok sem igazán vannak. Ugyanez elmondható a pulikról is, akiket korábban terelésre használták, de sajnos most már nem nagyon találni senkit, aki állatokat terelne a mezőn vagy a legelőn.

Szerencsére viszont vannak fajták, amelyek megtalálták a helyüket a mostani világban és egyre többen tartják őket házikedvencként. A pumi például nagyon ügyes a kutyás sportokban, így igen népszerű azok körében, akik versenyeken vennének részt az állattal.

A kutyafajták tenyésztése tekintetében a világban hatalmas a verseny. A hazai fajták azonban mindig szép sikereket értek el, ezáltal két őshonos kutyánk is világfajta lett az elmúlt húsz esztendőben. Mára tehát szinte minden kontinensen találkozhatunk magyar vizslával és fekete pulival.

Jelenleg az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Angliában folyik komoly magyar rövidszőrű vizslatenyésztés. A fekete pulik esetében pedig szintén előbbi kettő ország jelenti a konkurenciát. Ezekre a területekre az 1956-os forradalmat követően vándoroltak ki hazai tenyésztők, akik akkor kiváló fajtákat vittek magukkal. A mai napig ennek köszönhetően maradt fenn a minőség. Anyaországként azonban még mindig vezető helyen vagyunk, viszont ehhez nagy odafigyelésre van szükség a részünkről.

Muszáj megismertetni az emberekkel azokat a fajtákat, amelyek itthon őshonosak. A pulik, a komondor, a mudi, illetve a pumi minden szerves részét képezték korábban a magyar mezőgazdaságnak, amit a fiataloknak is meg kell mutatni.