Az agrarheute.com portál arról ír, hogy az utóbbi években Európa-szerte divatba jött az állattartást kritizálni, és az egész mezőgazdaságban tapasztalható súlyos problémákért felelőssé tenni. A politikusok és közgazdászok közül többen hangoztatják, hogy a húsfogyasztás drasztikus visszafogásával a globális állatállományt rövid időn belül a felére kellene csökkenteni az EU által elfogadott klímacélok teljesítése érdekében. A klímacélok szerint az üvegházhatású gázok állattartás által okozott kibocsátását 2040-ig mintegy 40-60 százalékkal kellene csökkenteni.

A globális állatállományt rövid időn belül a felére kellene csökkenteni

A globális állatállományt rövid időn belül a felére kellene csökkenteni – Fotó: Pxfuel

A kisebb létszámú állatállomány valóban az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős mérséklését eredményezheti, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy a németországi állattartás 2020-ban 60 százalékkal (ezen belül a tejtermelés 25, a sertéstartás 20%-kal) részesedett a mezőgazdaság árbevételeiből.

Ha tehát az állatállományt a felére csökkentjük, akkor az agrártermelőket megfosztjuk a legnagyobb bevételi forrásuktól, ami az egész ágazat egyensúlyát és fejlesztését garantálja. Az állattartás által generált jövedelem nélkül a parasztok nem tudnak beruházni sem a műszaki fejlesztésbe sem pedig az állatjólétbe. A szektorok közötti arányok megbontását ezért maximális körültekintéssel kell kezelni, és be kell látni, hogy a globális állatállomány drasztikus csökkentése nem mozdítja elő a klímacélok teljesítését, inkább azok mérséklésére vagy más eszközök keresésére van szükség.