Az EU Parlament 2022. február 15-i ülésén elfogadták a gazdasági állatok jólétére vonatkozó jelentést, melyhez kapcsolódóan a COPA-COGECA (az európai termelők és termelői szervezetek szövetsége) is nyilatkozatban adott hangot támogatásának, írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

A már 2021. októberében elfogadott szövegben csak minimális módosítások történtek, a beérkezett javaslatok közül is csupán egy ellenjavaslat került elutasításra, végül a szavazáson 72%-os többséggel fogadták el a dokumentumot.

Ez egyértelműen azt mutatja, hogy

az Európai Parlament bízik az uniós gazdálkodókban, és úgy látja, hogy készen állnak arra, hogy segítségükkel a világ jelenleg legszigorúbb állatjóléti jogszabályait a valóságban is végre lehessen majd hajtani.

Az unió-szerte az állattartókat érő rendszeres támadások ellenére örömmel nyugtázható, hogy az Európai Parlament elismeri az állattartók eddigi és jelenlegi teljesítményét és ösztönözni kívánja őket, hogy folytassák erőfeszítéseiket.

Végrehajtási jelentés a mezőgazdasági üzemben tartott állatok jólétéről

Az Európai Parlament honlapján megjelent jelentés a haszonállatok jólétére vonatkozó uniós jogszabályok végrehajtását vizsgálja. Középpontjában

  • a tenyésztés céljából tartott állatok védelméről szóló 98/58/EK irányelv,
  • a tojótyúkok védelméről szóló 1999/74/EK irányelv,
  • a hústermelés céljából tartott csirkék védelméről szóló 2007/43/EK irányelv,
  • a borjak védelméről szóló 2008/119/EK irányelv és
  • a sertések védelméről szóló 2008/120/EK irányelv áll.

Az állatok szállításával vagy vágásával kapcsolatos állatjóléti kérdésekkel nem foglalkozik.

Az Európai Parlament megállapította, hogy a jelenlegi jogszabályok szövegezése nem teszi lehetővé a végrehajtás megfelelő elemzését. Szükségesnek tűnik, hogy a Bizottság naprakésszé tegye ezeket az irányelveket annak érdekében, hogy azok hatékonyak legyenek, nem a szabályok szigorítása, hanem az értelmezhetőség és a pontosság javítása érdekében, hogy azokat a tagállamokban egységesebben lehessen értelmezni és alkalmazni.

sertés

Az állatjólét a gazdálkodók jólétéhez is szorosan kapcsolódik – Fotó: Pixabay

Hatásvizsgálatokon kell, hogy alapuljanak az állatjóléti döntések

A szakmai szervezetek egyetértenek abban, hogy alapvető fontosságú, hogy az állatjóléttel kapcsolatos döntések szilárd tudományos bizonyítékokon, többek között hatásvizsgálatokon kell, hogy alapuljanak, írja a NAK.

A COPA-COGECA azt is kifejezte, hogy a jelenleg is magas európai standardok alapján minden megengedett belpiaci termelési mód elfogadható, és abban sem szabad kivetnivalót találni, ha a magasabb állatjóléti színvonal érdekében tett erőfeszítéseket a gazdák versenyelőnnyé kívánják tenni az EU kereskedelmi partnereivel szemben. Az állatjólét ugyanis a gazdálkodók jólétéhez is szorosan kapcsolódik.

A cél hosszú távon az, hogy az állattartók végső soron teljesíteni tudják az emelt szintű, de valódi termelési körülmények között megvalósítható állatjóléti előírásokat úgy, hogy ehhez megfelelő átmeneti időszakot, és eszközöket biztosítanak számukra.