Antibiotikum mentes, prémium libamáj előállításának, és az ehhez szükséges tenyésztés-tartástechnológiának a fejlesztését kezdte meg az INTEGRÁL Élelmiszeripari és kereskedelmi Zrt.; a projekt összköltségvetése több mint 1,4 milliárd forint.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Jelentkezz az év agrárdigitalizációs eseményére!

www.prega.hu

A fejlesztés megvalósításához a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) Pluszban 831 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert az INTEGRÁL Zrt. vezette konzorcium, amelynek a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem, valamint a Nemzeti Biodiverzitás-és Génmegőrzési Központ a tagja.

Hozzátették, a GINOP PLUSZ forrását az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.

A közlemény szerint a projekt azért fontos, mert a libamáj Magyarország kiemelkedő exportcikke, hungarikuma, de az állatjóléti előírások szigorodása és a különböző állatvédő mozgalmak jelentős kihívások elé állítják előállítását.

A libamáj Magyarország kiemelkedő exportcikke

A libamáj Magyarország kiemelkedő exportcikke – Fotó: Pxfuel

A töméses hízlalás kiváltására szolgálna a tömés nélküli libamáj előállítás, az erre vonatkozó termelési kísérletek azonban eddig eredménytelennek bizonyultak világszerte.

Ezért úgy vélték, a tömés és az arra történő előkészítés tenyésztés- és tartástechnológiai fejlesztése jelenthetné a megoldást. Mindez azt jelenti, hogy olyan libák tenyésztésére van szükség, amelyek antibiotikum nélkül, kíméletes tömés technológia vagy akár tömés nélkül is képesek a prémium minőségű libamáj előállítására.

A fejlesztésben a második lépés a tartási és takarmányozási rendszer finomítása és a madárinfluenza miatti szigorítások következtében alkalmazandó zárt tartástechnológia fejlesztése.

Gödöllőn és Kiskunfélegyházán zajlik a konzorcium által elindított projekt megvalósítása, amelyben 96 ember dolgozik. A közlemény szerint 2025-re valósul meg a beruházás.

Az Integrál Zrt. a honlapján olvasható tájékoztatás szerint 100 százalékban magyar tulajdonosi háttérrel rendelkezik. A cég fő tevékenyégei közé tartozik egyebek mellett a hízott víziszárnyas (liba,kacsa) feldolgozása és az élelmiszer-iparcikk kiskereskedelem.

Víziszárnyas feldolgozó üzemük 1984 óta rendelkezik export engedéllyel, az itt előállított termékek elsősorban a nyugat-európai, de távol-keleti országok üzleteiben is megtalálhatóak.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint az INTEGRÁL Zrt. belföldi és export értékesítésből származó nettó árbevétele 2020-ban 8,804 milliárd forint volt, 2019-ben viszont 13,123 milliárd forintot tett ki. A cég 2020-ban 1,056 milliárd forintos veszteséggel zárt, míg egy évvel korábban még 26,65 millió forint volt a nyeresége. Árnyalja a 2020-as eredményt a cég szerint, hogy abban az évben 1,4 milliárd forintos fejlesztéssel új vágóüzem létesült Kiskunfélegyházán, miközben a madárinfluenza magyarországi megjelenése is kihatott a vállalat életére.