Az UBM Csoport mára Magyarország egyik legnagyobb agrárcégévé nőtte ki magát, takarmánygyártásban vezető szerepet töltenek be, a cégcsoport mégis partnerközpontú vállalkozás tudott maradni, együtt gondolkoznak, dolgoznak a gazdákkal, rájuk szabott megoldásokkal. Minden haszonállat takarmányozásában szaktanácsadással tudnak szolgálni és közös cél, hogy a hatékonyság növelésével jobb eredményeket érjenek el. Varga Gáborral a cégcsoport vezérigazgató-helyettesével, a takarmány-ágazat vezetőjével beszélgettünk.

Varga Gábor

Az UBM minden haszonállat takarmányozásában szaktanácsadással tud szolgálni – fotó: UBM

1996-ban magyar tulajdonosi háttérrel alapították meg a céget, melyek alaptevékenysége már megalakuláskor a takarmány-alapanyagként felhasználható fehérjehordozók, gabonafélék és szemes termények, valamint egyéb takarmány-kiegészítők nagykereskedelmére irányult. 1999-re a cég –

az üzleti tevékenységének megkezdése után három évvel – az első három magyarországi takarmány-alapanyag importőr közé került.

A vállalkozás menedzsmentje felismerte, hogy a tömegtermékek forgalmazása mellett a meglévő ügyfélkörre alapozva a magyar mezőgazdaságban lehetőség van a termékkínálat jelentős bővítésére. A szójadara kereskedelmére épülő fehérje mellett megalakult a gabona- és a takarmány-üzletág.

Mára minden olyan alapanyagot és takarmány-kiegészítőt forgalmaznak, amely a hazai állattenyésztő gazdaságok takarmányozásában felhasználásra kerül.

„Ma már a cégcsoport hat takarmánykeverő üzemmel is rendelkezik. Négy van ebből Magyarországon, egy Szlovákiában és 2019 májusában átadtuk a romániai üzemünket, mely éves szinten 220 ezer tonnás kapacitásával a régió egyik legnagyobb ilyen létesítménye lett” – mesél a 2019-es év legnagyobb fejlesztéséről Varga Gábor. „A hazai sikerek mellett a régióban is terjeszkedik a cégünk, az összes környező országban van kereskedelmi képviselet vagy leányvállalat. Illetve hozzátenném, hogy a jövőben a keveréktakarmány üzletág tovább bővül, egy üzem létesítését tervezzük Szerbiában.”

UBM

A cégcsoport ma már hat takarmánykeverő üzemmel rendelkezik – fotó: UBM

Persze nem csak a mennyiség, az innováció is kiemelt szerepet játszik a cég életében. Saját tulajdonú laborháttérrel, saját kutatás-fejlesztési csapattal dolgoznak, számos nemzetközi hazai és külföldi  agráregyetemmel és kutatóközponttal van együttműködésük.

A takarmányozás fókusza

Varga Gábor szerint négy fő probléma, vagy inkább kérdéskör határozza meg a világ takarmányozását a következő néhány évben:

1. Antibiotikum-mentes takarmányozás – hogyan lehet kivezetni az antibiotikumot?

2. Állatjóléti és környezetvédelmi szempontok a termelés során – a hatékonyság megtartása mellett.

3. Egyes állatmegbetegedések és állategészségügyi problémák.

4. Alternatív megoldások a fehérjeigényre – a vitaminok és mikroelemek mellett a növényi fehérje a legdrágább a takarmányozásban. Növényi fehérjéből importra szorulunk, de fontos lenne alternatívákat találni arra, hogyan tudjuk pótolni, esetleg kiváltani Európában is megtermelhető forrásokból.

sertés

A hazai állattartó szektornak folyamatos fejlesztésre és a hatékonyság növelésére van szüksége – fotó: UBM

A jövő a hatékonyságon múlik

Varga Gábor kiemeli, hogy a hazai állattartó szektornak folyamatos fejlesztésre és a hatékonyság növelésére lenne szüksége. Ehhez pedig partnerre találnak az UBM Csoportban. Ugyanis ezeket a alapvetően technológiai hatékonyságnövelő lépéseket és biológiai igényeket csak az azokhoz pontosan illeszkedő, precíziós takarmányozással lehet valóban hatékonnyá tenni.

Nem lehet „dobozos” megoldásokat adni, a helyi, technológiai, biológiai sajátosságok és piaci igények alapján kell kialakítani a legjobb takarmányozási rendszereket.