Az orosz baromfitenyésztők szövetsége, a Roszpticeszojuz felszólította a kormányt, hogy tiltsa be a házi baromfitenyésztést a madárinfluenza terjedésének visszaszorítása végett. Épp csak júliusban engedélyezték újra a családi felhasználásra szánt baromfitartást, ezzel próbálták konszolidálni az élelmiszerárakat.

A háztáji, ahogy mindig is, jellemzően saját, legfeljebb családi felhasználásra készült. Eddig a baromfit tartóknak regisztrálniuk kellett, mint önálló kereskedelmi gazdaság, így forgalmazhatták is a húst, azonban állatorvosi szabályozás alá is estek.

Több millió háztartásban tartanak baromfit Oroszországban, főleg vidéken, bár a legjellemzőbb a krumpli- és zölségtermesztés. A szabályozás során felmerült, hogy olyan olcsó a brojlerhús a piacon, hogy nem is érné meg baromfival foglalkozni.

Növekvő veszélyeztetettség

A Roszpticeszojuz 250 ipari baromfitenyészetet tömörít, így az ország legnagyobb mezőgazdasági csoportja. Ők azzal érvelnek, hogy ez az engedékeny szabályozás növeli a madárinfluenza kockázatát, elősegíti a terjedését. Végső soron csökkenti a termelést, ha a háztáji tyúkokról terjed a vírus a nagy tenyésztelepre, ugyanis előszeretettel vásárolják fel a környező gazdák háztáji baromfiját is.

2021-ben az 53 madárinfluenzás esetből 46-ot önálló gazdaságban regisztráltak. Az állatorvosok fizikailag sem tudnak eljutni minden egyes udvarba, ahol van baromfi, hogy ellenőrizzék a szabályozások betartását.



A mostani állategészségügyi előírás szerint madárinfluenza-eset esetén, egyedszámtól, üzemmérettől függetlenül 5 kilométeres körzetben minden baromfitenyésztőnek szüneteltetnie kell a tevékenységet. Az új szabályozással könnyedén lehet szabotálni a tenyésztőtelepek működését a közelben elhelyezett fertőzött állattal, ezáltal befolyásolni a piaci árakat.

Egyébként is arra számítanak, hogy a sertéshús átveszi baromfi helyét a fogyasztói kosarakban, mert korábban 50 százalékkal volt drágább, de az utóbbi években a különbség már csak 25%.

Forrás: Poultry World; képek: Pixabay