Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentése alapján július végén (a 30. héten) a vágócsirke termelői ára 302 Ft/kg. Ez újabb emelkedést jelent az előző héthez és az előző év azonos időszakához képest is. Tavaly egész évben a 250-260 Ft/kg-os árban mozgott ez az ár, idén februárban viszont kilépett ebből, és kisebb megszakításokkal, de hétről hétre emelkedik. A 30. héten 17 százalékkal volt drágább a vágócsirke termelő ára, mint egy évvel ezelőtt.

csirke

A vágócsirke termelői ára 17 százalékkal drágább, mint egy évvel ezelőtt – Fotó: pixabay.com

Szintén 17 százalékos növekedéssel 594 Ft/kg-ra emelkedett a "Csirke egészben, 65 százalékos" termelői ára, valamint a csirkemell ára is, amely így 1 253 Ft/kg.

Legnagyobb növekedést a "csirkemáj szívvel" termelői ára mutatja az előző évhez képest, ami 29 százalékot emelkedett és a 30. héten 547 Ft/kg. Még úgy is, hogy az előző héthez képest 13 Ft/kg-ot csökkent, ám ez a csökkenés az emelkedő trendet nem befolyásolta.

Magyar csirkehústermelés

Az AKI vágási statisztikái alapján Magyarországon közel 234 ezer tonna csirkét vágtak le 2021 első hat hónapjában és ez 4 százalékkal meghaladja az előző év azonos időszakát.

302 Ft/kg-os termelői árával Magyarországon rekordot döntő élősúlyos vágócsirke nem a legdrágább az Európai Unióban. Lengyelországban ugyanilyen tétel 332 Ft/kg, Olaszországban pedig 410 Ft/kg.

Az Európai Bizottság adatai szerint 1,98 EUR/kg volt az egész csirke uniós átlagára 2021 elsőharminc hetében, ami 7 százalékos több, mint egy évvel korábban. A hazai ár 4 százalékkal 525 Ft/kg-ra emelkedett.

A KSH adatai alapján Magyarországon a csirkehús exportja 15 százalékkal 60,3 ezer tonnára emelkedett 2021 első öt hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva. A baromfihús legnagyobb célpiacai ebben az időszakban Románia, Bulgária és Szlovákia volt, azonban jelentős mennyiséget szállítottunk Németországba, Olaszországba, Ausztriába, Ukrajnába, Franciaorszgába és Lengyelországba is. Mindemellett hazánk csirkehús importja 15 százalékkal 19,9 ezer tonnára csökkent. A legtöbb baromfihús Lengyelroszgából, Romániából és Hollandiából érkezett.

csirke

Az Európai Unióban nagy mennyiségű csirkehúst fogyasztunk – Fotó: pixabay.com

Hogyan alakul a csirkehústermelés idén?

Az Európai Bizottság adatai alapján az unió baromfihúsexportja 11 százalékkal csökkent 2021 első öt hónapjában az előző év azonosidőszakához viszonyítva, ezzel párhuzamosan a baromfihús import is 12 százalékkal csökkent. Az import több, mint 80 százaléka Brazíliából és Thaiföldről származott, Norvégiából nőtt a behozatal, miközben Ukrajnából és Kínából csökkent.

Az elemzői várakozások szerint – az elmúlt évekhez hasonlóan – idén is az Egyesült Államokban, Kínában, az Európai Unióban és Braziliában lesz a legnagyobb a csirkehúsfogyasztás és ezek összessége a világ csirkehús fogyasztásának nagyjából 55 százalékát fogja kitenni. Csirkehúsból idén legnagyobb importja várhatóan Japánnak lesz, a legnagyobb exportőrök pedig Brazília és az Egyesült Államok lesznek.