Az utóbbi időben Európában is kezd megjelenni egy különleges és ritka tyúkfajta: az Ayam cemani. A furcsa megjelenésű baromfi külseje, szervei és a húsa is fekete – számolt be a bz.farmforage.com hírportál.

A ritka tyúkfajnak csillagászati ára van – fotó: fermagid.ru

A fekete színt már a tojásban lévő embriók felveszik, bár a tojáshéj sárgásbarna színű. Ez az Indonéziából származó és ott a mai napig tenyésztett háziszárnyas abban külünbözik a nálunk ismert tyúktól, hogy minden porcikája fekete, amit egy hiperpigmentáció okoz.

Európába egy holland tenyésztő, Jan Stevernik hozta be a múlt század elején ezt a furcsa baromfit, de itt egyelőre nem terjedt el. Európában és Amerikában sokan csak különleges és díszes tollazatáért tartják, eredeti élőhelyén azonban főleg a különleges minőségű és ízű húsa miatt tenyésztik, bár néha rituális szertartásokban is felhasználják. Egyes amerikai tenyésztők több tízezer forintnak megfelelő árat kér egy naposcsibéért.

A szárnyas nehezen bírja a téli hideget, ezért fűtött ólat igényel.

Takarmányozása és tartása – akárcsak alkata és testmérete – többnyire megegyezik az Európában ismert tyúkokéval, de a téli hideget nehezen bírja, ezért fűtött ólat igényel. A jércék a tojástermelést 6-8 hónapos korukban kezdik, és éves tojáshozamuk 100 db körül mozog. A szaporításnál öt tojótyúkra kell egy kakast számítani.