Kecsketenyésztésre, kézműves sajtkészítésre adták a fejüket, de megtalálható itt Pannon fehér és Magyar óriásnyúl-állomány, kacsák, libák, pulykák, de nagyon finom termelői mézet is lehet vásárolni az Apis-Farmon. Korábban az egész család a mezőgazdaságban is tevékenykedett, így mindig is voltak állataik, földjeik. Édesapjuk közel 10 éve méhészettel is foglalkozik.

Máté és Zita a kecsketenyésztésben és a sajtkészítésben találta meg azt a területet, ahol meg tudják mutatni tehetségüket, kreativitásukat. Döntésüket a Fiatal Gazda pályázat megjelenése is támogatta – idén adták be a pályázatot –, amely viszont nem megy gördülékenyen. Jelenleg is az Államkincstár visszajelzésére várnak.

UBM

A két fiatal a mezőgazdaságban és a vidéki életben találta meg az új szenvedélyüket.

A kecsketenyésztés mellé nyúltenyésztést is bevállaltak, hogy elérjék a szabályozásban lefektetett STÉ értéket. Ettől függetlenül belevágtak a vállalkozásba, 1 éve indultak el néhány anyával, és egy bakkal, Flokival. Jelenleg 22 anyát tartanak, ebből 18 fejős, akik közül Hóka a legjobban tejelő jelenleg. Vegyes fajtákat használtak, de mostanra az a cél, hogy teljesen az alpesi fajtára álljanak át. Véleményük szerint ez a fajta a legmegfelelőbb a meglévő tartástechnológiához és a helyi adottságokhoz, ill. ez a fajta a legjobban kezelhető számukra. A gazdaság célja, hogy maximum 80 anyát tartsanak, de elégedettek lennének ötvennel is, ha a tejhozam is még jobban megnőne.

A szimpatikus gazdák szerint nem az a cél, hogy törzskönyvezett anyákat vásároljanak úgymond készen, hanem saját tapasztalataik alapján, folyamatosan tanulva szeretnék kitenyészteni őket. Számításaik szerint 3-4 év alatt lehet kiépíteni az állományt, aztán szelektálás útján lehet kialakítani a legjobb genetikával rendelkezőket. Novemberben fogják a gödölyéket pároztatni, tavasszal születnek az újak és ekkor derül majd ki, hogy mennyire volt jó a bak.

UBM

Zita és Máté elsősorban sajtkészítésből tartják fenn a gazdaságot.

Nagy tervük jövőre, hogy új istállót kap az állomány, több legelővel, nagyobb fejőállással, fejőgéppel. Új sajtkészítő műhelyt szeretnének kialakítani, amelybe innovatív technológiát fognak telepíteni, érlelő pincehelységgel, ahol állandó hőmérsékletet, páratartalmat lehet tartani.

A sajtkészítés Zita feladata, finomabbnál finomabb termékek készülnek itt a saját termelésű tejből: medvehagymás, fokhagymás, zöldfűszeres, bazsalikomos, kakukkfüves, ill. érlelt sajtok, penésszel érlelt sajtok, felsorolni is nehéz mennyiféle ízesítésben. A sajtokat a környéken megtalálható termelői piacokon, éttermekben, vállalkozásoknál, ill. fesztiválokon, családi napokon, rendezvényeken árulják nagy sikerrel.

A termékek sikerét az UBM is támogatja magas színvonalú termékeivel. A tejelő kecskék Soypreme-et, a bárányok Prémium Bárány nevelőt kapnak. Emellett a nyúlállomány UBM Gazda Háztáji nyúltápot kap, a baromfik pedig Prémium Brojler nevelő és Gazda Víziszárnyas tápot.

Máté és Zita nagy szeretettel vár minden látogatót a piliscsévi farmukon, termékeikkel kapcsolatban a +36 30 374 5547-as telefonszámon, és az apisfarm170@gmail.com e-mail címen lehet érdeklődni.

Az UBM termékeiről további információt ide kattintva talál.