A változások, újítások alapvetően két jelentős témakört érintenek: az ügyviteli rendszer digitalizációján túl életbe lép az ún. egyetemleges felelősségvállalás. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) modernizációs intézkedései elsősorban a vizsgálatok megrendelésének egyszerűsítését, valamint a hiteles és gyors eredményközlést támogatják.

Fontos és jelentős változás, hogy július 1-jétől a térítéses állategészségügyi diagnosztikai vizsgálatokat tartalmazó vizsgálati megrendelőket csak a beküldő állatorvosnak kell aláírnia, aki a megjelölt költségviselővel egyetemleges felelősséget vállal.

Ezáltal gyorsabbá válik a szakmai munka, hiszen az állatorvos akár a tulajdonos távollétében, szóbeli konzultáció alapján is megrendelheti a szükséges vizsgálatot. Az új eljárásrend további lényeges pontjai, hogy a megrendelés díjának kiegyenlítéséig a hatóság nem adja ki a vizsgálat eredményét, valamint a Nébih – betartva a „felelősségi sorrendet” – előbb a költségviselőtől, majd a teljesítés elmaradása esetén az ellátó állatorvostól is követelheti a felmerült vizsgálati költség megtérítését.

sertés

Gyorsabbá és átláthatóbbá válik az állatorvosok munkája – Fotó: pixabay

Az új, online LABOR szakrendszeri funkciók esetében – a gördülékeny bevezetés és a kellő felkészülési idő biztosítása érdekében – az egyes vizsgálattípusok szakaszosan válnak elérhetővé. Júliusban az ASP-re irányuló hatósági vizsgálatokkal indul a fejlesztés átadása, majd hónapról hónapra nyílik meg az online vizsgálatmegrendelési és az elektronikus eredményközlési opció egyéb területeken is. Az új funkciók gyorsabbá és átláthatóbbá teszik az állatorvosok munkáját, csökken az adminisztrációs díj, papírmentessé válnak a folyamatok. Ráadásul a meghatalmazás funkció révén mások is bevonhatók a munkába.

A szolgáltató állatorvosok a LABOR szakrendszert 2021. augusztus 1-jétől használhatják majd, melynek mindennapi alkalmazását útmutatókkal segíti a Nébih a későbbiekben.

További állattenyésztéssel kapcsolatos hírek: ITT.