A tojás sokaknál napi szinten fogyasztott élelmiszer, de még azok is, akik egész évben nem fogyasztanak belőle sokat, a húsvét közeledtével egészen biztosan hangsúlyosabb szerepet adnak neki. A leggyakoribb formája pedig húsvétkor a főtt. A főtt tojást általában vízben főzzük meg. Azonban, ha nem így teszünk, sokkal ízletesebb lehet.

Így főzd a tojást, hogy igazán finom legyen

Természetesen a vízben főtt tojás is nagyon finom, de miért ne tálalnánk és fogyasztanánk még finomabban, ha megtehetjük? Így hát, aki igazán különlegesen finom főtt tojást szeretne tálalni, az ne vízbe főzze meg, hanem valamilyen alaplében. Ez lehet a sonka főzőleve, vagy bármilyen zöldség- vagy hús alapleve.

főtt tojás

Főzd így a tojást és mindenki nagyon elégedett lesz az új ízekkel. Fotó: Pixabay

Mivel a tojás át fogja venni az alaplé ízét, így nagyon sokféle ízt tudunk előidézni benne, attól függően, hogy milyen leves levében főzzük meg. Forraljuk fel az alaplét, majd tegyük bele a tojást és főzzük 6-10 percig. Ezután vegyük ki a tojásokat, hűtsük le jéghideg vízben, majd tisztítsuk meg és fogyasszuk el azokat. A maradék húslevest, zöldséglevest tehát ne öntsük ki, hanem akár fagyasszuk le, és vegyük elő, amikor tojást akarunk főzni. Nem fogjuk megbánni, hiszen csodás ízt kölcsönöz neki.

Ismerd meg a tojást

A tojást nem véletlenül szeretjük sokan. Kiváló napindító, hiszen a főtt tojás, a rántotta, a bundás kenyér vagy épp a lágytojás sok energiával lát el bennünket reggeliként. De a süteményekben is szükség van rá, és a rántott hús sem létezne nélküle. Sokan zárják vele a napot, akár leves, akár egy jó parasztvacsora formájában.

A tojásnak kicsi a kalóriaértéke, ugyanakkor fehérjékben dús, zsírokban szegény, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag élelmiszer, így érdemes fogyasztani. Például azért is, mert a tőkelhalmáj után a tojás a második legnagyobb természetes D-vitamin forrás, az élelmiszerek között. Ezen kívül A-, E- és B-vitaminokat, folsavat, kalciumot, vasat, magnéziumot, cinket, káliumot, foszfort és nátriumot is bőségesen tartalmaz.

A tojás kevés telített zsírt tartalmaz, ellenben igen sok benne az omega-3 zsírsav, így fogyasztása véd minket a szívbetegségekkel szemben, de nagyon fontos az agy, a szem és az idegrendszer számára is. Sikerrel harcolhatunk vele az Alzheimer-kórral szemben is, a benne lévő fehérjék pedig elengedhetetlenek a sejtek növekedéséhez és megfelelő működéséhez.


A tojás fehérjéje ráadásul teljes egészében hasznosul a szervezet számára. A fehérjetartalom nagyobb részét a tojásfehérje adja, de a sárgájában is található 40%. Egy tojás elfogyasztása biztosítja napi fehérjeszükségletünk 20%-át. A tojás sokáig feketelistán volt, hiszen úgy vélték, hogy megemeli a koleszterinszintet. Azonban van "jó" és "rossz" koleszterin, amelyből a tojás a jó verziót növeli.

Egy átlagos tyúktojás 50-65 gramm, melynek 10%-a héj, 60%-a fehérje és 30%-a sárgája. A tojás egyetlen petesejtből és az azt körülvevő tartalék tápanyagokból és védőrétegekből áll. A petesejt, illetve megtermékenyülés után a zigóta, a tojás „sárgája". Ezt veszi körül a fehérje, amely tápanyag raktárként működik.

Mosni, vagy nem mosni

Az örök kérdés azután, hogy mi volt előbb, a tyúk, vagy a tojás. Arra nem tudjuk a választ, de a mosás kérdésben a többségi vélemény az, hogy nem mindegy, mikor mossuk. A vegyszerekkel ugyanis eltávolítjuk a tojás héját kívül burkoló vékony védőréteget és így a héj pórusain keresztül bejuthatnak a kórokozók, a tojás pedig sokkal gyorsabban fog megromlani. Így, ha ragaszkodunk is a mosáshoz, azt csak közvetlenül a felhasználás előtt tegyük.

Enni, vagy nem enni

Ebben is megoszlanak a vélemények. Néhány évvel ezelőtt még nem voltak túlságosan engedékenyek a szakértők, amikor a tojás fogyasztása szóba került, leginkább is koleszterinszint növelő hatása miatt. Azonban számos kutatás igazolta a tojás egészségünkre gyakorolt jótékony hatásait, így ma már jóval megengedőbbek a tojás fogyasztásának tekintetében.

Ez pedig nem véletlen, hiszen a tojás az egyik legtáplálóbb étel. Akinek magas a koleszterinszintje, az természetesen bánjon óvatosan a fogyasztásával, a napi ajánlásokat tekintve ugyanis már egy nagyobb tojás fedezi a 74%-át a napi ajánlott koleszterinmennyiségnek. A jelenlegi irányelvek szerint heti 2-6 darab tojás fogyasztása az ajánlott, de ez is, mint minden, teljesen egyénfüggő.

tojás főtt tojás

A tojást nagyon sokféleképpen lehet elkészíteni. Fotó: Pixabay

A jelenlegi kutatások szerint a tojásfogyasztás és a szívbetegségek között nincs közvetlen kapcsolat, mert a tojásnak magas a koleszterin-, de alacsony a telítettzsírsav-tartalma, és ez utóbbi az, ami ártalmas lehet.

Ezt lehet, hogy nem is tudtad a tojásról

Egy tyúk évente átlagosan 200 és 325 darab közötti tojást tojik. Ez függ a fajtájától, korától és a tartás körülményeitől is. A tyúk kakas nélkül is képes rá, hogy tojást tojjon, azonban ebből egészen biztosan nem lesz kiscsibe. A tyúk márpedig sokat tesz azért, hogy sok kiscsibéje legyen. Amikor elül a tojásokon, akkor naponta akár 50 alkalommal is megforgatja azokat, hogy egyenletesen kapjanak hőt, és biztosan ki tudjanak kelni a csibék.

A legkisebb tojás a kolibrié, míg a legnagyobb a struccé. Az eddigi legnagyobb tyúktojás 454 grammot nyomott, melyet 1956-ban tojt egy tyúk New Jersey-ben. A legnagyobb átmérőjű tyúktojást egy Harriet nevezetű tyúk tojta 2010-ben, melynek mérete 23 cm volt. Szegény Harriet, valószínűleg nem volt utána túlságosan őszinte a mosolya.

De a tojás az tojás, és mi magyarok nagyon szeretjük. Nem véletlen tehát, hogy Magyarországon évente körülbelül 2,3 milliárd tojás fogy, ami azt jelenti, hogy fejenként minden évben 240 tojást fogyasztunk el. Ha pedig ilyen közkedvelt, akkor természetesen jutott a tojásnak világnap is. A tojás világnapját a Nemzetközi Tojás Szövetség hozta létre. Célja a tojás népszerűsítése, a tévhitek eloszlatása és a táplálkozásban betöltött szerepének kiemelése. A tojás világnapját minden évben október második péntekén ünneplik meg.

A tojás héján mintegy 17 000 pórus található. Ezeken keresztül a tojás vizet veszít a tárolás során, viszont szintén a pórusain keresztül képes a hűtőben lévő erős illatokat magába szívni, így célszerű dobozban tárolni. A tojás szobahőmérsékleten nagyon gyorsan öregszik, hűtőben azonban a vásárlást követően akár egy hónapig is eltartható.

A tojásból sokszor habot is verünk, ami sokkal szebb lesz, ha a tojásfehérjét a habverés előtt 20-30 percig szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Ha pedig azt látjuk, hogy egy doboz tojásban különböző színű tojások vannak, annak az az oka, hogy a héj színe függ az azt tojó tyúk fajtájától, de ez egyáltalán nem hat ki annak minőségére. A tojás sárgájának színe a tyúk táplálékától függ. Ha búzával etetik, kevésbé lesz sárga, mintha kukoricát kapna.

Ha pedig főzzük, felesleges sót tenni a főzővízbe, az nem fogja megkönnyíteni a pucolást. Minél frissebb a tojás, annál jobban odatapad a héjához, így annál nehezebb pucolni. Ha viszont nem akarjuk hogy főzés közben megrepedjen, állítólag egy kis ecetet kell önteni a főzővízbe.

De ha már a pucolásról van szó, ne dobjuk ki a tojás héját sem. A tojás héja ugyanis kalcium-karbonátból áll, amely kiváló ásványi anyagot biztosít a növényeknek. A széttört tojáshéjat szórjuk a földre, majd gereblyézzük bele a talajba, így azt a növényeink kiválóan fogják tudni hasznosítani.

Sokan esküsznek rá, hogy a talajra szórt, zúzott tojáshéj képes távoltartani mind a házas-, mind a meztelencsigákat. De mivel a tojás héja egy idő után lebomlik, kiváló palántanevelő pohárnak is. Ehhez fontos, hogy sterilizáljuk, mielőtt beleültetjük a magot. Nem kell mást tenni, mint vagy vízben felforralni, vagy 30 percre 200 fokra felhevített sütőbe tenni a héjakat. Mindenképp szúrjunk lyukat a héj aljába, hogy a felesleges víz el tudjon távozni.

Tojásban gazdag napokat kívánunk!