Több hónapja befagyott a hazai mézfelvásárlás, az akácmézre nincs kereslet, az ukránok pedig a vámmentességet kihasználva elfoglalták a magyar exportőrök piacait. Az agrártárca abban bízik, hogy a tavasz némi élénkülést hoz - írja a vg.hu

méz

November után a hazai mézpiacon gyakorlatilag leállt a felvásárlás – fotó: pixabay.com

Európában rendkívül olcsó méztermékek lepték el a piacot

Az Ukrajnából nyomott áron érkező méz - ahogy az a gabonával is történt - kiszorítja a magyar termékeket a hagyományos piacainkról  – hívta fel az agrártárca a figyelmet, emlékeztetve arra is, hogy Magyarország több tagállammal együtt sürgeti a méztermékek csomagolásán az egyértelmű eredetmegjelölést.

November után a hazai mézpiacon gyakorlatilag leállt a felvásárlás, az ukrán méz lecsökkentette a vegyes- és az akácméz árszintjét is.

A 2021 végén még kilónként 2400 forint volt az akácméz felvásárlási ára, ami ma már 1700 forintos áron sem kell,  a vegyes mézekből is beragadtak tételek a termelőknél is a kereskedőknél is, ráadásul az üzletek polcairól sem fogy a magyar méz

– mondta a vg.hu-nak Fazekas Gyula, a Magyar Mézkereskedők és Mézcsomagolók Egyesületének elnöke.


A kialakult helyzet ismert az Agrárminisztérium előtt is

Nagy István agrárminiszter azzal magyarázta mindezt, hogy az ukrajnai méhészek pörgetés után a háború elől menekítve féláron vagy még olcsóbban azonnal értékesítették a mézet. Érthető módon nem akarták, hogy  a termékük a harcokban megsemmisüljön, rögtön pénzhez akartak jutni.

Az ukrán méznek nem Magyarország volt a vevője, hanem a német, francia, svájci és olasz mézletöltők, ami annyiban problémás, hogy a magyar termékeket is ide akarták eladni. Mégpedig nagy reményekkel, mert három év után tavaly végre a méhészeknek nem volt rossz évük, és azt gondolták, hogy ha minden agrártermék ára az egekbe szökött, ők is jó áron tudják eladni az árujukat. Ezt akadályozta meg, hogy a magyar méz exportpiacai bedugultak az ukrán áru miatt. Ezzel szemben teljesen fegyvertelenek vagyunk, mert arra nincs ráhatásunk, hogy például a németek kitől vásároljanak

– mondta a miniszter.

Nagy István hozzátette: a zavart az okozza, hogy az ukránok egyszerre árasztották el a piacot az árujukkal. A miniszter reményei szerint kiüríti tavaszra a raktárakat az influenzaszezon, és megindulhat a hagyományos felvásárlás. A méhészek aggódalmát megérti, hiszen nincs bevételük - a tavaszi induláshoz pedig pénz kellene.

méhek

A teljes import közel kétharmada közvetlenül Ukrajnából származott – fotó: pixabay.com

A teljes import közel kétharmada jött közvetlenül Ukrajnából

Fazekas Gyula arra hívta fel a figyelmet, hogy a korábbi évekhez képest az a nagy különbség, hogy júliusban az ukrán termékekre kivetett uniós importvám teljesen megszűnt.

A KSH adatai szerint augusztusban és szeptemberben még csupán 60-60 tonna körüli mennyiség érkezett, a következő két hónapban viszont már havonta több mint 220 tonnára emelkedett az importált méz mennyisége, amiből összességében a teljes import közel kétharmada közvetlenül Ukrajnából származott. Eközben november végéig csökkent az exportőrök által lejelentett teljes magyar mézkivitel is: csak 13 300 tonna volt, szemben a korábbi időszak 17 575 tonnájával, vagy a 2020-as 18 524 tonnájával.

Az európai piac helyzetét az is nehezíti, hogy Amerika dömpingvámot vezetett be több ország termékeire, így az argentin mézre is, aminek egy része szintén Európában keres piacot, és még a 17 százalékos vám ellenére is olcsóbb, mint a magyar méz.