Néhány hét leforgása alatt teljesen megváltoztak a gazdasági körülmények, az orosz-ukrán katonai konfliktus miatt gazdaság szinte minden ágában érezhető mozgások láthatóak. A Magyar Állattenyésztők Szövetségét arról kérdeztük, hogy a sertéságazat szempontjából hogyan értékelhető a jelenlegi helyzet.

Tovább nőnek a takarmányárak, hiányzó adalékanyagok

Válaszuk szerint miközben a piaci ár sok hónapos mélyrepülés után végre elindult felfelé (4 hét alatt 360 Ft/kg-ról 600 Ft/kg-ra emelkedett a hízók felvásárlási ára, ami a német árhoz igazodik, ott 6 hét alatt több mint 60%-kal nőtt az ár), és már eléri az önköltség szintjét, a takarmány alapanyagok a háborús helyzet és a rendkívül száraz tavaszi időjárás miatt tovább kezdtek drágulni, ráadásul bizonyos adalékokból ellátási hiány van.

A terményárakról legutóbb ezekben a cikkekben írtunk:

Miért vannak nagy bajban az állattartók? Mutatjuk!

Lélektani határt lépett át a repce ára

Fejleszteni kellene, de hogyan?

A termelési hatékonyság növelése segítene elviselni a nehézségeket, de ezzel sok sertéstartó el van maradva, ráadásul sok fejlesztést épp az elmúlt évben kialakult krízishelyzet szakított félbe. Hiába áll soha nem látott mennyiségű fejlesztési támogatás rendelkezésre, a termelői-, és állattartói kedv sokat csökkent a kilátástalan piaci helyzet és az EU átgondolatlan (háttértanulmányok nélkül döntéshozatali eljárásra bocsájtott) klíma- és állatvédelmi politikája miatt. Az elhúzódó háború ezeket a célokat és főleg a tervezett intézkedéseket valószínű felül fogja írni, de kérdés, hogy ki bírja ki addig.

Kockázatosnak ítélik a bankok a sertéságazatot

A kereskedelmi bankok nem akarják a sertéstartókat hitelezni (úgy, hogy az állam minden költséget átvállal a gazdáktól), mert ők is kockázatosnak ítélik az ágazatot, ami ellen az állam nem nagyon tud mit tenni. A boltban a sertéscomb ára minden bizonnyal jelentősen fog növekedni, amint az árstop megszűnik, amit a többi élelmiszer drágulása is jelez.

Fontos lenne, hogy a bolthálózatok jobban elköteleznék magukat a magyar sertéshús és élelmiszerek árusítása mellett (80:20 százalékos hazai:külföldi áruarány betartásával), amivel a magyar termelőket helyzetbe hoznák.