Az összefüggést Csiszár István vezette le az Agroinform.hu-nak. A Pinkamenti Agrár Kft. ügyvezető igazgatóját az IKR Agrár Kft. által forgalmazott Corn Starter műtrágyával kapcsolatos felhasználói tapasztalatairól kérdeztük. A 41 éves szakember, aki Kaposváron végezte az agráregyetemet, már kamaszkora óta gazdálkodik.

Először 2014-ben alkalmazták ezt a kifejezetten kukoricára kifejlesztett terméket, amelyet az IKR Agrár Kft. sárvári kirendeltsége ajánlott a növénytermesztőjüknek.

Csiszár István

Csiszár István ügyvezető igazgató – 1400 hektáron gazdálkodnak, a szaporulattal együtt 720 szarvasmarhát tartanak – fotó: Agroinform.hu

Az első évben még csak kisebb mennyiséget vásároltak. Ekkor került a képbe dr. Szabari Miklós, a kaposvári egyetem tanára, akivel együtt a szarvasmarha-állományukban jelentkező szaporodásbiológiai problémákra kerestek megoldást. Arra jutottak, hogy a komplex technológia fontos eleme az ivarzásmegfigyelés és a termékenyítés szakszerű elvégzése, ám ugyanolyan meghatározó az is, hogy a tömegtakarmányok tartalmazzák-e a szaporodásbiológiai folyamatokhoz szükséges nyomelemeket. Ezért sem mindegy, hogy milyen mikro- és makroelemek vannak az állatokkal megetetett silókukoricában. Az egyetemi adjunktussal együtt azt gondolták, hogy a szaporodásbiológiai mutatókban előbbre jutnak, ha már az alapoknál, a takarmányozásra szánt kukorica termesztésekor megkezdik a folyamatot.

A szaporodásbiológiai eljárások tehát egy komplex, átfogó rendszert alkotnak, ám tapasztalataik alapján Csiszár István "ki meri jelenteni": ennek egyik fontos eleme, hogy a kukoricatermesztésben a Corn Starter műtrágyát használják. Ez ugyanis többek között cinket tartalmaz, és ez az ásványi anyag nagy szerepet játszik a szarvasmarha ivarzásában, illetve termékenyülésében.

És ez döntő momentum a tehenészetben – hangsúlyozta Csiszár István –, hiszen a nyereségességet, a tejtermelés jövedelmezőségét az állatállományban jelenlevő vemhes tehenek száma nagy mértékben meghatározza: akkor mindig van frissen ellő tehén, amely a tejet valósággal ontja. Így olcsóbban működik a tejgazdaságuk, és ez ilyen alacsony tejárak mellett létkérdés.

tehenek

Az is olcsóbbá teszi a tejelőállítást, hogy az általuk megtermelt takarmány teljes értékű – fotó: Agroinform.hu

A komplex beavatkozásokkal elérték, hogy a vemhes tehenek aránya egész évben 61,5 és  64,2  százalék között van. Ez azt jelenti, hogy a 360 tehenükből folyamatosan 200 fölötti a számuk, így mindig van éppen ellő szarvasmarhájuk. És mint kifejtette, ezek élettani sajátosságuknál fogva sokkal több tejet termelnek, hiszen az újszülött borjút táplálniuk kell. Egyébként ugyanekkora tejmennyiséget sokkal több táplálék bevetésével lehetne elérni, tehát sokkal nagyobb ráfordítással.

Költségben ez annyit jelent – "most nézem a táblázatomat" –, hogy amíg szaporodásbiológiai programjuk részeként nem használták a Corn Startert, addig az elléstől a vemhesülésig 185-190 nap telt el, mostanra ez lement 122-131 napra.Tehát egy-egy marha előbb fog nagy mennyiségben tejet termelni, és "ez a lényege az egésznek".

Az is olcsóbbá teszi a tejelőállítást, hogy az általuk így megtermelt takarmány teljes értékű, benne vannak azok a tápelemek, amelyekre az állatnak szüksége van, és nem – vagy jóval kevesebb – kell az egyébként rendelkezésre álló, drágább ipari meléktermékekből (például melasz, glicerin, sörtörköly). És ráadásul amit a tömegtakarmányokból vesz fel az állat, azt jobban hasznosítja a szervezete. Olyan ez, mint az ember esetében – magyarázta –: aki reggel, délben, este rendesen, változatosan, minőségi ételekkel táplálkozik, annak jóval kevesebb vitamint kell szednie.

A hazai gyártású Corn Starter komplex starter műtrágya NPK-összetétele a fiatal kukorica igényeihez van kialakítva. A csírázó növények első néhány hetes optimális tápanyagigényét a termékben jelenlévő minőségi, könnyen oldódó nitrogén-, foszfor-, kálium-, kén-, kalcium- és egyedülállóan magas cinktartalom biztosítja, sőt ez utóbbi elem vonatkozásában az ellátás az egész tenyészidőszakra elegendő!

A gyakorlati felhasználást illetően kifejtette: ez olyan termék, amelyet érdemes 100-300 kg/hektár mennyiségben használni. Starterként – főleg cinkhiányos területeken  – közvetlenül a sor mellé adagolva vetéskor, vagy kiegészítő trágyázásként sorközműveléskor juttatják ki, alkalmanként legfeljebb 150 kg/ha adagban.

Korábban próbálkoztak más hasonló termékkel is – abból 15-20 kg/ha mennyiség kellett –, mérsékelt sikerrel.

Csiszár István mindenkinek ajánlja a Corn Startert, aki jó minőségű kukoricát, teljes értékű takarmányt szeretne előállítani – akár tömegtakarmányként, akár szemes kukoricaként. Ha ipari célokra termesztik, akkor is nagyon hasznos, hiszen a kukorica kezdeti fejlődését elősegíti, ezáltal erős növényállomány alakul ki, amely hatással lesz a termésátlagra is.

Hogyan néz ki most a kukorica a kft. földjén? – az Agroinform.hu kérdésére a cégvezető szakember elmondta: idén 400 hektáron termelnek kukoricát, és az állomány döntő többségében gyönyörű. Köszönhető ez az aszályos hetek utáni mostani kiadós esőknek is.

A Pinkamenti Agrár Kft.-ről

A kft. a Pinka menti – a Pinka patak a Rába legjelentősebb vasi mellékvize – gazdák szövetkezetéből alakult jogutódlással 2013-ban. Bérelt földeken, 1400 hektáron gazdálkodik. Emellett állattenyésztéssel is foglalkozik: a 360 tejelő szarvasmarhájukkal és a szaporulattal együtt körülbelül 720 állatot tart, a bikaborjakat egy-két hónapos korukig neveli.

Az állatok takarmányozását saját maguk oldják meg, mind a tömegtakarmányokat, mind az abraktakarmányokat illetően. A megtermelt kukoricából, tritikáléból, búzából, zabból és árpából csak annyit adnak el, amennyi az állattartásban feleslegnek mutatkozik.

"Természetesen" értékesítésre is termelnek: idén például van 300 ha repcéjük, 200 ha őszi árpájuk, 100 ha  tritikáléjuk, 200 ha búzájuk és 200 ha durumbúzájuk, utóbbi kettőt olasz és német malmok veszik meg.

Negyven embernek adnak munkát, ebből tizenheten dolgoznak az állattenyésztésben. Van egy gépjavító műhelyük is, ahol hat szerelőt foglalkoztatnak, a többiek a növénytermesztésben tevékenykednek.

Csiszár István ügyvezető igazgató a magángazdaságában is ugyanezeket a növényeket termeli.