A szénmonoxidból kinyerhető fehérje mérsékelheti Kína szójaimport-függőségét

A Kínai Mezőgazdasági Tudományos Akadémia (CAAS) bejelentette, hogy – a Beijing Shougang Lanza Tech cég közreműködésével – a  világon elsőként sikerült szén-monoxidból Clostridium autoethanogenum nevű fehérjét szintetizálnia, amely állati takarmányok alapanyagául szolgálhat – olvashatjuk az www.ecns.cn kínai hírportálon.

A kutató-fejlesztő szakembereknek ez hatévi munkájukba került, de mára már az üzemi alkalmazás részleteit is kidolgozták. A CAAS szerint ez a fehérje óriási jelentőségű lehet az egész világ állattartói, és különösen az évi 400 millió tonna takarmányt felhasználó Kína számára, mivel számottevően csökkentheti az ország több tízmillió tonnás szójaimportját, főleg pedig annak importfüggőségét.sertés

Kína évi 400 millió tonna takarmányt használ fel – Fotó: pixabay

Két legyet egy csapásra

Előzetes számítások szerint

az új takarmány alapanyagból évente akár 10 000 tonnát is elő lehet állítani, és ugyanakkor ez a termelés 250 millió tonnával csökkentheti a szén-dioxid kibocsátását, amelynek révén a globális felmelegedés is könnyebben leszorítható az elfogadható szintre.

Xue Min, vezető kutató szerint az új fehérjéből 10 millió tonna 28 millió tonna szójával egyenértékű. Ez az eredmény tulajdonképpen egy tudományos-technológiai bravúr, amellyel már több ország kutatói próbálkoztak, a legnagyobb jelentősége pedig – a fent említett környezetvédelmi hatás mellett – abban áll, hogy előállítása nem vesz igénybe termőföld területet.