A módosítást az elmúlt évek tapasztalatai tették szükségessé. Gyakran előfordult ugyanis, hogy a tulajdonosok kiszolgáltatottá váltak az erdőgazdálkodókkal szemben. A fakitermelést a megbízott sok esetben elvégezte, de az azt követő erdőfelújítást már nem valósította meg, így cserben hagyva a tulajdonosokat – írja a Magyar Nemzet.

Az új szerződesek szigorú szabályokat rögzítenek – fotó: Pixabay

Éppen emiatt a termelőszövetkezeti földhasználati jog alatt álló földrészletek tulajdonjogának rendezéséről és egyes földügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat az elkövetkező időszakban minden erdőgazdálkodásra kötött megbízási megállapodást megszüntet, és az új szerződéseket szigorú szabályokhoz kötik. Akinek jelenleg nincs birtokában erdő, csak haszonbérlet által válhat erdőgazdálkodóvá, viszont itt a haszonbérlet tervezhetősége jóval bizonytalanabb, mint a szántóföldek esetében, ezért új, az erdőre vonatkozó speciális erdőgazdálkodási haszonbérleti szabályokat vezetnek be.

Az agrártárca a Magyar Nemzetnek küldött válaszában úgy fogalmazott, az agráriumon belül az erdőgazdálkodás egyébként is egy speciális terület. Míg például a növénytermesztésben megközelítőleg hasonló éves haszonnal és ráfordítással kell számolni, míg az erdőknél a megújítási ciklus jellemzően több emberöltő és a ráfordítást igénylő időszak is évtizedes hosszúságú lehet. Az értékesítési lehetőségek ki vannak téve különböző hatásoknak, mint például viharkár, csökkenő tüzifakereslet, faipari feldolgozók ingadozó kereslete.

A tulajdonosok és az erdőgazdálkodók szorosabb elszámolásra lesznek kötelezve – fotó: Pixabay

Az agrártárca a jogcímek módosításával egy átfogó földhasználati, illetve erdőgazdálkodási jogcímpalettát szertne kínálni erdőtulajdonosoknak és az erdőgazdálkodók számára. A módosítás lehetővé teszi, hogy a tulajdonosok igényeik és erdeik sajátosságainak megfelelően tudjanak választani.

Újdonság lesz az erdőkezelésben a határozatlan idejű szerződés, amely szoros elszámolásra kötelezi a tulajdonosokat és az erdőgazdálkodókat. Ez azok számára lehet kedvező akik részt kívánnak venni erdőgazdálkodás irányának meghatározásában és a gazdálkodással járó anyagi kockázatot is magukra vállalják. Azok számára, akik határozott időre és kifejezetten hosszú távon egy integrációt megvalósító erdészeti szakirányító vállalkozásra bízzák erdeiket, a módosítás lehetővé teszi, hogy a távlati célokat meghatározzák anélkül, hogy a kivitelezésbe belefolynának.

A jelenlegi fix bírság helyett mérlegelési szemponton alapuló szankciórendszer lép életbe – fotó: Pixabay

Az erőhasználatra kiterjedő szabályok mellett a szankciórendszer is változik. A szaktárca tájékoztatása szerint egy egyszerűbb, átláthatóbb és közérthetőbb bírsági rendszer jön létre. A jelenlegi fix bírság helyett mérlegelési szemponton alapuló retorzió lép életbe. A jogsértésektől eltekintve a főszabály szerint a hatóság először csak figyelmeztetni fogja a vállalkozásokat.