Az amerikai tőzsdén tavasszal rekordot döntött a fűrészáruk árfolyama, a drágulás mellett a hiány is jelentős probléma – olvasható a penzcentrum.hu-n. Ennek következményeként idén egyre több fát vásárolt az Egyesült Államok Európából.

A novekedes.hu összeállításából kiderül, hogy az OSB lapok ára változott leginkább az idén, amelyek ára megduplázódott, de az MDF, a natúr faforgácslap is 20-40 %-os drágulást produkált. A bútorlapok ára is nőtt: átlagosan 10-15 %-kal.

Az egyik hazai fatelep vezetője úgy nyilatkozott, hogy a farönk világpiaci ára folyamatosan emelkedik, és ezt beépítik az általuk forgalmazott termékek árába. Állítása szerint a német, osztrák és szlovák beszállítók is az emelkedő árról panaszkodnak, de a kereslet is olyan óriási, hogy rönkhiányról lehet beszélni.

A Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség ügyvezető főtitkára, Tóth János meglátása szerint a drágulás oka elsősorban az USA-ban ugrásszerűen megnövekedő lakás-felújítási, lakásépítési szándék, ráadásul az amerikai kormányzat gazdaságélénkítő intézkedéseinek hatására a járványhelyzet tömegeket ösztönzött arra, hogy a zsúfolt belvárosokból elinduljanak a kertvárosok felé, ahol jellemzően nagy faanyag igényű házakat építenek.

Magyarország importra szorul

Hazánk az európai fapiacnak meglehetősen kis szereplője, az építési faanyagok esetében nagy a behozatali szükséglet, így kevésbé tudjuk kivonni magunkat a világpiaci folyamatok hatása alól. Tóth János példaként említette, hogy az építési célú fenyő fűrészáru 2020-ban 170-108 euró/köbméter áron volt elérhető, ugyanez idén nyár elején 300 euró/köbméter áron vásárolható meg.

Eddig kevésbé volt hatással a hazai piacra az amerikai faanyag-kereskedelem. A koronavírus-járvány ezt is megváltoztatta – Fotó: pixabay

A faanyagok iránti, koronavírus-járvány alatti megnövekedett kereslet nem kizárólag amerikai jellegzetesség, szinte mindenütt megugrott a lakásfelújítási kedv a lezárások ideje alatt.

Nem az alapanyagból van kevés

A német Szövetségi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2020-ban több mint 80 millió köbméternyi fát vágtak ki, ami jóval meghaladja a 2019-es 69 millió köbméternyi mennyiséget. A gond a feldolgozási kapacitással van: nincs elég fűrésztelep.

Eddig nem volt jellemző az, hogy a tengerentúli faipari folyamatok Európára is hatással legyenek, aminek elsősorban az az oka, hogy túl magas költséget jelent az óceán másik partjára fuvarozni az alapanyagot. Mostanra azonban annyira elszálltak az árak, hogy még így is megéri – mutat rá egy magyar bükkfa-importtal foglalkozó cég vezetője. "A globalizáció miatt minden folyamat hatással van hazánk gazdaságára is, bár ezek mindig csak utólag elemezhetőek, előre megjósolni lehetetlen" – olvasható a novekedes.hu-n.

Korrigált a piac

Júliusra valamelyest rendeződtek a világpiaci árak – olvasható a fataj-hu-n, a megjelent információk szerint a fa ára nagyot zuhant az USA piacain. Hogy a magyarországi árakat rövid és hosszú távon hogyan befolyásolja a legutóbbi változás, egyelőre kérdés, de a Világgazdaság összeállításában az olvasható, hogy a faanyag világpiaci árában mintegy 300 %-os növekedés tapasztalható, ami miatt egyébként az építkezések mellett például a temetkezések ára is rendkívüli módon megemelkedtek.

Az árak emelkedéséről folyamatosan hírt adunk, hiszen szinte minden területen óriási változások tapasztalhatóak:

műtrágya, mezőgazdasági gép, élelmiszer.