A brüsszeli testület képviselői a szektor gazdaságilag életképes és környezetbarát fenntartása mellett, az erdőtűz elleni védekezőképesség és a korai jelzési mechanizmusok megerősítését, illetve az illegális fakitermelés hatékonyabb kezelésére helyezték a hangsúlyt – írja az MTI.

A testület felszólít az illegális fakitermelés elleni küzdelem fokozására – fotó: Pixabay

A képviselők azt emelték ki, hogy a stratégiának elő kell segíteni az erdők alkalmazkodóképességének növelését a változó éghajlati viszonyokkal szemben, az erdőgazdászoknak nagyobb támogatást kell kapniuk a megelőző intézkedések alkalmazásához, a válságok kezeléséhez és az érintett erdőterületek helyreállításához.

A testület emellett szorgalmazza a fa, mint fenntartható építőipari és megújuló nyersanyag szélesebb körű felhasználását, valamint felszólít az illegális fakitermelés elleni küzdelem fokozására és az illegálisan importált termékek hatékonyabb nyomon követésére.

Az EU területének mintegy 43 százalékát erdők fedik le. Az európai erdők 23 százaléka a Natura 2000 területeken belül található. Az erdők az EU üvegházhatású gáz kibocsátásának több mint 10 százalékát nyelik el. Az erdészeti ágazatban mintegy félmillió ember dolgozik, az ágazattal kapcsolatos területeken pedig csaknem 2,6 millió.