Nemrég tettek közzé egy tanulmányt, amely szerint egyes tűlevelek olyan élőhelyen találhatóak, amelyek mára már annyira felmelegedtek, hogy ennek hatására a növények már nem bírják a helyi klímát.

Szinte minden tűlevelű növényre igaz

A Stanford egyetem kutatói szerint a kaliforniai tűlevelű növények egyötöde sajnos már nem bírja sokáig az ottani időjárási viszontagságokat. Az élőhelyük egyre melegszik, ami miatt folyamatosan pusztulnak azok a fák, amelyek ezeken a helyen élnek. A kutatók térképet készítettek arról, hogy a forróság hol okozza a legtöbb kárt. Az eredmények pedig segítenek abban, hogy a problémát hosszú távon is kezelni lehessen.

A Sierra Nevada tűlevelű fái, mint a cukorfenyő, a Dougles fenyő, valamint a ponderosa fenyő a világ legerősebb és legmagasabb fái, viszont sajnos egyötödük képtelen alkalmazkodni a változó időjáráshoz és a hatalmas forróságoz. Nem hoznak termést, ezáltal képtelenné válnak a reprodukcióra - írja a Greendex.hu.

A tanulmány vezetője Avery Hill, aki elmondta, hogy a térkép azért kellett, mert a tűzvédelmi, illetve az erdészeti szakembereknek tudniuk kell azt, hogy a korlátozott erőforrásaikkal hol tudnak nagyobb hatást elérni, hogyan tudnak a legtöbbet segíteni a természetnek.

Egyre magasabb területekre húzódnak

A kutatók 90 évre visszamenőleg átnéztek minden adatot a növényzetről. Ebből kiderült számukra, hogy a hőmérséklet emelkedésével a fák egyre inkább a magasabb területek felé kezdtek el húzódni. A korábban alacsonyabban élő növények nem bírják a meleget, ezért inkább felfelé terjeszkednek. A fák ennyi idő alatt nagyjából 35 méterrel "költöztek" magasabbra, viszont a hőmérséklet jóval nagyobb mértékben emelkedett. 180 méterrel magasabban ugyanakkora hőmérséklet volt, mint 90 évvel ezelőtt, ezzel pedig a növényzet képtelen felvenni a versenyt. Ebből következik, hogy a fák nagyjából 145 méter lemaradásban vannak a klímaváltozással szemben.

Egyes fafajok nagy veszélyben vannak, ami ellen már nem sokat tehetünk - pexels.com

Az előrejelzések szerint globális felmelegedésnek nagy mértékben kellene csökkennie, hogy ezek a fák továbbra is fennmaradjanak. Bár a Sierra Nevada tűlevelű fáinak még ez sem lenne elegendő. Figyelembe kellene venni azt, hogyan biztosítható, hogy az erdők egyensúlyban legyenek a jövőbeli változásokkal. Fontos lenne újratelepíteni azokat a területeket, ahol az erdő leégett, de kérdéses, hogy ugyanazokat kellene-e odatenni, vagy újonnan őshonos fajokkal lenne-e érdemes ezt megtenni.