A világ egyik legnagyobb marhahústermelőjének számító Brazíliából ugyanis hosszú időn át romlott, szalmonellával fertőzött hús került a világpiacra Oroszországtól kezdve az Európai Unión át az Egyesült Államokig – írja a Syngenta blog.

Ezért az Európai Bizottság május 2-ától május 12-éig ellenőrzéseket végzett Brazíliában, ami „nagyon komoly aggodalmakat” vetett fel a brazil ellenőrzési rendszerrel kapcsolatban.

Az uniós audit azt is kimutatta, hogy az elmúlt hat évben kimutatott élelmiszer-biztonsági hiányosságok továbbra is fennállnak – mondta el a Bloomberg hírügynökségnek az Unió egészségügyi biztosa, Vytenis Andriukaitis, hozzátéve, hogy a dél-amerikai országból érkező, korrupcióval kapcsolatos hírek megkérdőjelezik Brazília hivatalos élelmiszer-biztonsági garanciáinak hitelességét.

marhahús

Brazíliából hosszú időn át romlott, szalmonellával fertőzött hús került a világpiacra – fotó: Shutterstock

Brazília ugyanis komoly rendcsinálást ígért tavasszal, azonban az élelmiszer-biztonsági és ellenőrző szolgálata (Food Safety and Inspection Service), amely március óta minden brazil szállítmányt ellenőrzött, az összes mennyiség 11 százalékát, mintegy 900 millió kilogramm marhahús beengedését tiltotta meg.

A brazil húsbotrány pár hónappal ezelőtt robbant ki, amikor is kiderült, hogy sok húsüzemben megvesztegették a mezőgazdasági tárca minőségellenőreit, és romlott húst bocsátottak ki friss gyanánt.

Ezt követően a JBS brazil húsipari vállalat beleegyezett abba, hogy 2,8 milliárd euró értékű bírságot fizet a legutóbbi húsbotrányban és egyéb korrupciós ügyekben való érintettsége miatt. A brazil vállalatoknak a legnagyobb kárt a hitelrontás okozta, de úgy tűnt, hogy a korrupcióban részt vevő személyek megbüntetésével és a jelen bírság kifizetésével az ügy lezárható lesz.