A rizs csaknem minden második ember alapvető táplálékforrása, amely megment az éhezéstől, de keveset tartalmaz az alapvető mikro-tápanyagokból – olvashatjuk az ethz.ch oldalon. Ezért az ázsiai és afrikai népesség körében sokan alultápláltak még azok közül is, akik elegendő mennyiségű tápanyagot fogyasztanak.

A zürichi székhelyű Svájci Műszaki Egyetem (ETH) kutatói sok évvel ezelőtt kinemesítettek egy új, génmódosított és magasabb tápértékű rizsfajtát, amely 2000-ben „arany rizs” néven vált ismertté, amely elsősorban magasabb A-vitamin tartalmával tűnt ki. Azóta több országban újabb fajtákat állítottak elő, újabb ígéretes tulajdonságokkal. Az alultápláltságban mégsem tudtak átütő sikert elérni, mivel az új fajtáknak van egy közös fogyatékosságuk, nevezetesen mindegyikbe csak egy-egy új mikro-tápanyagot sikerült bevinni.

Millióknak jelenthet megváltást az új felfedezés – Fotó: Shutterstock

Az ETH kutatói – Navreet Bhullar irányításával – most először egy olyan génmódosított fajtát nemesítettek ki, amelybe egy négyfajta gént tartalmazó „kazettát” építettek be, így a fajta az eddigieknél magasabb vas- és cinktartalma mellett, nagyobb mennyiségű béta-karotint termel. A kutatók az új fajtáról a Scientific Reports folyóiratban részletes ismertetést közöltek.

Ennek a rizsnek a fogyasztása – akár csak a hagyományos „fehér rizs” kiegészítéseként alkalmazva is – fontos előrelépést jelent az alultápláltsággal folytatott küzdelemben. A fajtát egyelőre csak üvegházban próbálták ki, ezután kerülhet sor az üzemi kísérletekre. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a GM fajta, sikeres termesztés esetén forradalmi jelentőségű lehet. Ilyen és ehhez hasonló áttöréseket érnek el génmódosítással világszerte, például Pakisztán nehezen megművelhető területein is.