A Sümegen élő Tamás és párja is úgy gondolkodott, amikor sümegprágai területükön birs csemetéket telepítettek, hogy ne valami átlagos, manapság divatos gyümölcs termesztésébe fogjanak, hanem keressenek valami mást, újdonságot – ami sajnos, ma már újdonság, de régen a házikertek gyakori lakója volt. Így jött a birs.

– Párommal Zemplén vármegyéből származunk, én vámosújfalui vagyok, ő pedig zemplénagárdi és a sors fura játékának köszönhetően itt, Sümegen találkoztunk – idézte fel Tamás – Ő Debrecenben, az egyetemi klinikán dolgozott, s amikor eljött, már nem szeretett volna a közszférában elhelyezkedni. Arra vágyott, hogy a maga ura legyen és szörpök készítésébe fogott. Én pedig szőlész-borász szakmérnök vagyok, de az alapszakmám kertész, Sátoraljaújhelyen végeztem. Az agrármérnökit pedig erdő- és vadgazdálkodás szakirányon abszolváltam, tehát azt lehet mondani, hogy mindenről tanultam, ami természettel kapcsolatos. Azt gondolom egyébként, hogy csak így van értelme, mert aki kertészettel, termeléssel foglalkozik, az nem fogja megúszni a vadkárt.

birs

Magyar Tamás és párja jól döntöttek, amikor a birset választották – forrás: Magyar Tamás

Hacsak nem megy elébe olyan megoldásokkal, mint például ha a területe körül erdősávot alakít ki, honos fafajokkal. Ehhez bizony, komplex tudás kell. A birs pedig a megélhetésünk egyik lába: Sümegprágán, egy fél hektáros zártkerti ingatlanon kétszáz csemetét telepítettünk éppen 10 évvel ezelőtt. Az akkori munkálatok idején nagy segítséget kaptam a helyi vadásztársaságtól abban, hogy a kerítésoszlopok és a drót kiközelítésében működtek közre. Már az elején tisztáztuk, hogy zártkerti részről lévén szó, a vadászat ott a jogszabályi háttér miatt nagyon körülményes, ezért az egyetlen hatékony megoldást a terület bekerítése jelentheti. Tíz év alatt nem is volt semmilyen vadkárom. Mindezt csak azért mondtam el, hogy érzékeltessem, enélkül nem működik a dolog.

birs

Megkapó látvány, amikor a fákon érnek a gyümölcsök – forrás: Magyar Tamás

Magyar Tamás kérdésünkre elmondta: azért döntöttek a birs mellett, mert egyrészt szerettek volna valami egyedit termelni, másrészt mivel ez a megélhetésük 4. lába, olyan faj kerülhetett csak szóba, ami nem tölti ki túlzottan az idejüket, azaz kevésbé idő- és munkaigényes. A birs ilyen, mert elsősorban ritkító és nem termőre metszést kell alkalmazni a fákon, ami lényegesen gyorsabb folyamat. A fajták közül a Németországból, a Geisenheimi Kutatóintézetből származó Cydora robustát választották, mely a jelenleg ismert legellenállóbb, öntermékeny fajta. A rettegett tűzelhalás mellett a lisztharmat-fertőzéssel és a levélfoltosodással szemben is ellenálló. Gyümölcse közepes méretű, jóízű, de képes fél kiló fölötti termésekre is.

birs

Általában Szedd magad-napok keretében folyik a betakarítás, de a legjobban akkor jár a termelő, ha feldolgozott állapotban adja el a termést – forrás: Magyar Tamás

A telepítés előtt jelentős mennyiségű szervestrágyát juttatunk ki és forgattunk be, majd egy évig pihentettük a területet – magyarázta a termelő. – Az ültetésnél arra figyeltünk oda, hogy minden csemetének 60x60x80 centiméteres gödröt ástunk, még úgyis, hogy a fák gyenge növekedésű alanyon állnak, ezért sekélyen gyökereznek. A gödröket 80 százalékban visszatöltöttük a kitermelt, porhanyós földdel, melybe alginitet, a talajélet szempontjából fontos baktériumtenyészetet, starter biokészítményeket kevertünk.

birs

Hihetetlen, de a birsecet literenkénti ára azonos szinten mozog a pálinkáéval – forrás: Magyar Tamás

A fák későbbi fejlődésén megmutatkozott a gondos indítás. Tamás az ültetvény éves munkálatai közt a metszést, a lombkezelést, a sorköz kaszálását és természetesen, a betakarítást említette.

– A sorközbe annak idején erős vöröshere keveréket vetettünk, most is ez a fő alkotófaj. Szerencsére, a birs hamarabb virágzik, mint a vöröshere, ha nem így lenne és egyszerre nyílnának a virágok, akkor a sorközt időben le kellene kaszálni, hogy a méhek ne a földön legyenek, hanem a fákon. Ha valaki más fajjal füvesít, akkor annak érdemes erre figyelni a termésmennyiség optimalizálása érdekében – tette hozzá a szakember. – A betakarítás általában Szedd magad! keretében működik, vagy megrendelt mennyiséget magunk szedünk le. A legnagyobb bevétellel azonban a végtermékelőállítás kecsegtet, ma már igyekszünk mi is egyre inkább ezt kimaxolni.

birs

Szigligeten még fagyi is készül a gyümölcsből – forrás: Magyar Tamás

Ugyanis úgy látjuk, hogy értékéhez képest ez a gyümölcs nagyon alulárazott. Birsalmasajtot elvből nem készítünk, mert olyan mennyiségű cukor kell bele, hogy azt én már nem szívesen ajánlom senkinek. Inkább szörpöt (40 százalékos rosttartalommal), lekvárt (klasszikus birs, gyömbéres birs és rozmaringos birs), gyümölcslevet (70 százalék birs, 30 százalék alma) és birsecetet (ez hihetetlen, de a pálinka árkategóriájában megy) állítunk elő. Ezen kívül a birsünkből fagylalt is kreálódott a szigligeti várkávézóban. S van még egy érdekesség: a szörpből melegítéssel a forralt bor stílusában meleg ital is készíthető, ezt például a sümegi adventi vásárban lehetett kóstolni.