Bizony a citrom

A citrom ugyanis nanorészecskéket tartalmaz, és amikor a tudósok kísérleti patkányoknak adtak a gyümölcsből, ezzel megakadályozták a vesekő képződését az állatokban – számolt be a sikerről a február 22-én megjelent Nano Letters tudományos folyóirat. Hongzhi Qiao, a Nanjingi Kínai Orvostudományi Egyetem gyógyszerésze szerint,

Ha ezek az  apró citrom-összetevő részecskék ugyanezt a csodát képesek az emberek esetében is véghezvinni, egy nap módot kínálhatnak a vesekövek kialakulásának megelőzésére.

A citromlé egyébként régóta alkalmazott, jól ismert házi gyógymód a vesekövekre, melyek akkor keletkeznek, amikor az ásványi anyagok kikristályosodnak és összegyűlnek a vesében. Ezek a köves darabkák a húgyutakban keringhetnek, elvagdalva és ezzel súlyosan károsítva a szöveteket, míg végül jó esetben kikerülnek a testből. „Ez rendkívüli módon fájdalmas. A betegek éles fájdalmat érezhetnek a hátukban, az oldalukban vagy az alhasban, amikor ezek a kövek áthaladnak az adott szerveken. Az emberek sokszor úgy írják le, hogy ez rosszabb, mint egy szülés" – mondta el Jingyin Yan, a houstoni Baylor College of Medicine nefrológusa.

A citrom ugyanis nanorészecskéket tartalmaz, és amikor a tudósok kísérleti patkányoknak adtak a gyümölcsből, ezzel megakadályozták a vesekő képződését az állatokban.

A citrom ugyanis nanorészecskéket tartalmaz, és amikor a tudósok kísérleti patkányoknak adtak a gyümölcsből, ezzel megakadályozták a vesekő képződését az állatokban. Kép: Pexels

Műtétek helyett megelőzés

Bár egyes gyógyszerek segíthetnek a vesekövek kezelésében, sok embernek végül műtétre lesz szüksége, hogy eltávolítsák a köveket - mondta Thomas Chi, a San Francisco-i Kaliforniai Egyetem urológusa. Az emberek gyakran apró kavicsként képzelik el a veseköveket, azonban azok ezzel szemben néha már már egy kisebb sziklához hasonlítanak – mesélte.


Egyszer egy valóságos ököl nagyságú követ kellett kiszednem. Ezért kulcsfontosságú a megelőzés

- tette hozzá a doktor. A tudósok már korábban is tudták, hogy a citromsav - amely a citrom savanyúságáért felelős - hozza létre azt a hatást, mellyel megköti a köveket alkotó ásványi anyagokat. Ám a fanyar citromlé ivása sokszor nem kellemes a betegek számára - vélekedett  Qiao.

A citromlé egyébként régóta alkalmazott, jól ismert házi gyógymód a vesekövekre, melyek akkor keletkeznek, amikor az ásványi anyagok kikristályosodnak és összegyűlnek a vesében.

A citromlé egyébként régóta alkalmazott, jól ismert házi gyógymód a vesekövekre, melyek akkor keletkeznek, amikor az ásványi anyagok kikristályosodnak és összegyűlnek a vesében. Kép: Pexels

A beteg néha önmaga ellensége

Egy 2022-es klinikai vizsgálat megállapította, hogy a vesekő betegeknek gondot okozott napi százhúsz milliliter – körülbelül fél csésze – citromlé megivása. Ezen felül ez a kezelés fogászati ​​problémákat is okozhat, Chi gyakorlatában volt arra is példa, hogy annyit itatott a betegekkel, hogy a savas folyadék megtámadta, és feloldotta a fogaikat. Ennek kiküszöbölésére Qiao és munkatársai más, ízletesebb, citromból származó összetevőket kerestek, melyek segíthetnek megelőzni a vesekő kialakulását.

A kutató csapat extracelluláris vezikulaszerű nanorészecskéket, zsírral, fehérjével és DNS-t tartalmazó molekulákkal megtöltött apró zacskókat talált az olyan ehető gyógynövényekben, mint a ginzeng, a grapefruit és a pitypang.

Ezek a nanorészecskék a citromlében is megtalálhatók, és a kutatók olyan patkányoknak adtak belőle, melyek a vesekő növekedését elősegítő anyagokat is elfogyasztottak. Qiao és munkatársai megállapították, hogy a részecskék lelassították a kőképződést, a kísérlet egyenesen azt mutatta, hogy ezek a részecskék meggátolják a kalcium-oxalát kristályok kialakulását, amelyek a vesekövek leggyakoribb okozói.

A részecskék felpuhítják a köveket és kevésbé ragacsossá teszik őket.

Az új tanulmány bebizonyította a népi bölcsesség avagy tapasztalat igazságát, miszerint a citromlé hatásos a vesekő elleni küzdelemben - mondta Chi. A citrom nanorészecskéinek alkalmazása az emberek kezelésére még ugyan várat magára, de a csapat eredményei ígéretesek. "Minél gyorsabban tudunk egy ilyen felfedezést a humán klinikai vizsgálatokig juttatni, annál jobb" - summázta a tudós.

(Forrás: Sciencenews)