"Újra jóhiszemű embereket vertek át a csaló tűzifa árusok, ezért felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy a 30/3993041, a 70/2686086 és a 70/2746713 telefonszámokon, valamint a 10918001-00000116-27410004 és a 14100017-37739349-01000000 számlaszám megadásával hirdetett tűzifa szolgáltatást semmiképpen ne vegyék igénybe!" - olvasható a Nébih honlapján a figyelmeztetés.

tűzifa

Újra tűzifát árusító csalók károsítottak meg jóhiszemű embereket — fotó: pixabay.com

A Nébih a tapasztalatok alapján javaslatokat fogalmazott meg az esetek elkerülése érdekében

A vásárlóként kis odafigyeléssel megelőzhetjük a csalásokat a Nébih ellenőreinek tapasztalatai szerint.  A leghatásosabb ellenszer, ha a tűzifa vásárlás előtt az alábbi javaslatokat mindenki megismeri, majd a megrendelései során alkalmazza is azokat. Lássuk: mik ezek?

  • Mindig ismert kereskedőtől vásároljunk! Legjobban tesszük, ha a saját környezetünkben ismert, mások által is megbízhatónak tartott tűzifa kereskedőtől, erdőgazdálkodótól vásárolunk.
  • Ellenőrizzük a kereskedő EUTR azonosító számát! Ha hirdetés alapján keresünk tűzifa árust, csak valós, a Nébih által nyilvántartásba vett, EUTR technikai azonosító számmal rendelkező hirdetőtől, kereskedőtől vásároljunk. Ha a hirdetésben nincs ilyen EUTR azonosító szám (jelenleg AA vagy AB betűkombináció után hét darab számjegy), a hirdetéssel nem érdemes tovább foglalkoznunk. Ha az EUTR azonosítót megtaláljuk a hirdetésben, a Nébih nyilvántartásában ellenőrizzük le, hogy az valóban létezik-e és kihez tartozik:  https://portal.nebih.gov.hu/eutr-kereso

  • Nézzük meg a Nébih fekete listáját! Keressünk rá a Nébih honlapján, hogy a kiválasztott hirdető telefonszáma, a hirdetésben szereplő EUTR azonosító nem szerepel-e a Nébih által közzétett fekete listán: https://portal.nebih.gov.hu/eutr-kereso . Ha szerepel, semmiképpen ne vásároljunk a hirdetőtől!
  • Tűzifát csak szállítójeggyel vegyünk át! Csak a 2-3. pontokban foglaltak ellenőrzését követően vegyük fel telefonon a kapcsolatot a hirdetővel, és a megrendelés során jelezzük, hogy csak olyan tűzifa-szállítmányt vagyunk hajlandóak átvenni, amelyet a hirdető a Nébih-hez bejelentett szigorú számadású szállítójeggyel szállít le nekünk (jelenleg FA-AA betűkombináció után 7 darab számjegy sorszámformátumú szállítójegyek vannak forgalomban, pl. FA-AA 1234567).
  • Lerakodás előtt alaposan nézzük meg a kiszállított fát! A tűzifa megérkezésekor, még mielőtt azt elkezdik lerakodni, ellenőrizzük, hogy a szállítójegyen a feladó rovatban a hirdető megnevezése, EUTR technikai azonosító száma, adószáma, telephelye, valamint a szállított tűzifa valós mennyisége és fafaja, továbbá a szállító jármű rendszáma fel van-e tüntetve!
  • Lehetőleg nappali fényben és ne egyedül fogadjuk a tűzifa szállítmányt.
  • Soha ne utaljunk előre pénzt, főleg ismeretlen hirdetőknek! Csak akkor fizessünk, ha a szállítmány már megérkezett és ellenőriztük annak megfelelőségét, meggyőződtünk arról, hogy az eladót a későbbiekben is megtaláljuk.

tűzifa ég

Kis odafigyeléssel és óvatossággal a csalások megelőzhetők — fotó: pixabay.com

A csalásokat sokkal könnyebb és egyszerűbb megelőzni, mint a csalókat kézre keríteni. A tűzifavásárlás  során soha ne a legolcsóbb ár alapján döntsünk, hanem az eladó ismertsége, megbízhatósága, későbbi beazonosíthatósága alapján válasszunk!

Regisztrált tűzifa kereskedőket a Nébih honlapján is kereshetünk: https://tuzifatokosan.nebih.gov.hu/kereses