"Számomra a magyar vidék az ország bázisa, értékes erőforrása, hazánk éléskamrája. Én hiszek a vidéket fenntartó gazdák erejében. Elfogadhatatlan és tűrhetetlen, hogy bárki nyerészkedjen a magyar gazdákon, hiszen így nemcsak a vidéket sodorja nehéz helyzetbe, hanem egész Magyarországot" – írta az agrárminiszter.

Hozzátette, "nem hagyhatom, hogy hosszú évek kemény munkája kárba vesszen. A GVH-val együttműködő szereplők adataiból a kartellezés ténye kiderült, Bige Lászlót a GVH több mint 11 milliárd forintra bírságolta". Ez tény, hiába igyekeznek elterelni erről a figyelmet - fogalmazott.

A műtrágyák ára az élelmiszerárakra is kihat

Győrffy Balázs a közelmúltban tapasztalt világpiaci árrobbanással és a hazai piacon a műtrágyák árát negatívan befolyásoló kartellezéssel kapcsolatban hangsúlyozta a csütörtöki székesfehérvári sajtótájékoztatón, hogy a műtrágya olyan input anyaga a növénytermesztésnek, amely nem pótolható mással, "egyfajta üzemanyag", ami az elvárt termésszinthez szükséges. Megjegyezte, hogy a műtrágyák ára az élelmiszerárakra is kihat, így emelkedése egészen a fogyasztókig gyűrűzik.

A NAK elnöke emlékeztetett arra, hogy a műtrágyák előállításához nélkülözhetetlen földgáz ára egy év alatt tízszeresére nőtt, ám az elmúlt hetekben az októberi csúcsárhoz képest csökkent. A Gazdasági Versenyhivatal által a piac korlátozása és az import szűkítése miatt rekordbírságot kapott, a hazai piacon monopolhelyzetben lévő Nitrogénművek Zrt. ennek ellenére újabb áremelést jelentett be, amit már nem indokolnak a világpiaci árak – tette hozzá.

Győrffy Balázs elmondta, hogy a nitrogéntartalmú műtrágyák ára négyszeresére nőtt az elmúlt időszakban, ami azt jelenti, hogy egy intenzív gazdálkodást folytató gazda egy hektáron 80 ezer helyett ma 250 ezer forintnyi műtrágyát használ el. A gazdákat "évekig becsapó" Nitrogénművek Zrt. vállalatcsoport a GVH döntése után nem megbánást tanúsított, hanem fenyegetőzött, de az elmúlt hetek nyomásgyakorlása után örömteli módon mégis hajlandó a hazai piacot ellátni – közölte a NAK elnöke.

Az MTI kérdésre elmondta: a magyar műtrágyapiacon a hazai műtrágyák részaránya 60 százalék, a többi importból kerül az országba, ugyanakkor utóbbiak jellemzően valamivel drágábbak. Megjegyezte, hogy a Nitrogénművek képes lenne ennél többet a magyar piacra juttatni, ráadásul péti gyáruk igen modern, vagyis alacsonyabb önköltséggel állítanak elő műtrágyát, mint a környező országok piaci szereplői.

A jövő évi termésre is hatással lesz a jelenlegi műtrágya-helyzet

Varga Imre István, a NAK Fejér megyei elnöke közölte, hogy a megyében hatezer gazdálkodó mintegy 300 ezer hektáron végez növénytermesztést, ám a jelentősen megdrágult műtrágyák miatt elbizonytalanodtak. Hozzátette: már az őszi vetés előkészítésekor is kevesebb műtrágyát juttattak ki és a jövő évi készletek beszerzésekor is kevesebbet, vagy egyáltalán nem rendeltek műtrágyát, ami komoly hatással lesz a jövő évi hozamokra is.

A Nitrogénművek Zrt. álláspontja röviden

A Nitrogénművek Zrt. korábbi közleménye szerint a társaság folyamatosan kínál műtrágyát a magyar gazdálkodóknak közép-európai, piaci árszinten. Ezen a héten Bige László nyílt levélben reagált az eddig elhangzott vádakra. A nyílt levél ITT olvasható el.