Az Agrarheute a „Mezőgazdasági kilátások 2016-tól 2025-ig“ című, angol nyelvű jelentés, valamint Han Changfu kínai mezőgazdasági miniszternek a közelmúltban, Kína mezőgazdaságának jövőjéről Pekingben tartott értekezleten tett nyilatkozata alapján az ázsiai ország tejtermék importjának erőteljes növekedését vetíti előre. A kínai import 2020-ig elérheti a 15,9 millió, 2025-ig pedig a 18,8 millió tonnát, ami a jelenlegi mennyiséget 43, illetve 69 százalékkal meghaladja. Kiugróan magas növekedés várható a tejpor importjában, amely a jelenlegi 800 ezer tonnáról 2025-ig 1,2 millió tonnára emelkedhet.

Han Changfu miniszter hangsúlyozta, hogy Kína az élelmiszer-termékek előállításában és importjában egy erősebben piacorientált és Európa felé forduló politikát kíván folytatni, amelynek alapján arra számít, hogy a cikkcsoporton belül az EU-ból évente importált termékek értéke a 2015. évi 10,3 milliárd euróról jelentősen növekedni fog. Ezzel egy időben továbbra is szorgalmazni kívánják a nagyhozamú tehenek Kínába történő importját is.

Az elemzők ezt az előrejelzést arra alapozzák, hogy a kínai vezetés az elmúlt évben felhagyott az „egy család egy gyerek“ politikájával, és ma már családonként két gyerek van engedélyezve, ami a népesség nagyobb mértékű szaporodásához és az élelmiszerek, különösen a gyermektápszerek iránti kereslet számottevő növekedését eredményezheti. Amennyiben ez bekövetkezik, az komoly lehetőséget teremt az EU újra megjelenő „tejtengereinek“ levezetéséhez.

tej

fotó: Shutterstock

Magyar tejtermékeknek a kínai piacra történő nagyobb volumenű kijuttatására aligha lehet számítani, elsősorban a Magyarországról induló fuvar nehézkes megszervezése és a nagy európai tejfeldolgozó cégek márkáinak nagyobb ismertsége miatt. A magyar tejtermelők mégis nyertesei lehetnek a kínai import nagymértékű növekedésének, mégha az nem is éri el az Agrarheute által jelzett legmagasabb szintet. Ha ugyanis az ugrásszerűen megnövekedő kínai import kiszippantja az (addigra valamelyest önként visszafogott) európai tejtermékfelesleg nagy részét, akkor jóval nagyobb esély nyílik a magyar nyerstejnek és tejtermékeknek az elhelyezésére a közeli európai országokban, ami a hazai felvásárlási árak bizonyos emelkedését is kiválthatja.