A mérsékelt égövben a 21. század vége felé egyre gyakoribb lesz az átlagnál melegebb szeptember-október, ami erősen megnöveli a betárolt gyümölcs és zöldség, illetve a gabona romlásának és a raktári kártevők megjelenésének a veszélyét. Minderre eddig világszerte kevés gondot fordítottak, pedig már a kilencvenes években, Michigan államban három olyan év volt, amikor a szeptember-októberi hőmérséklet az átlag fölött alakult – írja a phys.org/news.

John Deere kombájn búzát arat.

Gyorsítani kell a termés feldolgozását – fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Az USA-ban a nagy burgonya- és almatermesztő vállalkozások már az elmúlt egy-két évben pótlólagos hűtőkapacitásokat voltak kénytelenek beállítani a romlás fékezése érdekében. Előbb-utóbb hasonló intézkedésre lesz szükség a gabonafélék estében is. Ugyanezen okból – esetleg hűtőtárolás beiktatásával – gyorsítani kell a zöldség-gyümölcsfélék betakarítás utáni feldolgozását is.

A FAO felmérése szerint jelenleg a zöldség-gyümölcsfélék mintegy 20 százaléka a betakarítás és a bolti értékesítés között megromlik. A felmelegedés révén ez az arány, a tárolási költségekkel együtt, várhatóan növekedni fog. „Kinek a zsebéből fognak előkerülni ezek a többletköltségek ?” – teszi fel a kérdést Courtney Leisner, az Auburn Egyetem kutatója. Azonban könnyen belátható, hogy ezeket elsősorban a fogyasztóknak kell viselniük.