Az angol Sheffieldi Egyetem kutatói bebizonyították, hogy bizonyos fűfélék képesek – laterális géntranszferrel – géneket átvenni a környezetükből, és a „lopott” gének gyorsabb növekedést és nagyobb ellenálló képességet tesznek lehetővé számukra – írja a scitechdaily.com. Ez tulajdonképpen egy spontán génmódosulásnak  illetve „evolúciós ugrásnak” tekinthető, eredménye viszont ugyanaz, mint a mesterségesen alkalmazott génmódosításnak.

Árpa

Bizonyos fűféle növények képesek géneket átvenni a környezetükből – Fotó: pixabay.com

A kutatók több mint 100 olyan esetet találtak, ahol a fajidegen gén jelenléte egyértelműen kimutatható, és jelenleg ennek a „génlopásnak” a pontos részleteit tanulmányozzák. Megpróbálják bizonyos növények egymás mellé ültetésével a génátvételt mesterségesen előidézni. Ha ez sikerül, akkor bizonyos esetekben a génsebészet egyszerűbbé és olcsóbbá tehető.

Samuel Hibdige, az Egyetem PhD kutatója erről a következőket mondta: „Egyelőre nem tudjuk, hogy ez a génátvitel hogyan történik, de több növényfajban felfedeztünk idegen DNS-t”. Ezért a kutatócsoport következő feladatként a génátvitel mechanizmusának és mesterséges előidézhetőségének a tisztázását tűzte ki célul.

A felfedezés új megvilágításba helyezi a génmódosítás kérédést és hatósági engedélyezését, mivel aligha célszerű tiltani egy olyan beavatkozást, amelyet a növények spontán módon is végrehajthatnak, és amely eredménye egyértelműen hasznos a mezőgazdaság számára, mivel a módosított növények jobban elviselik a klímaváltozás negatív hatását.