Az idei rendkívüli helyzet, a járvány miatti változások minden gazdasági szereplőt rugalmasságra kényszerítenek. Változó sikerrel, de az őstermelők és családi gazdálkodók is igyekeznek megtalálni a lehetőséget arra, hogy legyen folytatás, ne álljon meg az élet a vírus miatt.

Nem véletlenül támogatja Vasvár vezetése a termelői piac folyamatos bővítését: lehetőség a helyi gazdaság felpörgetésére, illetve nő a lakossági nyomás is. A vásárlóknak tényleg egyre fontosabb, hogy hol szerzik be alapélelmiszereiket, egyre többen vannak, akik a helyit választják. Ma már nem csak egy jó program kiugrani a piacra, hanem a családi élelmiszer-beszerző körutak fontos része, a településvezetőknek lépéseket kell tenniük az egyre komfortosabb, bővebb kínálatot nyújtó piacok fenntartása felé.

A Vasvári Termelői Piacot 2 éve alakították ki a Pannon Helyi Termék Klaszter szakmai közreműködésével, most bővítették, végre faházakban is kínálhatják termékeiket a térség termelői.

Új lehetőséget lát a piaci értékesítésben

Dóka Éva, aki családjával 27 hektár szőlőterületen gazdálkodik Zalaszentgrót és a Kis-Balaton térségében, a vírus miatt kényszerült arra, hogy a termelői piac adta lehetőséget is kihasználja. Alapvetően a legtöbb szőlőt termelői borként értékesítik éttermeknek, viszont a járvány alatt ez a lehetőség szinte teljesen lenullázódott.  A helyzet mostanra sem állt vissza a normális kerékvágásba, kénytelen voltak közvetlenül is eljutni a vásárlókhoz, nagy kiszerelésben palackozott bort értékesítenek.

termelői piac

A piac nem csak színes kavalkád, hanem a helyi gazdaság fontos mozgatója – Fotó: Agroinform

Tojást, még mindig a piacról

A Kovács Családi gazdaságot is megkérdeztük: 1995 óta foglalkoznak tyúktartással, 1200 állatuk van, illetve 120 hektáron foglalkoznak mezőgazdasági termeléssel, az összes takarmányt maguk állítják elő. A piac jelenleg számukra is fontos eladási pont, éttermeknek szállítanak, de sokan vásárolnak közvetlenül a „háztól” is.

termelői piac

Klasszikus termék a piacon – Fotó: Agroinform

Berobbant a házhoz szállítás

- Óriási igény lenne arra, hogy házhoz vigyem a termékeket. – mondja Papp-Felber Anita, aki magaságyásokban és szabad földön kertészeti terményeket állít elő és dolgoz fel, illetve balogunyomi otthonában képzéseket tart kiskerti biogazdálkodással kapcsolatos témákban.  – A járvány első hulláma alatt számomra is fontos eladási lehetőség volt, hogy házhoz vittem a termékeket, de már nincs erre kapacitásom, ezért nyitok a piacok felé, ez mégiscsak tervezhetőbb. Itt a piacon folyamatosan jelen szeretnék lenni mikrozöldekkel, ehető virágokkal, biozöldségekkel és abból készült termékeimmel. Az éttermekben is egyre nagyobb az igény ezekre a különlegességekre, egyre többet vásárolnak.  – Anita „Gazt.evő”-ként található meg a közösségi oldalakon, ahol egyre nagyobb körnek mutatja be, hogyan is érdemes otthon belevágni a kertészkedésbe. „Egyél zöldet!” – bíztat mindenkit honlapján.

Mi is pontosan a mikrozöld?

A csíráztatott növény, kicsi, ehető, növényi hajtás, amelyet akkor „szüretelnek le”, amikor elérte a 8-10 cm-es nagyságot a gyökér feletti rész. Ekkor ollóval vágható és fogyasztható. Magas vitamintartalma van, nagyon előnyös egészségügyi hatása révén egyre többen használják a konyhában, de az éttermekben is megtalálható snack-ként.
Erre szinte minden olyan vetőmag alkalmas, amit egyébként csíráztatásra használnak. Fontos, hogy csak olyan szaporítóanyag használható fel, amely nem vegyszerrel kezelt, hanem kifejezetten erre a célra szánták.

Az ehető virágok köre szintén jó lehetőség a változatosabb étrend kialakításához: fogyasztható a krizantém, az ibolya, az árvácska de a borágó virága is. Ebben az esetben is fontos a vegyszermentes vetőmag használata!
mikrozöld

Mikrozöldek a gazboxban – Fotó: Agroinform

Ha sok a termelő, akkor sok a vásárló is

- Az lenne a legfontosabb, hogy minél többen jöjjenek a piacra árusítani. Nagy a kereslet a helyi termelők portékáira. Két éve indítottuk el a piacot, akkor egy TOP projekt keretében sikerült némi infrastrukturális beruházást megvalósítani, most pedig egy osztrák-magyar határon átnyúló projekt keretében tudtunk faházakat vásárolni. Azzal tudjuk erősíteni helyi gazdaságot, ha sok vásárlót hozunk ki a piacra, de ehhez persze arra is szükség van, hogy sok legyen a termelő! Ezen dolgozunk, egyrészt az infrastrukturális feltételek javításával, másrészt figyelemfelhívással.  – mondja Tóth Balázs, Vasvár polgármestere.

Tigriscsíkos és lila paradicsom

Gaál Angelika családi gazdálkodóként 2005 óta foglakozik zöldség- és gyümölcstermesztéssel körülbelül 10 hektáron.
- A gyümölcsöt nem éri meg eladni, ahhoz kevés a területünk, süteményként, feldolgozva illetve lekvárként árusítjuk több piacon, így jobban megéri, még akkor is, ha van vele munka, és több előírásnak kell megfelelni. Folyamatosan jelen vagyunk a szombathelyi, vasvári, büki, rábapatyi termelői piacokon.

Zöldségtermesztéssel is foglalkoznak, a zöldségeket is ezeken a helyeken értékesítik, törekednek arra, hogy különlegességekkel jelenjenek meg, egyre többen vannak, akik érdekességekkel egészítik ki a vásárlólistát, így például a tigriscsíkos, lila színű, fekete paradicsomfajtákra is mindig van kereslet.

Tudjuk, mikor van akció az üzletekben

Természetesen megjelennek azok a klasszikus piaci szereplők is, akiktől krumplit, hagymát lehet beszerezni, megkérdeztük egyiküket.
- A legfontosabb számunkra az, hogy hány termelő jön ki piacra krumplival. Furcsa módon, ha csak egyedül vagyok, kisebb a forgalmam, mintha van „konkurencia” is, a vásárló ott szeret vásárolni, ahol nagy a választék – legyen szó a termékről vagy akár az eladóról.

A vas megyei zöldségtermesztő főként a zalaegerszegi termelői piacon tud nagy mennyiségben értékesíteni, ott naponta 800-1000 kg krumplit is elad egy szombati piacnap alkalmával. 3 hektáron termeszt burgonyát, ennek egy harmadát adja el zöldségeknek, a többit a piacokon értékesíti, jobb árat realizálva ebben a formában. 2,6 hektárnyi területen olajtök termesztésével is foglalkoznak, nagy a kereslet a tökmagolajra, kb. 100 palackkal ad el évente, a többi tökmagot felvásárlónál értékesíti, hektáronként körülbelül 5-6 mázsa tökmagot hoz le a földről.

- Amíg nincs akció a nagyobb üzletekben, addig jól el tudjuk adni a terményt. A vásárlók rendszeres figyelik az árakat, leárazások esetén nekünk is azonnal reagálnunk kell, különben a nyakunkon marad.

Füstölt húsáru

A Francsics család feldogozott, füstölt hústermékei iránt megyeszerte nagy a kereslet. Olyannyira, hogy az esőben megrendezett, kibővített termelői piacon nem is tudtuk megközelíteni a termelőt, akkora sor kígyózott a pultnál. Telefonon értük el.
- Az utóbbi években nagyon megnőtt a kereslet a füstölt, adalékmentes húsáru iránt. A „régi ízeket” keresik a vásárlók, és ehhez az utóbbi években fizetőképesség is társul.  – mondja Francsics Gábor, aki családjával 2013 óta foglalkozik füstölt húsáru készítésével és eladásával. Saját alapanyagból dolgoznak.  – A  koronavírus húsvét előtt három héttel vágta ketté a munkánkat, az összes ünnepre szánt sonka készülőben volt már. A házhoz szállítást választottuk megoldásként, azonban mostanra visszaállt minden, a legtöbben a piacra jönnek húsáruért.

A termelő szerint érezhetően tudatosabbá váltak vásárlók, szem előtt tartják, hogy helyi, és lehetőleg adalékmentes termékeket vásároljanak. Szinte az összes feldogozott hús terméket a piacokon értékesítik.

termelői piac

Óriási a kereslet a füstölt húsárura a termelői piacokon, tudatosabban választanak a vásárlók – Fotó: Agroinform

Sokszereplős társasjáték: a piac

Aprólékos feladat egy piac működtetése. Szükség van a minőségi áruval érkező termelőkre (egyre nagyobb számban), a helyi termékek vásárlása iránt elkötelezett vásárlókra, az ambíciózus településvezetésre, lelkes önkéntesekre, és az állandó marketingre. A termelői piac működőképes, a járványhelyzet alatt még nagyobb szükség van ezekre a lehetőségekre, a kisebb területen, 30 hektár alatti gazdálkodók számára jelentős megélhetési biztonságot jelent az, ha rendszeresen meg tudnak jelenni termékeikkel.

A 2021. januárjától életbe lépő új őstermelői és családi gazdálkodási rendszer, illetve a megváltozó adózási szabályok mindenkit lázban tartanak, a termelők kíváncsian várják a részleteket, amelyeket idén őszre ígért az agrártárca.

A termelői piacok fejlesztésére kiírt pályázati felhívás október elején jelent meg: a kérelmet benyújtó önkormányzatok és a nonprofit szervezetek 100 millió forintot igényelhetnek 75-95% támogatási intenzitás mellett. A következő benyújtási szakaszhatár: 2020. november 16.