A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Innovációs Központja második alkalommal szervezett hallgatói innovációs programsorozatot azzal a céllal, hogy megismerje az egyetem innovatív szemléletű hallgatóit és innováció értékű ötleteit, valamint azok továbbfejlesztését szakmailag és anyagilag is támogassa. Az Innovázió 2.0 projektversenyre több mint 30 pályaművel jelentkeztek a hallgatók. Közülük a legjobb hat munka szerzője lehetőséget kapott a Validátor inkubációs programban való részvételre.

Az innováció fogalma 1939-ben nyert polgárjogot a gazdaságban, tartalma a folyamatos megújulás, hangsúlyozta Dr. Posta Katalin tudományos és minőségbiztosítási rektorhelyettes a projektverseny első szakaszának eredményhirdetésén, május 30-án a Szent István Campuson. Az egyetem azért támogatja a megmérettetést, mert ma még mindig háttérbe szorulnak a fiatal generációk képviselői az innovációban. A MATE célja az, hogy az ötletekből új termékek, technológiák szülessenek a hallgatók kitartó munkájának eredményeként. A most kiválasztott elképzelések szerzői az ősztől azonos esélyekkel versenyeznek tovább.

Huszthy Balázs, a MATE Innovációs Központ vezetője arról szólt, hogy az egyetem több éve igyekszik lehetőséget teremteni hallgatók számára ötleteik kidolgozására és megvalósítására. Az ötletversenyek azonban önmagukban nem elegendők, ki kell alakítani egy folyamatot, amely elvezet az innovációk hasznosulásához. Az innovációs projektverseny következő eleme a Validátor, amelynek során a most kiválasztott hallgatók a szakterületek legkiválóbb szakértőivel közösen dolgoznak tovább a projektmunkákon.

A helyezettek, hallgatók, MATE innováció projektverseny

Dr. Posta Katalin és Huszthy Balázs az innovációs projektverseny helyezettjeivel – fotó: MATE

Az Innovázió 2.0 projektverseny első szakaszából továbbjutó projektek az egyetem képzési portfóliójának sokszínűségét is képviselik. A most díjazottak elismerésként oklevelet, MATE ajándékcsomagot és 250.000 Ft értékű részvételi lehetőséget kaptak a Validátor inkubációs programban.

Az eredmények:

1. helyezett: Vilcsek Viktor, PixInPut. A projekt a növényházakban történő termesztés real time (valós idejű) vizsgálata képfeldolgozó szoftverek segítségével, amellyel pontosabb kép kapható a növénykultúra állapotáról és nyomon követhető azok állapotváltozása, károsodásai, illetve lehetséges előrejelzés térképezhető fel a képekből kinyerhető információkból ezen növények esetleges, későbbi lehetséges betegségeiről.

2. helyezett: Szám Dorottya, Network Medicine for Agriculture. A projekt a hálózati orvosláson (network medicine) alapuló, gombabetegségek, illetve gyomok elleni újgenerációs növényvédőszer-hatóanyagok, hatóanyagkombinációk, illetve készítmények fejlesztésében való segítségnyújtáson alapul a növényvédőszer-gyártók részére.

3. helyezett: Tamás Bence, Life Pond. A projekt napjaink díszkertjeinek élvezeti értékét növelő kerti tavak ökoszisztémájának reformációja, az ökológiailag stabil tó, amelyet a benne élő, összetett ökoszisztéma szabályoz. A több mint tíz éve működő, környezetkímélő megoldás minden kerti tó tulajdonos számára tökéletes választás.

4. helyezett: Molnár Boglárka, Cricks Protein. A projekt a magas fehérjetartalmú élelmiszerek alapjául szolgáló hazai tücsökfarm létesítése és innovatív tenyésztéstechnológia kidolgozása, valamint tenyésztett egyedekből készült vasban, rostban és esszenciális aminosavakban gazdag tücsökliszt széleskörű felhasználására vonatkozó tudásbázis biztosítása.

5. helyezett: Keresztes Orsolya, MI-work. A projekt a mesterséges intelligenciára épülő kiválasztó szoftver a KKV szektornak kínál első sorban alternatív megoldást az álláshirdetésekre jelentkező munkavállalók kiválasztása terén, amely előre beállított kompetenciafelmérések és személyiség mérések alapján választja ki a releváns jelölteket a megbízó vállalat számára.

6. helyezett: Kádár Patrik, YeTI. A projekt a fiatal, tehetséges, magyar és nemzetközi művészeknek való segítségnyújtásra épül, menedzsment kialakítását célozza az érintettek művészeti alkotásainak értékesítésére új generációs virtuális közegben, virtuális fizetőeszközzel.

A rendezvény az NKFIH 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00006 EGYETEMI INNOVÁCIÓS ÖKOSZISZTÉMA pályázatából valósult meg.

Ez a megjelenés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel történt együttműködés keretében jött létre.