Az előzetes várakozásoknak megfelelően az idei PREGA – Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítás élelmiszeripari szekcióval egészült ki. Az előadások fókuszában a „digitalizálódó” élelmiszeripart érintő kérdések álltak.

Dr. Kis Miklós Zsolt a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy a hazai élelmiszeripari szektor a közel 1300 milliárd keretösszegű vidékfejlesztési program pályázataiból részesülhet támogatásban, amelynek több mint 50 százaléka beruházásokra lett elkülönítve. A program célja a vállalkozások fejlesztése, versenyképességük javítása és a jövedelembiztonság megteremtése.

Kis

Dr. Kis Miklós Zsolt: "A hazai élelmiszeripari szektor a közel 1300 milliárd keretösszegű vidékfejlesztési program pályázataiból részesülhet támogatásban" – fotó: Agroinform.hu

Éder Tamás a Bonafarm Csoport vállalati kapcsolatokért felelős igazgatója előadásában szorgalmazta az elérhető új innovatív technológiák élelmiszeriparba történő átültetését és az erre épülő stratégiai szemlélet kialakítását. Ugyanakkor fontos szerepet tulajdonított a szabályozási környezet újragondolásának, hogy a jogalkotás ezzel is segítse a szektor versenyképességének növekedését.

Dr. Süth Miklós a Fornetti Kft. stratégiai igazgatója a technológiai és az egészségtudatos életmód kapcsolatát emelte ki előadásában. Megemlítette, hogy hazánkban a Fornetti Kft. alkalmazta elsőként a hidrogénezéstől mentes, kvázi transzzsírsavmentes margarinokat termékeik előállításánál. Továbbá a változó fogyasztói igények teljes körű kielégítése céljából a gyártás során digitális termelésirányítási és támogatói rendszereket vezettek be a Fornetti Kft.-nél.

Süth

A Fornetti Kft. a gyártás során digitális termelésirányítási és támogatói rendszereket vezetett be – fotó: Agroinform.hu

Köves Gergely a TE-FOOD International GmbH képviseletében bemutatta a magyar fejlesztésű TE-FOOD-rendszert. Ennek segítségével több mint 6 ezer vállalkozás által megtermelt élelmiszeripari terméket tettek 30 millió lakos számára elérhetővé Vietnámban. A termékek a teljes ellátási láncban nyomon követhetők, és a vásárlók részletes információt kaphatnak a megvásárolt termékekről. Az élelmiszer-biztonság szemszögéből a hatóságok felügyeleti munkája hatékonyabbá vált, és a szükséges beavatkozások célirányos, precíziós végrehajtására lett lehetőség.

Zarándy Tamás a Századvég Gazdaságkutató Zrt. energetikai üzletágának igazgatója ismertette az élelmiszeripar villamosenergia-felhasználásának főbb tendenciáit. Szorgalmazta az okos energetikai technológiák széleskörű bevezetését az élelmiszeriparban a különböző energetikai hatékonyságot célzó beruházások végrehajtása érdekében. Előadásában kitért az iparág várható napenergia-felhasználásának alakulására is.

Zarándy

Zarándy Tamás ismertette az élelmiszeripar villamosenergia-felhasználásának tendenciáit – fotó: Agroinform.hu

Berczeli Attila (Campden BRI Magyarország Nonprofit Kft.), Udvardy István (SmartFreq Kft.) és dr. Véha Antal (Szegedi Tudományegyetem) előadásában különféle szenzortechnológiákról nyerhettek betekintést az érdeklődők. Az élelmiszeriparból hozott példák segítségével bemutatták, hogy a digitalizáció számos eszköze alkalmazható az élelmiszerláncban, amelyek segítségével egyidejűleg a termékek minőségi paramétereinek fejlesztésére és az erőforrások hatékonyabb felhasználására válik lehetőség.

Dr. Biacs Péter a Közért+ Zrt. vezérigazgatója és Balog Zsolt, a Supp.li Kft. tulajdonosa a digitális kereskedés rejtelmeibe vezette be az érdeklődőket. Hangsúlyozták, hogy a kereskedelemben érdekeltek az új digitális értékesítési csatornákhoz történő csatlakozás segítségével rugalmasabb, rövidebb ellátási láncon keresztül lesznek képesek a termékeit eljuttatni a fogyasztókhoz. Ez egyszerre jelent kockázatot és lehetőséget az élelmiszeripar számára.

Balog

Balog Zsolt a digitális kereskedésről tartott előadást – fotó: Agroinform.hu

Dr. Vajda Balázs a Pápai Hús Kft. minőségfelügyeleti főosztályvezetője a nagy múltú Pápai Hús Kft.-nél végrehajtott fejlesztésekről tartott előadást. Megtudhattuk, hogy a vállalat a növekvő minőségügyi elvárásokon felül a hatékonyságot és az élelmiszer-biztonságot meghatározó folyamatok fejlesztését is szem előtt tartva szélesíti a vállalat exportpiacait. Véleménye szerint

kizárólag a termelési hatékonyság fokozásával lehet vezető piaci szerepet betölteni.

Az előadásokon kívül további kettő kerekasztal-beszélgetés is az élelmiszeripari szekció fontos részét képezte, ahol az ágazati fejlesztések, beruházások megtérülését boncolgatták a résztvevők. Ezeken túl megemlítették a hazai felsőoktatás és a szabályozási környezet szerepét a hazai élelmiszeripar előtt álló kihívások leküzdésében.

PREGA