2024. lepkéje a közönséges medvelepke (Arctia caja) lett, amelynek hernyói legtöbbször a gyomnövényeken, például a parlagfűn vagy az útifűn táplálkoznak, és bármennyire is csábító lehet számukra a kiskert, ott csak ritkán okoznak komolyabb károkat.

Ismerd meg a közönséges medvelepkét

Ne aggódj, nem azért kapta ezt a jelzőt, mert csúnyán beszél. Ez a csodás lepke ugyanis csak a nevében közönséges. A közönséges medvelepke igazán látványos éjszakai lepkénk.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Lepkevédelmi Szakosztálya 2024-ben második alkalommal indította el az "Év lepkéje" programját. A program célja, hogy felhívja a figyelmet a természetvédelmi problémákkal érintett fajokra. Idén három lepkére lehetett szavazni. A kis színjátszólepkére, a közönséges medvelepkére és az ablakosmolyra összesen 3327 szavazat érkezett. Ebből a közönséges medvelepke 1556 szavazattal, 47%-kal nyert.

közönséges medvelepke

A közönséges medvelepke lett 2024-ben az év lepkéje. Fotó: Shutterstock

A közönséges medvelepke korábban nagyon gyakori volt, azonban manapság sajnos már egyre ritkábban fordul elő, így keveseknek adatik meg, hogy találkozzanak vele. Ennek az egyik legfőbb oka, hogy a parlagok felszámolásra kerültek, így jelentősen visszaszorult a közönséges medvelepke természetes élőhelye.


Megjelenése nagyon látványos, mivel elülső szárnyai sötét krémbarna alapszínűek, melyet márványszerű, fehéres-sárgás mintázat díszít. Hátulsó szárnyai vöröses narancssárgák, kék foltokkal. Ezt az éjszakai lepkét a fény vonzza. Még nem áll természetvédelmi oltalom alatt.

Az elülső szárnyát világos csíkok díszítik, a csápja fehéres,  feje és tora sötétbarna, a gallér piros szegélyű, az ajaktapogató barna. A potroh narancs- vagy téglavörös, éles, kékes fényű fekete foltokkal, a hasoldal szürkésbarna. A lábai barnák, a combokon pirosas szőrzettel.

Ritkán egyszínű sötétbarna példányok is előfordulnak. Mérete 62-75 mm és repülési ideje július és szeptember között van. A közönséges medvelepke egész Európában elterjedt. Hazánkban is bárhol találkozhatunk vele, azonban sajnos ez csak igen ritkán szokott előfordulni.

Petéje gömbölyded, melyet csomókban rak le. Fekete hernyójának fehér szemölcsei vannak, rajtuk a szőrzet hosszú és sűrű. A háton lévő szőrbunda feketésbarna, barnásfekete, míg az oldalán rozsdabarna, vörösbarna. A közönséges medvelepke hernyóként telel, a bábozódáshoz sűrű szövedéket készít, amelybe szőreit is beleszövi. A bábja feketésbarna. Leggyakrabban fás- és lágyszárú növényen él meg.

Veszélyben a közönséges medvelepke

A Butterfly Conservation jótékonysági szervezet és a Northumbria Egyetem tette közzé a kutatást, amelyhez az adatokat 40 éven át gyűjtötte a Butterfly Conservation National Moth Recording Scheme.- tudjuk meg az origo.hu cikkéből. Az adatok alapján megállapították, hogy azok a hideghez alkalmazkodott lepkék, amelyek egykor Nagy-Britannia számos élőhelyén éltek, most visszahúzódtak északnyugat felé, ahol alacsonyabb a hőmérséklet, egyes fajok pedig teljesen kipusztultak a szárazabb, melegebb déli és keleti területeken.

Az egyik ilyen a közönséges medvelepke, amelynek száma 1968 és 2002 között 89%-kal csökkent. A hernyók ugyanis ahhoz alkalmazkodtak, hogy a hideg teleket is túléljék, a helyi kihalások pedig Nagy-Britannia legmelegebb részein történtek. 

A természetvédők azt kérik, hogy helyezzék előtérbe a táj vízellátottságát, például az állatállomány túllegeltetésének csökkentésével, a fásítás növelésével, a folyók lassításával és a tőzeglápok helyreállításával. Így visszatartanák a vizet, ami a lepkék és más vadon élő állatok számára is előnyös lenne.

Sajnos azonban az éghajlatváltozás súlyosbodásával egyre több területen fognak olyan magas hőmérsékleti viszonyok uralkodni, amelyek ezeket a lepkéket a kihalás szélére sodorják.

Pillangó vagy lepke, ez itt a kérdés

Sokszor szinonimaként használjuk, de a lepke és a pillangó nem ugyanaz. A lepkék az ízeltlábúak törzsében, a rovarok osztályának utolsóként kifejlődött rendje, a pillangók pedig a lepkék rendjének egyik családja.

közönséges medvelepke

A lepkéket érdemes a kertünkbe csalogatni. Fotó: Shutterstock

Magyarországon körülbelül 3500 lepkefaj él. A lepkéknek igazán változatos a megjelenése, és a mérete is, hiszen szárnyaik fesztávolsága a néhány milliméterestől egészen a 30 centiméteresig terjedhet. Szabadon mozgatható fejük két oldalán egy-egy nagy, gömb alakú szem ül, és csápokkal rendelkeznek.

Szájszervük speciális, melynek legkülönlegesebb része a pödörnyelv, amelyik egy két félből álló cső, mely az állkapcsi belső karéj alsó, illetve külső feléből nőtt össze. A lepkék felpödörítve tartják, és csak iváshoz, illetve táplálkozáshoz nyújtják ki, innen ered az elnevezés is.

Három pár járólábuk két-két karomban végződik. Azonban túl gyakran nem használják járásra a lábaikat, hiszen azok nagyon gyengék. A szárnyakat szőrök és kitinpikkelyek borítják, ez a „hímpor". A lepke teljes átalakulással fejlődik, bábja az úgynevezett múmiabáb, amin a szárny, a lábak, a csáp és a pödörnyelv körvonalai már átsejlenek.

A hernyók elsődlegesen szárazföldiek, általában növényi anyagokkal táplálkoznak. A növényt kívülről rágják, és ha elszaporodnak, akár teljesen letarolhatják tápnövényüket, így ebből a szempontból a lepke, legalábbis hernyó formájában, nem hasznos. Azonban akadnak közöttük levéltetveket pusztító hernyók is. Több családjukban mezőgazdaságilag is jelentős növénykártevők találhatók, mint amilyenek a bagolylepkefélék, a molyfélék, a szövőlepkefélék vagy a szenderfélék.

A hím lepke repülés közben, feromonokkal csábítja magához a nőstényt, amelyik kábulatba esik annak illatától. A lepkéket két nagy csoportra, a nagylepkékre és a molylepkékre osztják. Az éjjel repülő lepkék közül a szenderek nappal védett helyen pihennek, éjjel pedig igazán aktívvá válnak. A kertünkbe elsősorban a nappal- és éjjel repülő nagylepkéket érdemes csalogatni.

A „lepke-szezon" már kora tavasszal elkezdődik, és minél több nektáradó növény van a kertünkben, annál több lepke és hasznos rovar fogja azt felkeresni. A leggyakrabban a nappal repülő lepkékkel találkozhatunk a kertünkben, mint amilyen a kacsafarkú szender, a nappali pávaszem vagy a közönséges boglárka, éjjel pedig leginkább a vándorló folyófűszendert és a fekete és piros foltos medvelepkét láthatjuk.