Nagy János, az Agrárminisztérium földügyekért felelős helyettes államtitkára a Napi.hu-nak adott interjújában elmondta, a helyzet szülte kényszerközösségek megszüntetésének elsődleges formája továbbra is az ingatlan megosztása, és az így kialakult tulajdoni hányadok önálló ingatlanná alakítása marad.

A megosztás alapját kizárólag a tulajdonostársak egyezsége jelentheti, az egyhangú megállapodást viszont sok esetben lehetetlen létrehozni. Éppen ezért a jövőben elég lesz az érintettek tulajdoni hányad szerint számított egyszerű többségének, vagyis 50%+ 1 tulajdoni arányának a megállapodása. Ugyanakkor a törvénymódosításnak köszönhetően nem kell földművesnek lenni ahhoz, hogy 1 hektárnál nagyobb földterületet szerezzen valaki, és 300 hektár fölé is emelkedhet egy-egy tulajdonostárs földszerzése.

Az állam csak legvégső esetben avatkozik bele a folyamatba – fotó: Shutterstock

A megosztás nem kötelező, önkéntes alapon működik. Az állam csak legvégső esetben lép közbe, akkor, ha semmilyen más módszer nem működik. Ebben az esetben az állam, a Nemzeti Földügyi Központ kisajátítja az adott területet – közölte a helyettes államtitkár a lappal.

Hozzátette, abban az esetben ha valaki szeretné megvásárolni a nem elérhető vagy vélhetően már elhunyt tulajdonostárs tulajdoni hányadát, egy értékbecslést követően az adott tulajdoni hányad értékét bírósági letétbe kell helyeznie, hogy magához válthassa az adott földrészletet. Magyarországon 15 év az ingatlan-elbirtoklás ideje, de a tulajdonjogi igények nem évülhetnek el, ezért a jogszabály szerint, ha 15 év után nem jelentkeznek a tulajdonosok, az összeg az államra száll. A törvény szerint azonban, ha lehet, meg kell kísérelni az összes tulajdonostárs felkutatását, amit aztán igazolni is kell a földhivatalnál.

Ingyenes állami szoftver segít segíti majd a megegyezést – fotó: Shutterstock

A megosztási egyezség megkötésében egy új fejlesztésű, ingyenes állami szoftver segít majd, amit a tulajdonostársak és minden magyarországi ügyvéd használhat. Megegyezés hiányában a szoftver aranykorona-arányosan és tulajdoni hányad szerint területarányosan kidolgoz többféle megoldást, amit fel lehet ajánlani a tulajdonostársaknak. Amelyiket elfogadják, azt be lehet nyújtani a földhivatalnál és már el is készülnek az új helyrajzi számok – mondta Nagy János.

Elmondása szerint az intézkedések célja, hogy mindig legyen valaki, aki a többiek tulajdoni hányadát magához váltja. Ezért, ha nincs meg a tulajdonos, lehet élni a bekebelezés eszközével. Ez azt jelenti, hogy valaki letétbe helyezi a terület értékét és magához váltja az adott tulajdoni hányadot. Ez nem egyenlő az elbirtoklással, itt ugyanis pénzben megváltják az adott területet.

Az eredeti ingatlan mérete viszont nem változhat, azon belül jönnek létre az új helyrajzi számok – fotó: Shutterstock

A most érvényes haszonbérleti szerződéseket, egyéb bérleti szerződéseket a megosztás nem szünteti meg, csak azokat hozzá kell igazítani az új helyrajzi számokhoz. A törvény szerint a tulajdonostársak felelőssége a művelési ág átírása. Ehhez nem kell földmérő, helyszíni mérés, keretmérés vagy az esetleges térképezési hibák feltárása, az átvezetést elvégzi az ingatlan-nyilvántartást vezető kormányhivatal. Az eredeti ingatlan mérete viszont nem változhat, azon belül jönnek létre az új helyrajzi számok – zárta gondolatait a helyettes államtitkár.