„Az évi 1,2 milliárd font forgalmú ágazat teljes mértékben az unióból érkező idénymunkásoktól függ, mert az angolok nem akarnak hatkor kelni és egész nap négykézláb szedni az epret vagy káposztát” – idézte a Guardian Laurence Olinst, a British Summer Fruits (BSF), vagyis a nyárigyümölcs szövetség elnökét.

A helyzet komolyságára jellemző, hogy a farmerszövetség, a National Farmers’ Union (NFU) sürgősen találkozót kért a Brexit minisztertől, David Davistől, hogy megvitassák, milyen különleges intézkedésekre van szükség, hogy a britek által „migráns idénymunkásoknak” nevezett uniós kisegítők a későbbiekben is talpon tartsák az ágazatot – írja a Syngenta blog.

Ali Capper, az NFU kertészeti ágazatának elnöknője egy speciális vízumrendszert javasol, amely lehetővé tenné a kiválás után is, hogy a mai feltételekkel alkalmazhassanak külföldi idénymunkásokat a gazdaságokban. Az egyeztető tárgyalások megkezdése egyáltalán nem korai, hiszen amint Capper érvel, „a farmerek 3-5 évre előre terveznek, és már az idei nyár elején meg kellett rendelniük a 2017-re való növényeket. A bizonytalanság viszont árthat az ágazatnak”.

gyümölcstermesztés

A brit mezőgazdaság nem tudja pótolni az EU-ból érkező idénymunkásokat – fotó: Shutterstock

Évente 30 ezer idénymunkás érkezik Angliába, de 2007-ben és 2008-ban kevesen jöttek, így a zöldségek és gyümölcsök egy része betakarítatlanul maradt. “Nem hiszem, hogy ezúttal is azt fogjuk látni, hogy a termés elrothad a földeken. A farmerek úgy is dönthetnek, hogy nem termelnek veszteségesen, de úgy is, hogy átköltöznek a kontinensre” – mondta Capper.