Az építőipari cégek véleménye és a rendelésállomány jutottak erre a megállapításra. Úgy vélik, az idén is a lakásépítés és felújítás, valamint az ipari szektor részére készülő csarnoképületek és logisztikai létesítmények adják majd az építőipar teljesítményét. Eközben a mélyépítés (út, vasút és infrastruktúra építés) területén nem számítanak bővülésre.

A választások miatt lezárul egy beruházási ciklus

Ez utóbbit azzal magyarázzák, hogy Magyarországon országgyűlési választások lesznek tavasszal, ez az időszak pedig egy beruházási ciklus végét is jelenti. Ezért kevesebb állami és önkormányzati megrendelésre lehet számítani, ami elsősorban az infrastrukturális beruházásokat érinti.

Több lesz az elérhető szabad kapacitás

Ugyanakkor jelezték, hogy ez a magánszektornak jó hír, hiszen több lesz az elérhető szabad kapacitás, és 2022 végére a kereslet-kínálat csaknem egyensúlyi helyzetbe kerülhet.

Az ÉVOSZ adatai szerint nagyságrendileg 35 ezer lakás, új építésű ingatlan van kivitelezés alatt, ebből megközelítőleg 25 ezer készülhet el a mostani szerződésekből kiindulva. A lakásépítés területén kiemelten fontos a Magyar Nemzeti Bank zöld otthonteremtési programja, amely a magasabb inflációs környezetben is kedvező kamatozású hitellel segíti a lakásépítést. Mindezek mellett pedig idén körülbelül 250 ezer lakást újíthatnak fel.

építőanyagok ára emelkedik

Drágulnak az építőanyagok. A szokásos, év eleji drágulás duplája lehet az árváltozás – Fotó: Envato

Negyed év alatt 10-15 százalékkal drágulhatnak az építőanyagok

Az ÉVOSZ szerint az ágazat számára 2022-ben problémát jelent, hogy a járványhelyzet továbbra is lassítja és drágítja a kivitelezéseket, a képzett munkaerő hiánya és az alapanyagok áremelkedése szintén mérsékli az ágazat teljesítőképességét.

Jelezték: az építőanyagoknál 10 és 15 százalék közötti áremelkedés bontakozhat ki az első negyedév végére 2021 végéhez képest, ez duplája az elmúlt évek elején tapasztalt 5-9 százalék közötti árváltozásnak.

Az első félévben még érezhető lesz az ellátási láncok akadozása, mivel nemcsak Európából, hanem a Távol-Keletről is jelentős mennyiségben érkeznek az országba import alapanyagok és építési termékek, olvasható az MTI-n.

Korábban már többször beszámoltunk az építőanyagok drágulásáról. A GVH októberben indított vizsgálatot az áldatlan fapiaci helyzet miatt. Az építőanyagok árának robbanásszerű emelkedésre sok esetben lehetetlenné teszi a beruházási pályázatok megvalósítását, az "eltorzuló" projektköltségek miatt már rendkívüli, kompenzációs intézkedés bevezetésére is sor került.

Úgy tűnik azonban, hogy az építést is tartalmazó pályázatok megvalósítása továbbra sem lesz zökkenőmentes, ha valóban ilyen arányú áremelkedés fog bekövetkezni.